meydan sozluk kurallari

1.

1) meydan sözlük eğlence-wiki olarak da adlandırılabilecek interaktif bir sözlük oluşumudur. içinde yer alan tanımların hiçbirisi doğru olmak zorunda değildir. bunun yanısıra kişilerin maddi/ manevi zarar göreceği sonuçlara yol açabilecek ve t.c. anayasası’na aykırı tanımlar yazılamaz.

2) başlık ve entryler; bir kişiye yahut zümreye yönelik hakaret, küfür, ağır derecede tahrik yahut argo kelimeler içeremez. aksi takdirde iligili başlık/ entry silinir. bu tutumunda devam eden yazarın hesabı da silinir.


3) yazılan her entry yazarın kendisine ait olmak zorundadır. bilgilendirmek amaçlı yazılmış copy-paste entryler "kaynak göstermek suretiyle" sözlükte yer alabilir. kaynak gösterme zorunluluğu olmayan, internette gnu/gpl lisansıyla sunulan içerikler istisnadır.

4) başlığın ilk entrysi başlığa yönelik tanım veya örneklendirme olmalıdır.

5) başlık sadece görev itibariyle başlıktır, entry sonunu bağlamak için kullanıma sunulmuş bir joker değildir. "x dedirten başlık" şeklinde yapılan tanımlar konsepte aykırıdır.

6) başlık altında bulunan diğer entryleri referans gösteren, başlığa forum havası katan entryler silinir. entry id'si vererek aynı başlık altındaki başka bir entryi referans göstermek de konsept dışıdır.

7) hatalı bkz, gbkz, abkz içeren; abkz fasilitesinin kullanımının abartıldığı entryler silinir. sadece gbkz ve abkz’dan oluşan entryler silinir. :) :p :( gibi alenen smiley içeren entryler silinir. hepimiz şiriniz, ekstradan belirtmeye gerek yok.

8) soru başlığına cevap içeren entryler silinir.

9 )meydan sözlük bir forum değil sözlüktür. msn türkçe'si henüz kabul görmüş bir lehçe değildir. bu nedenle imla kuralları yazarın tasarrufunda olmakla birlikte forum tandanslı entryler ve msn türkçe'siyle yazılan entryler silinir. bu üslupta ısrarcı olan yazarın msn'e daha fazla zaman ayırması için kolaylık sağlanır.

10) yabancı dilden çevrilmiş film ve kitaplar orjinal başlıkları altında incelenir.

11) bir yazarın birden fazla kullanıcı hesabı alması, yahut bir hesabın birden fazla yazar tarafından kullanılması kesinlikle yasaktır. bu kuralı ihlal eden yazarın hesabı uyarılmaksızın silinir. oylama yapmak için açılmış fake hesap sahibi yazarlar, yahut oylamanın suyunu çıkarıp seri artı/ eksi oylamayı kendilerine şiar edinmiş yazarlar tespit edilerek uçurulur.


12) yazarlar sözlüğe yazdıkları tüm entrylerin nette kullanım haklarını meydan sözlük’e devretmiş sayılırlar ama bunları diledikleri zaman diledikleri yerde kullanma hakkına da sahiptirler.

13) yazarlık formunu dolduran herkes bu kuralları kabul etmiş sayılır. kendisine yetki verilmiş her yönetici yaptırım açısından bütün yöneticilerle eşit düzeydedir.

14) başlıklar nicelikleriyle değil, nitelikleriyle değerlendirilirler. "düşündürten başlık, hatalı başlık, buraya yakışmayan başlık" gibi başlığın niceliğine yönelik entryler yazılamaz. hatalı olduğunu düşündüğünüz bir başlığı yönetime ispiyonlamanız şüphesiz ki karşılık almanızı kolaylaştırır.

15) gerektiğinde meydan sözlük yönetimi bu kuralları değiştirme hakkını saklı tutar.

kurallara ilaveten; konsept dahilinde sözlüğün ebesine niyetlenenleri durdurması umuduyla şunları da bellemenizde fayda var (yoksa sözlüğü belliyorsunuz, yapmayın böyle şeyler)

a) özensiz üslup kullanan, kullanmakta ısrar eden, konsept sınırlarında dolaşan yazarların hesapları ansızın kapanabilir. "ben ne yaptım ki?" sorularına cevap verilmeyebilir. telefonlarınıza çıkılmaz.

b) küfür kullanmaksızın anlatılabilecek bir konuda nasılsa küfür serbest rahatlığıyla ısrarla küfürbaz bir dil kullanmak yasaktır. (hala küfür yasak demiyoruz, dememekte de diretiyoruz ama lütfen siz de dilinize hakim olunuz)

c) tanıdığınız birisine küfür etmek, karşı taraf şikayetçi olmasa dahi yasaktır. günlük hayatta arkadaşınıza "lan göt" demenizde sakınca yok ama burada kimin kiminle tanışıp kaynaştığının çetelesini tutmuyoruz.

