millet iradesi

1.

22 temmuz'dan sonra sıkça duymaya başladığım söz öbeği.
cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi cumhurbaşkanı adayının tek ve yegane dayanağı .
iktidarı eleştiren, onların karşısında duran,birilerinin yanağını okşamamayı göze alıp gazetesinden atılabilen yazarlara sıklıkla bak nasıl lafı koyacam mantığıyla söylenen
söz öbeğidir aynı zamanda.

nedir bu millet iradesi

demokrasinin hakim olduğu bir devlette kişinin belli periyodlarla gidip seçtiği partidir ..

peki bu irade seçilene ne gibi haklar tanır ?

istediğin gibi çalabilirsin demek midir bu ?
bizi fakirleştirmeye devam et , dışarıya bağımlılığımızı arttır ,millet olarak batıya karşı aşşağılık kompleksi edinelim saygımızı kaybedelim demek midir
senin partini seçtim doğal olarak senin partindeki x kişisini cumhurbaşkanı olarak görmek istiyorum demek midir?

bence hayır .

ama birileri yanlış giden bişeylerden bahsedince , bu böyle olur mu diyince

+bi keree millet iradesi bik bik bik ....

diye başlarlar söze , ne bileyim öyle ortaya karışık yanar döner alevli bişeydir işte.

   protagonist88   21.08.2007 12:11 ~ 12:12
   #624197
2.

bu millet iradesi diye başlayan cümlelerin göz ardı ettiği bir gerçek vardır. seçmenlerin %47'sinin seçtiği bir partiyi %53'ü seçmemiştir. ne yani şimdi % 47 millet de, geriye kalan % 53 henüz uluslaşma sürecine girememiş göçebeler mi?

   philippobruno   21.08.2007 12:14
   #624202
3.

demokrasi tarihi boyunca ,tüm ülkelerde, en çok iktidarda olan partinin kullandığı bir söz öbeğidir. milletin iradesi böyle istiyor,milletin iradesi beni başbakan kankamı cumhurbaşkanı,teyzemin oğlunu otoyol zengini görmek istiyor.

ama bu milletin asıl iradesi karnını doyurmak,çocuklarını okutabilmek,insanca yaşamak,çöpten ekmek toplamamak,sokak çocuklarına umut verecek yerler istiyor. ne yazıktırki milletin iradesini kullanan iktidar,muhalefet; meclise giren giremeyen tüm partiler bunları hiç hatırlamayıp sadece kişisel ego tatmimine yöneliyorlar.
ben,milletim. öyleyse benim iradem herkesin karnının doymasını,milletin sadece televole zenginlerinden olmadığının hatırlanmasını istiyor.
galiba benim iradem çok şey istiyor(!!!).

   fokus   21.08.2007 12:22
   #624222
4.

iradesiz bir toplumda hiçe sayılacak olan şeydir.

   burujuluvazilin   21.08.2007 12:23
   #624224
5.

laiklik yaygarası koparanların, bölünme paranoyalarından kurtulamayanların, din elden gidiyor diyenlerin, ordu göreve diyenlerin, imam hatip mezunu bir başbakanı içime sindiremiyorum diyenlerin ve destekçilerinin kabullenemedikleri iradedir tokat gibi çarpar çok acı verir böylelerine.

   cuppeli beyaz pele   21.08.2007 12:27
   #624236
6.

milletin iradesi lafının kimin kullandıgı belldir akplilier . yapay haberler,yapay oranlar ,şişirme piyaslar , yardımlar, bağışlar , tehditler * ile alınan irade ...


goruyoruz seçimden sonra yukselen faizleri amerikan mortgage piyasasını tavan yapan döviz kurlarını .

o günde diyorum bu gunde ... akplilerin servetini 4 e katlamak için halkın yüzde 47 si oy verdi .

   dartagnan   21.08.2007 12:32
   #624248
7.

"ben hariç" diyerek tanım yapılamayacak olan iradedir. bazı elitler, entelijensiya (!) halkı ve iradesini aşağıladı yıllarca. unutkan, balık hafızalı dendi, bu millet ve iradesi için. oysa bu millet her şeyi çok iyi bilmekte ve salağa yatmaktadır.

bu milleti, iradesini bırakın anlamaya çalışmayı, kendi milletini sevmekte bile zorlanan, şüpheyle yaklaşan bu muhteremleri (!) de şaşırtmaya devam edeceklerdir.

elbetteki bu iradenin zaafları vardır. ve bu yapılan eleştiriler de çoğunlukla bu minvalde gelişmektedir. ama yanlış tanımlanarak ve kızgınlıkla tepki verilmektedir.

bu muhteremler (!), içinde bulundukları düşünsel seviye yüksekliğine yakışmayan tepkiler ve tanımlar sergilemektedirler. ki bu da bir paradokstur. ve aynı zamanda bu muhteremlerin aldığı kriterler de başka güçler tarafından olduğunu düşündürür. bu da, "kendi çıkarları için"e bizi götürebilir. velhasıl bu muhteremler de salağa yatmaktadırlar...

   2012   30.12.2008 23:11
   #1141339
 
reklamı kapat

yazdır