multifetal reduksiyon

1.

mikroenjeksiyon ya da tüp bebek gibi yardımcı yöntemlerle oluşan çoklu gebeliklerde, ilk 3 ay içinde yapılan embriyo azaltma işlemidir. üçüz ve daha fazla embriyo için uygulanır.

ilk teknik vajinadan uygulanan ultrasonografi cihazının uç kısmı ile rahim içine girilerek redüksiyon için en uygun bebek seçilir. bu uygunluk için kriter olarak en küçük bebek veya rahim içinde en üst kısma yerleşen bebek en uygun durumdadır. daha sonra ultrason aletinin uç kısmını içinden sokulan enjektör yardımıyla hayatı sonlandırılacak bebeğin kalbine girilir.bu enjektör içindeki kcl(potasyum klorür)veya nacl(sodyum klorür)isimli solusyonlardan bebeğin kalp atımları duruncaya kadar enjekte edilir. böylece tek fetüsün hayatı sonlandırılmış olur.

diğer teknik ise aynı işlemin transabdominal olarak yapılmasıdır. bu teknikte de ultrason cihazının uç kısmı karın üstüne konularak, en uygun bebek seçilir. bu işlemin ardından enjektör yardımıyla bebeğin kalbine girilir ve aynı solusyonlar enjekte edilir.

hamileliğin düşükle sonlanması, hamilelik kesesi zarlarında infeksiyon nedeniyle yapışıklıkların gelişmesi, geçici damla veya leke tarzında adet kanaması dışı kanamaların gelişmesi gibi sonuçlar ortaya çıkabilir.

ortalama yüzde 80 oranında başarılı sonuçlanabilen bir yöntemdir.

   whisper   30.04.2007 10:41
   #361331
 
reklamı kapat

yazdır