memur trajedisi

1.

en azından onbeş yıllık memur olan memure hanım, <yalnız bu evrakların aslı bizde kalacak> dedi çekinerek. hangi devlet dairesinin hangi statüsündeki memurdan bahsedildiğinin bilgisini gereksiz ve sakıncalı gördüğümüzden o konuya girmeyeceğiz.

aynı çekingenliği biraz önce de bir başka vatandaşa göstermişti. birkaç gün önce bir başka vatandaşa da göstermişti, hatta muhtemel memurluğunun ilk yıllarından beri göstermekte ve göstermeye devam edecektir. bu çekingen tavrın sebebi çok kibar birisi olduğundan veya vatandaşı çok düşündüğünden değil işini bu şekilde yapmayı ezberlediğindendi. yoksa kimi vatandaşa feci çemkirmelerini de arkasından hiç şık olmayan gülmelerini alaylarını da bilirim bu memurenin. çemkirmeyi ezberini bozacak her hangi bir yaklaşım karşısında göstermeyi ezberlemişti, alaylı gülmeyi de tanıdık birisi geldiğinde kahve söyleyip iki lafın belini kırarken "geçen gün gelen vatandaşın laftan anlamamasından dem vururken" kullanırdı genellikle. memurluk hayatında bu yaklaşımlarının dışında pek bir aksiyon sahibi değildi. böyle gelmiş böyle gider denilen türdendi.

işin trajedi kısmına gelmeden, trajedinin kendisinden bahsetmeli ki, işini çok güzel yapan, pratik, akılcı devlete de kendisine faydası olan memurların ve trajedisinden bahsettiğimiz memurenin dışında kalan diğer tüm memurların meclis dışı kalması gerekir. çünkü trajedi, kişiseldir. ayrıca bu kişisel trajedi yakalayan yazarın abandığı hallerdendir. çünkü tattırdığı acı ömür boyu sıkıntıya sevk edecek tarzdan değildir, çözüm arayışlarına sürükleyecek de değildir, ufak bir iki sigaralık kasvetli bir atmosfer estirir bırakır nihayetinde, herkesin işine gelir bu menfaat dünyasında.

memure hanımın trajedisi de böyle, memurluğunun ilk senesinde hangi işe ne tepki vereceğini ezberlemiş, sonraki senelerde zaten çok farklı işlerle uğraşma kafasını yorma gibi bir zorunluluğu olmadığından ezberini bozmamış, yaşamaya devam etmiştir. kim bilir kaç bin vatandaşa <yalnız bu evrak aslı bizde kalacak> dedi çekinerek. sanki çekinerek söyleyince vatandaşın işi kolaylaşacak, işin işleyişinde hiçbir değişiklik olmayacak. ancak tahminim ezberini yaptığı ilk senesinde büyük ihtimalle eskilerden birinin verdiği akılla vatandaşın <evrak aslını ben şurda burda da kullanacaktım> itirazlarını yumuşatmak için çekingen tavrı kullanmayı seçmiştir. başarılı olsa gerektir ki devam etmektedir. varsanız baksanız bu tavrı sebebiyle övünüyordur da. övünmesi de trajedinin ömür boyu süreceğine delalet eder. yalnız şunu da söylemeliyim ki memure hanım benden aldığınız ve üzülerek geri veremeyeceğinizi söyleyerek alıkoyduğunuz evrak aslı değil renkli fotokopiydi.

   adebisi   04.06.2009 13:06
   #1422006
 
reklamı kapat

yazdır