msn de turkceyi katletmek

1.

msn kullanıcılarının çoğu tarafından * gerçekleştirilen eylem.

konuşmanın en başından en sonuna kadar yabancı kelimeler kullanma * *, hızlı yazmak için kısaltmalara başvurma * * * yollarıyla yapılması muhtemel ve tecrübeyle sabittir.

   ben bu dunyayi anlayamadim   11.11.2007 18:31 ~ 14.11.2007 15:03
   #719266
2.

türkçeyi katlettiğimiz alanlara bakarsak, belki de msn burda en az yadırganması gerekendir. msn muhabbetleri genelde iki insan arasında oldugu için "konuşma diliyle" yazıyor olmanın çok da zararı yoktur. çünkü msn de herkes "biliyo musun" un "biliyor musun" olarak yazıldıgını bilir, ama gayrıresmi bir ortamdır arkadasınla telefonda ya da baska bir sekilde karsılıklı konusmandan bir farkı yoktur. dilleri sınıflandırırken "özel dil" diye bir kavram karşımıza çıkar. meslek gruplarının kendi aralarında konustukları diller mesela bu gruba girer. msn dilini de bu katletme olayını gündelik yaşantıya yansıtmadıgın sürece bu gruba dahil edebiliriz. türkçe msn de kurtarılacak olsaydı adına msn denmezdi zaten.

özetle doğru yazılışını veya türkçe karşılığını bilmiyor olduğumuz için değil, konuşma rahatlığı ve çabukluğu açısından o şekilde konuşuyoruz. ok, bye, kib benim de uyuz oldugum kullanımlardır, ama yine de doğru kullanımı biliyor ve yeri geldiğinde rahatlıkla kullanabiliyorsak, oturup msn başında türkçe yi kurtarayım diye kasmanın bir anlamı yoktur.

   mileydi   11.11.2007 19:04
   #719330
 
reklamı kapat

yazdır