d) hatalı başlığa entry girmek en az hatalı başlık açmak kadar vahim bir hatadır. yapmayınız.

e) "başlık" bir joker değildir, "başlık" bir joker değildir, "başlık" bir joker değildir, "başlık" bir joker değildir, "başlık" bir joker değildir, "başlık" bir joker değildir, "başlık" bir joker değildir, "başlık" bir joker değildir, "başlık" bir joker değildir, "başlık" bir joker değildir. tanım yapmakta zorlandığınızda "başlık" kelimesine sığınmayınız.

f) bkz fasiliteleri aynı başlık altında birbirinizle chat yapasınız diye kodlanmadı.

g) "edit ahlakı"na riayet ediniz. entrylerinize başlık altında diğer entryleri de kapsayacak yeni bilgiler eklemeyiniz.

h) "spoiler" butonu yalnızca "spoiler" vermek içindir. başlık altında başka entryleri referans almanız için bir kaçış yolu değildir.

i) başlığın niceliğiyle ilgili değil, niteliğiyle ilgili entry giriniz.

j) tek bir tema belirleyip saldırgan bir üslupla yalnızca aynı tema üzerine entryler girmek burayı kendi kuyruğunu kovalayan bir kedi haline getirmekte. lütfen bunu yapmayınız.

k) random harflerle gülmek, fantastik gülme efektleri eklemek sizi daha fazla şirin yapmıyor. klavyenizle meydan sözlük dışındayken sevişiniz.

l) deniz seviyesinde, normal şartlar altında yaptığımız testlerde hiç bir arkadaşınızın 40 gün boyunca nick altına entry girmeseniz dahi ölmediğini tespit ettik. lütfen siz de bu testin bir benzerini yaparak sonuçları bilim dünyasına duyurmamız için testimizin geçerliliğini onaylayınız.

ve lütfen ama lütfen üslubunuza özen gösteriniz.

___________________________________
laflink & laflog & görseller kullanım kuralları


laflink, laflog alanları tümüyle sözlükten bağımsız alanlardır. bu nedenle hukuken sorun yaratmayacak her şey eklenebilir. (abartılı argo kullanımı istisna)

görsellerde her yazar kendi nickini kişisel albüm olarak kullanabilir. bir yazar başka bir yazarın başlığına ansiklopedik uyumlu olmak kaydıyla görsel ekleyebilir. ancak bunun dışında bir yazar başka başlıklara eklediği görsel öğelerin başlıkla uyumlu olmasına dikkat etmelidir. görsellere pornografik materyaller eklemek yasaktır.

   exnihilo   25.03.2006 23:15 ~ 01.09.2010 13:51
   #3
2.

#73686
<bkz: okuduğumuzu anladık mı>

   plebisit   08.10.2006 17:20
   #73689
3.

lafmacun org inşaatının tuğlalarıdır. yapı tamamlanana kadar konmaya devam edilecektir.
hepsinin ortak özelliği kıçtan menşei almamasıdır.
<bkz: bitti dağılın>

   plebisit   03.01.2007 15:11
   #167624
4.

ek olarak kurallarda geçmeyip bilinmesi gerekenler;

- başlıklarla soru sorulamaz.
- "x olursa" kalıbı kullanılamaz.

   exnihilo   26.02.2007 14:45 ~ 14:46
   #237828
5.

ihtiyaçlar doğrultusunda sürekli büyümektedirler. bakın bugün 1 arpa boyu yol almışlardır mesela;

- eleştiri yaparken daha önce örneklerine sıklıkla rastladığımız gibi küfür edilemez. bu tarihten itibaren hiç kimse; "piç kürtler, şerefsiz ingilizler, dangalak fransızlar, amına kodumun almanları" örneklerinde olduğu gibi bir ulusun tümünü; ya da "köpek dinciler, şerefsiz komunistler, dallama akp'liler, ibne chp'liler" örneklerinde olduğu gibi fikirleri ya da siyasi oluşumları etiketleyemez. eğer konu hakkında bildiklerini tartışma üslubuna uygun olarak dile getirebilecek birikimden yoksunsa susması kendisi için şüphesiz ki daha iyidir.

   exnihilo   28.02.2007 00:58
   #240325
6.

yönlendirilmiş başlıklara entry girilmemelidir.illa ben yazarım diyen varsa da, o entryler silinmeye mahkumdur.

   enigmatic   18.06.2007 18:20
   #478203
7.

<bkz: lafmacun anayasası>

   persona non grata   20.08.2007 18:55
   #622846
8.

"vurgu" özelliğinin hoyratça kullanılmasının önüne geçmek için tümüyle vurgulu entry yazılması bugün itibariyle yasaklanmıştır. sözlüğün işlevselliğinin artırılması için getirilen yenilikleri lütfen amacına uygun kullanınız.

   exnihilo   18.10.2007 18:19
   #680140
9.

