mersin in tarihi ve turistik yerleri

1.

mersin'deki tarihi ve turistik yerler/eserler:

mersin ilinin 320 km. uzunluğundaki kıyı bandından 108 km. si kumlu olan, doğal plajlardan oluşan yöre, tarihi ve kültürel değerler bakımından da çok zengindir. neolitik dönemden itibaren bir yerleşim yeri olan mersin'de, kalkolitik, hitit, roma, bizans ve osmanlı uygarlıklarından kalma bir çok arkeolojik ve tarihi eser bulunmaktadır.

mersin'in gezilip görülecek yerleri aşağıdaki ilçelerde yeralmaktadır:

st. paul kilisesi, st. paul kuyusu, gözlü kule, donuk taş, ashabı kehf mağarası, kleopatra kapısı, roma yolu önemli tarihi ve kültürel değerleridir. yumuk tepe ve soli harabeleri görülecek yerlerdir. anamuryum harabeleri ve mamure kalesi ömeli tarihi yerleridir. 4 ayaklı anıt mezar görülmelidir. arsione, nagidos ve softa kalesi görülecek yerleridir. kanlıdivane harabeleri, ayaş, korikos, adamkaya kabartmaları önemli tarihi ve kültürel değerleridir. meydancık kale, mut'ta alahan manastırı, cennet-cehennem, silifke kalesi, tekir ambarı, jüpiter tapınağı, ayatekla, holmi öreni, silfke afrodisyası, uzuncaburç, olba en önemlileridir.

inanç turizmi
bölge yıllar boyunca çeşitli medeniyetlere beşiklik etmiş, hıristiyan dünyasının ve avrupa ülkelerinin değişik ölçülerde etkilendikleri özellikle bizans ve roma kültürüne ev sahipliği yapmıştır.

ilde inanç turizmi açısından önemli olan iki merkez vardır. birincisi isa'nın havarilerinden st. paul'un tarsus'ta bulunan evi ve kuyusu vatikan tarafından hac yeri ilan edilmiştir. diğeri müslüman ve hıristiyan alemince önemli olan ve silifke/başucu'nda yer alan erken hıristiyan devrinde hac yeri olarak kabul edilen azize aya tekla (meryemlik) önemli dini ziyaret merkezleridir. ayrıca tarsus ashabı kehf mağarası da il sınırları içerisinde bulunmaktadır.

mersin cami ve kiliseleri

mağaralar
ilde jeolojik hareketler ve aşınma sonucunda pek çok mağara oluşmuştur. cennet ve cehennem obruğu, narlıkuyu, köşekbükü, buğu deliği mağaraları önemlidir.

mersin mağaraları

yat limanları
yat turizminin doğu akdenize kaydırılması amacıyla, uluslararası standartlara uygun yat limanı projesi geliştirilmektedir. bu nedenle 1994 yılında ihale edilmiş olan 500 yat kapasiteli mersin ana yat limanı inşaatı sürmektedir.

mersin çamlıbel mevkiinde faaliyet gösteren yat baseni 300- 350 yat kapasiteli olup, yatlara içme suyu, elektrik ,temizlik ve güvenlik hizmetleri vermektedir. yat turizminin doğu akdenize kaydırılmasına öncülük etmek amacıyla 11 yıldan bu yana, geleneksel olarak düzenlenen doğu akdeniz yat rallisi son üç yıldır mersin yat baseni güzergah olarak alınmıştır.

mersin yat baseninde mavi tur, günlük tur ve mehtap turları da yapılmaktadır.

milli parklar ve korunan alanlar
mersin tabiat anıtları

kaplıcalar
mersin ilinde şifalı su kaynakları oldukça boldur. bunlardan bazıları mersin-güneysu, güneyyolu, tarsus akçakoca, tarsus keşbükü içmeleri, silifke saparca ılıcası mut -hocantı kaplıcası'dir.

yaylalar
yaz aylarında insanlar toroslardaki çeşitli yaylalara göç etmektedirler. mersin'de gözne, ayvagediği, kızılbağ, soğucak, bekiralanı, fındıkpınarı, mihrican, çamlıyayla, namrun, sebil, tarsus'ta, gülek, erdemli'de, sorgun, güzeloluk, küçükfındık, silifke'de, balandız, gökbelen, kırobası, gülnar'da bardat, tersakan ve kozağaç yaylaları, mersin nüfusunun büyük bir bölümünün yaz aylarında konakladığı yerlerdir.

mersin yaylaları

kuş gözlem alanı
göksu deltası aydıncık adaları

sportif aktiviteler
niğde ve mersin arasında yer alan bolkar dağının kuzey yamaçlarında kayak tesisi bulunmaktadır.

bolkar kayak merkezi pozantı'dan doğuya doğru 50 km. uzaklıkta aladağlar (çamardı), demirkazık, alaca, güveller ve cebel gölü dağcılık için birer cennettir. thk, yamaç paraşütü ve yelken kanat eğitimi yapmaktadır. usta atlayıcılar için emirler köyünde 267 m yükseklikteki gelincik tepesi, acemiler için ise mersin üniversitesi çiftlik köyü kampüsünde 150 m yüksekliğindeki tepe, tarsus'ta şelalenin küzeyindeki karatepe ve çanaktepe elverişlidir.

yamaç paraşütü mersin'in akarsularda ( göksu nehri ) rafting, plajlarda ise yelken, sörf, bot, paraşüt, su kayağı gibi su sporları yapmak mümkündür.

göksu nehri (rafting)
su altı dalış gençlik ve spor il müdürlüğü'ne bağlı mersin-silifke yolunun 65. km.de akkum mevkiinde akkum gençlik kampı bulunmaktadır. gençlik ve izcilik kampı olarak faaliyette bulunan bu tesis 192 yataklı olup, 1 haziran-30 eylül tarihleri arasında hizmet vermektedir. burada okullarca seçilerek görevlendirilen öğrenciler, tatil yapma imkanı bulmaktadırlar.

ayrıca, gençler uygun fiyatlarla erdemli çamlığı, limonlu çay deltası, kızkalesi, susanoğlu, akkum, boğsak, anamur/pullu ve anamur/iskele gibi play-kamp yerlerinde kamp yapma imkanı bulabilirler.

mersin gençlik kampları
mersin orman kampları ildeki yaban hayatı koruma sahalarında yalnız çamlıyayla / cocak-cehennem deresi dağ keçisi koruma sahası av turizmine açılmıştır. burada 1 ağustos-31 aralık, 1 mart-31 mart tarihleri arasında dağ keçisi avı yapılmaktadır.

göksu deltası türkiye'nin 2. derece göçmen kuş rezerv alanıdır. milli parklar av ve yaban hayatı genel müdürlüğünce av koruma ve üretme alanı olarak yapılmıştır.

kaynak:
tc kültür ve turizm bakanlığı web sitesi.

   nicholai alexandrovic hel   27.11.2008 06:19
   #1096640
 
reklamı kapat

yazdır