miserere

1.

dün sabah çıkan jean christophe grange romanı. 4 gün sonra olgunlar sokak'taki korsancılara düşse 2 günde de okusam tamamdır. 6 gün sonra yazarız buraya bir şeyler.

   estar abi   23.07.2009 20:06 ~ 01.08.2009 16:02
   #1503418
2.

jean christophe grange'ın her zamanki gibi bir oturuşta okunan son romanı. kitabın gerilim ve sürükleyicilik düzeyi mükemmel bunda bir sorun yok. grange, 80 yaşına kadar da kitap yazsa herhalde tüm yazdıkları sürükleyici olacak. fakat son romanlarında da gözlenen bir kurgu düşüşü söz konusu. sanki artık her yazdığı kitap, öncekinin bir benzeri haline geldi.


----- spoiler -----
tıpkı les rivieres pourpres/kızıl nehirler, l'empire des loups/kurtlar imparatorluğu kitaplarında olduğu gibi miserere/koloni'de de biri yaşlı diğeri genç iki polis var. gerçi önceki iki romanda polislerden biri ölüyordu ama bu kez ikisi de kurtuluyor.

kitabın başında birkaç kez ermeni tehciri, 1915 olayları gibi ibareler geçiyor. başlangıçta kitabın sonunun bir şekilde tehcire dayandırılacağını düşündüm ama sonuç öyle çıkmadı.

koloni, grange'ın akla hayale gelmeyecek cinayet takıntısının en karmaşık örneklerinden biri. le vol des cigognes/leyleklerin uçuşu kadar mükemmel olmasa bile koloni'de de yine ince ince tasarlanmış cinayetler dizini var. fakat bu kez sanki biraz daha fantastik kaçmış. çığlığı silah olarak elde edebilmek için 60 yılını veren bir tarikat öğesi fazla gerçeküstü. hele hele fransa'nın bu tarikata denetlenmeyen bir toprak parçası hibe etmesi hiç inandırıcı değil.

kitap, bir yerden sonra kendini tekrar etmeye başlıyor. sonuçla ilgisiz yapılan soruşturmaların sayfa sayısı toplamı 50'yi aşıyor. bu da kitaba gereksiz yere eklenen birçok bölüme sebep oluyor.

kitabın kahramanı kasdan'ın kamerun günleri biraz fazla zorlama olmuş. çünkü kamerun iç savaşı tamamen bm güdümünde gerçekleştirilen ve sıkı denetlenen bir savaştı. fransız askerlerin elini kolunu sallaya sallaya yerel halka işkence yapması pek akıl harcı değil.
----- spoiler -----


netice itibariyle vakit geçirmek için birebir bir kitap ama o kadar. grange'daki düşüş sürüyor.

   estar abi   01.08.2009 15:56
   #1517815
3.

oncelikle;

60 kusur yasinda adamdan baskahraman mi olur alla’sen?
pek sevgili grange'e bir dahaki sefere boyle hatalar yapmasin diyor, 25-30 yas araligindaki citir delikanlilari ele almasini oneriyorum; hayir aksi halde okuyucu kaybetmekten ote gidemez. gerci bunda volakine vardi ama, herif kokaincinin teki. olmaz o.


----- spoiler -----

cerrahlar uzerime egilmislerdi ve postu kurtarmak icin bir sansim oldugunu soylediler. onlara dogru cevabi vermem yeterliydi... beni ameliyat edeceklerdi. bir organi kesip alacaklardi; sonra anestezinin etkisinin gecmesini ve uyanmami bekleyeceklerdi. acinin nereden kaynaklandigini bilmem gerekiyordu. hangi organin sokulup alindigini da bilmem lazimdi. bu tek kosuldu, ancak bu sekilde hayatta kalabilecektim. eger yanilirsam baska organlarimi da kesip alacaklardi. hem de bu kez anestezi uygulamadan; ta ki ben olene kadar.

----- spoiler -----

okuyucu kaybetmek mi demisim? tobeee...

   andie   01.09.2009 20:05
   #1574390
4.

yonetmen abi/ablalarin tez zamanda filme uyarlamalarini istedigim.

   andie   24.09.2009 20:10
   #1627231
5.

----- spoiler -----
bruno hartmann'in, arro'da belediye baskani olarak, pierre rochas kimligine burunmesi cok ilginc ve de komikti. gectigi cumlede fal tasi gibi acildi bu gozler.
hayir madem bu adam -hartmann- elle tutulur gozle gorulur bildigin tasakli bir adam; neden soyut bir kavrammis gibi lanse ediliyor ki? hi? hi?

***
- bruno hartmann burada, degil mi?
(wahl-duvshani bir kahkaha patlatti)
- sorumda gulunecek bir sey goremiyorum.
+ en az 10 yildan beri, onu fiziksel anlamda gordugunu iddia edecek birini bulamazsiniz. aslinda bunun bir onemi de yok. onemli olan fikirleri, onun eseri...
*
***
bu herif * belediye baskaniymis iste. yalanci wahl-duvshani! senden igreniyorum.

----- spoiler -----

oysa ben alisiktim grange'in en az cift kimlikli karakterlerine...
delilik, hakikaten babadan ogula geciyormus demek, iyi ki grange'in oglu digilim. iyi ki...

   andie   25.09.2009 00:24
   #1627831
6.

sürükleyiciliği ve konunun ilginçliğiyle az biraz bilimkurgu, az biraz gelirim, az biraz da müzik katılmış işin içine. bi nefeste okuyup bitiriyosun kitabı akıp gidiyor, meraklıysan ve seviyorsan bu tarz kitapları.


----- spoiler -----
ulan keşke o sondaki koro şarkısının cdsini de verselerdi de kitapla dinleyip biz de rahatlasaydık iki ajan gibi ve biz de hafiften tırssaydık hangisi öldürücü çığlığı atabiliyor diye.
----- spoiler -----

   oryantalistoryantal   15.10.2009 15:56 ~ 15:56
   #1672602
7.

dün bitirdiğim jean-christophe grange romanı.kızıl nehirler ve siyah kan'ı okumuş kişiler pek beğenmemişler yorumlara göre,daha önce grange okumamış biri olarak beğendim ben,tavsiye de ediyorum.
----- spoiler -----
fransa sınırları içerisindeki başka bir ülke,çığlıkla adam öldürmenin yollarını arayan koloni,pisikopat çocuklar,yıllardır başkasının hayatını süren bir adam...
cedric volokine romanın en normal karakteriydi valla.*
----- spoiler -----
umarım kızıl nehirler ve taş meclisi gibi koloni de film olur.

   scratiye   12.02.2010 15:32
   #1931755
 
reklamı kapat

yazdır