#791897

   wunderbar   31.12.2007 23:23
   #796251
10.

yakında şöyle bir kural eklenecek buraya:

"entry yazmak yasaktır."

pek yakında da şöyle:
"entry okumak yasaktır."

perşembenin gelişi, çarşambanın belli edişi, bugün cuma finallerin bitişi.

   plebisit   18.01.2008 20:19
   #822895
11.

skinin zevkine başlık silmeyi engelleyecek standart ifade etmeleri gereken kurallardır.

nedir eşşeğin amına su kaçırmanın ölçüsü diye düşünüyorum mesela bir yandan. misal bir başlık altında girilen entrylere bu kadar yakın mıdır eşşeğin amı?

o zaman onu oraya koyanda sorun var demektir, az kenara çek de ıslanmasın olur olmaz!

   klartext   06.06.2008 23:48 ~ 07.06.2008 00:17
   #939861
12.

özel hayata dair bilgiler içeren kişisel entryler yasak değildir. yani ''recep abi günde 3 karı götürüyor, götünde doğum lekesi var'' tarzı şeyler yazmak yazan kişiye prim kazandırır. hatta çok kasarsa şirinleri bile görebilir.

   376   06.06.2008 23:49
   #939862
13.

bir yönetici bir başlık altında bulunan onlarca entry'i yasak olmadığı belirtilmiş olmasına rağmen silebilir.

bu arada zevk alması da gusülü bozmaz akıntı olmadığı müddetçe...

eşek amının da kuru kalması lazım tabi, rutubetleniyor hemen...

   klartext   06.06.2008 23:54
   #939878
14.

her başlıkta yazılan her entry herlkes tarafından okunmalıdır. okunuyordur da zaten. çünkü herkes buna mecburdur. misal açtın başlığı okudun, sarmadı, konu zerre skinde değil! bırakıp gidemezsin! her bir entry'i okuman lazım... okumazsan eşeğin amı zarar görür, onun da anısı var! dedik ya olmaz diye... he okudun okudun bunaldın, o zaman da çok büyük lafmacun yöneticileri buna da bir çare bulur zaten... aman eşeğin amına dikkat, yeni boyandı!...

   klartext   06.06.2008 23:57
   #939883
15.

forumvari eylemlerle sözlüğü oyun bahçesine çevirmek isteyen kişilerin entry ya da başlıkları, yöneticilerin insiyatifleri doğrultusunda silinir. buna itiraz etmek ise sözlük konseptinden bihaber olmaktır. bu ise hiçbir yöneticinin sikinde bile olmamalıdır.

   376   07.06.2008 00:02 ~ 00:06
   #939890
16.

yazarların değil yöneticilerin belirlediği kurallardır.

yani yazarlar sabaha kadar götünü yırtsa ek bir şey ekleyip varolan kurallardan bir şey çıkaramazlar . o bakımdan kendilerini kasmamaları tavsiye edilir.

<bkz: interaktif ortamlarda iktidarin demokrasi anlayisi>

   zibidigibi   07.06.2008 00:09
   #939897
17.

yöneticilerin sikinin zevkine yeter artık şunu bir sileyim diyebilmesi temelinde koyulmuş kurallar bütünü.

iyiymiş, süpermiş!

büyüksün!

kafama tek takılan#3 no'lu entry ne diye o kadar uzun...

aman eşeğin amına dikkat!

   klartext   07.06.2008 00:16
   #939903
18.

gizemli kurallardır. herkesin bilmesinde fayda görülmemiştir(!)
ola ki sorarsanız cevap alamazsınız. kuralın matematiğinden ziyade keyfiyetin haleti ruhiyesini taşır. bazen öyle bazen böyle... adam çıkar dine, peygambere s.a.v söver, gık diyen olmaz, siz cevap verince "ayy olmadı ama polemik çıkardın" olur.

   m0ll4   09.06.2008 22:30
   #942212
19.

dikkatli okunması gereken kurallardır. bu kurallar sayesinde yüce türk halkı saçma entry okumaya son verecektir. açtığı başlık ile sohbet edasında entry yazan yazar arkadaşların prostat/meme şeysi olmasına katkıda bulunacaktır.

   kereviz   07.12.2008 17:50
   #1106700
20.

gammaz olunca ilk gammazlıyacağım asayiş bozukluğu. yönetim, cümlelerin sonuna konmayan nokatalara ne kadar uyuz oluyorsa, bende cümlelerin başındaki harflerin küçük olmasına bir o kadar uyuz oluyorum. takıntı değil mi amına koyim. sanırım beni gammaz yapmazlar. ihi!

   ocean dream   13.02.2009 14:07
   #1195734

123  

 

sayfa

 / 3 

reklamı kapat

görseller

yazdır