mezarini acani lanetleyen mumya

1.

istanbul arkeoloji müzesi'nde bulunan sidon kralı tabnit'in sırrını ortaya çıkarmak üzere mumyasından alınan dna testi için bir azıdişi ile iki parça deri örneğinden sonuç çıkmadı. mumyaya ait lahtin üzerindeki yazılarda kral şöyle diyor:

istanbul arkeoloji müzesi'ndeki sidon kralı tabnit'in mumyasından dna testi için bir azıdişini alan abd'li uzmanlar, sözlü olarak "bir sonuç çıkmadı" dedi.

abd'liler ne sonuç ne de aldıkları azıdişini geri gönderirken, adli tıp uzmanı prof. dr. sevil atasoy, bu tür durumlarda yabancı ekipte bir türk uzmanın da yer alması gerektiğini söyledi.
national geographic televizyonu tarafından bir belgesel programı için 2003 aralık'ta istanbul arkeoloji müzesi'nde çekimler yapıldı.

belgeseli çekildi:

belgesel kapsamında kral tabnit'in yaşadığı dönemdeki hastalıkları, yaşı, hangi millete ait özellikler taşıdığı ve neden öldüğü gibi sonuçlar için mumyanın kafatasından bir azıdişi, kaburgadan ve sol femür üzerinden küçük birer parça deri örneği alındı.
örnek alma işlemini yapan abd'li bilim adamı rush spencer wells alınan dişin içinden küçük bir parçadan sonuca ulaşılması halinde dişin geri gönderilebileceğini belirtti. analiz ve kan testlerinin amerikan univercity of beirut'ta, dna testlerinin ise leipzig veya oxford laboratuvarlarında yapılacağı bildirildi.
incelemeyi tamamlayan abd'li ekip, müze yetkililerine sözlü olarak, 'sonuç yok' bilgisi verdi. azıdişini ise geri göndermedi.

ekipte bizden biri olmalıydı:

bu durumu değerlendiren istanbul üniversitesi adli tıp enstitüsü öğretim üyesi prof. dr. sevil atasoy şöyle konuştu: "mısır mumyaları üzerinde pek çok ekip bugüne kadar çalışma yaptı. müzelerde de bu araştırmalar yapıldı. her zaman sonuç alınacak diye bir kaide yok. ancak neden bizim uzman-larımızdan hiç kimse yok? önemli olan burası. bu araştırmayı bizim uzmanlarımız da yapabilirdi. en azından bu yabancı ekibin içinde bizden birileri olmalıydı. benzer bir çalışma noel baba için yapılmıştı. biz orada bulunduk. onların ülkemiz aleyhine sonuç çıkarmalarına engel olduk."

mezarını açanı lanetliyor:

kral tabnit'e ait mumya müzedeki diğer 4 mumyadan farklı özellikler taşıyor. onun üzerinde mumya bezi yok. başında hâlâ saçları var. iç organları kurumuş da olsa hâlâ vücudunda duruyor. derisi vücudunun alt ve yan kesimleri ile kafatasında hâlâ mevcut. korkutucu bir görüntüsü olan mumya cam bir fanus içinde sergileniyor. mumyaya ait lahtin üzerindeki yazılarda ise kral şöyle diyor: "ey mezarımı bulan kişi, her kim olursan ol lahtimi açma, huzurumu bozma. çünkü yanımda ne gümüş, ne altın, ne de define vardır. mezarımı açarsan nesilden ve nesepten mahrum kal ve ölüler arasında yatacak yer bulma."

*

edit: anlıyorum, çok duygusalsın!

   anathema   11.02.2008 19:05 ~ 20:25
   #862676
2.

eskiden hazinelerini çalanı lanetleyen modelleri vardı. şimdiki mumyalar daha asabi anlaşılan. cep telefonundan oluyor bunlar hep biliyorum.

   exnihilo   11.02.2008 19:07
   #862680
3.

<bkz: scooby doo and the mystery machine>

   tsigalko   11.02.2008 19:07
   #862683
4.

<bkz: açmayanı lanetleyen email>
<bkz: spam>

   kirmizi   11.02.2008 19:11 ~ 19:12
   #862691
5.

tutankhamun'un yaveridir bu amca.hayattayken de tutankhamun bunu yatarken,zıçarken,yiyişirken, bilmem ne yaparken çağırdığından amcanın nevri dönmüştür.rahat bırakmak lazımdır.

-bi rahat vermediniz mına koduğumun çocukları.zikicem alayınızı.lan hangi zındık* arakladı azı dişimi?

   en arka koltuktaki gozluklu cocuk   11.02.2008 19:28 ~ 12.02.2008 01:48
   #862719
 
reklamı kapat

yazdır