muhammed hatemi

1.

muhammed hatemi, 1943de iranın orta kesimindeki yezd eyaletinin erdekan ilinde doğdu. yezd cuma imamı ünlü din adamı ayetullah ruhullah hatemi ile zengin bir toprak sahibinin kızı sanike ziyainin 3ü kız 6 çocuğundan biri olan hatemi, 1961de lise öğrenimini tamamladıktan sonra dini eğitim için kum medresesine girdi. hatemi, 1965den itibaren dini eğitimine isfahan medresesinde devam ederken, aynı yıl kaydolduğu isfahan üniversitesi felsefe bölümünden 1969da lisans derecesi aldı. 1970de tahran üniversitesinde eğitim bilimleri dalında başladığı yüksek lisans eğitimini bitirdikten sonra ünlü kum medresesinde içtihat eğitimine devam etti.

siyasi faaliyetlerine 1962de başlayan ve özellikle humeyninin bildirileri olmak üzere, siyasi bildiri ve ilanların çoğaltılıp dağıtımını üstlenen hatemi, isfahan üniversitesi islami öğrenciler derneğindeki çalışmalara katıldı. humeyninin oğlu ahmed humeyni ile birlikte faaliyet gösteren hatemi, birçok din adamının aksine askerlik görevinden kaçınmadı ve şah ordusunda asteğmen olarak iki yıl görev yaptı. hatemi, iran islam devriminin liderlerinden ayetullah beheştinin önerisi üzerine 1979da hamburg islami kültür merkezinin başına geçti.

devrimden sonra 1980deki ilk milletvekili seçimlerinde doğum yeri olan erdekan ve meyboddan milletvekili seçilerek meclise giren hatemi, 1981de humeyni tarafından ünlü kayhan gazetesinin de dahil olduğu birçok gazete ve dergiyi yayımlayan kayhan enstitüsünün başkanı olarak atandı. 1982de başbakan mir hüseyin musevi tarafından islami irşad ve kültür bakanlığına getirilen ve haşimi rafsancani tarafından iki kez aynı görevle kabineye alınan hatemi, ırakla süren 8 yıllık savaş sırasında, tüm silahlı kuvvetler komutanlığı kültür muavinliği propaganda merkez başkan yardımcılığı ve başkanlığı yaptı.

hatemi, kültürel alanda çok liberal olduğu gerekçesiyle muhafazakarların baskısı sonucu 1992de istifa etmek zorunda kaldı ve böylece iran islam cumhuriyetinde görevinden istifayla ayrılan ilk yetkili ve bakan olma unvanını kazandı. istifasından sonra cumhurbaşkanı rafsancani tarafından kültür danışmanlığına ve iran milli kütüphane başkanlığına atanan hatemi, 1996da iran dini lideri ayetullah ali hamaney tarafından kültür devrimi yüksek konseyi üyeliğine getirildi.

iyi derecede arapça ve çalışmalarını sürdürecek kadar ingilizce ve almanca bilen, çeşitli zamanlarda üniversitelerde ders de veren hateminin, en ünlüleri velayet kime ait (1979) ve gelenek, modernizm ve gelişme (1996) olan birçok makalesinin yanı sıra dalga korkusu, şehir dünyasından dünya şehrine, tiranlık kıskacında düşünce ve inanç (2000) gibi kitapları ve konuşmalarının derlendiği siyasi gelişme, iktisadi gelişme ve emniyet (2000), islam, ruhaniyet ve islam devrimi (2000) ve kadınlar ve gençler (2000) adlı kitapları bulunuyor.

   raskolnikov   17.01.2007 00:40
   #183862
2.

udineseli bir italyan bayanın başına hayal bile edemeyeceği bir bela açtığı eski iran cumhurbaşkanı. 1992 yılında da molla sınıfı tarafından fazla liberal bulunarak istifaya zorlanmış ve islam devriminden sonra istifa ile görevi bırakan ilk devlet yetkilisi olmuştu.

   ilelebetmuhalefet   05.08.2007 00:11
   #590765
 
reklamı kapat

yazdır