munevver karabulut

1.

bugun olumunun ardından 1 ay gecmis ve ailesi, arkadasları, sanatcılar, yazarlar, sporcular ve halkın katılımıyla bingul erdem lisesi'nde bir anma toreni ve tepki yapılıyor.

toplanan kalabalık lisenin onunden, munevver'in cesedinin bulundugu cop konteynerina kadar yuruyus yapılacak...
atv canlı yayınla bu tepkiyi veriyor.
*

   alon so good   03.04.2009 10:17 ~ 10:24
   #1294305
2.

celalettin cerrah, babası hakkında ;

-kızını takip etseydi.

açıklamasını yapmıştır.

yani daha ne diyeyim? 57 gündür 1 tane lavuğu sen gel bulama ondan sonra gel burda götünü kapıya sıkıştıran kedi gibi ona buna bağır. yazık! emniyetin üst kademelerinde ki insan diye nitelenen varlıklar nası böyle açıklama yapabiliyorlar hiç bilmiyorum. kendi çocuğunun başına aynı olay gelse ne yapardı ama bu cerrah merak ediyorum!


----- spoiler -----
vicdansız köpek
----- spoiler -----

   blue sky   27.04.2009 22:55
   #1345551
3.

<bkz: celalettin cerrah istifa etsin>

   grotesque   27.04.2009 23:05
   #1345605
4.

fakir ailenin güzel kızı biraz peri masallarına benzetilebilir, ama bu kızın peri olduğunu bilmiyoruz. zira ölülerimizi rahmetle anmayı da biliriz. aklıma gelmişken sprite reklamlarını hatırlıyorsunuzdur seni kullanıp atan sevgilin bir gün eline düşsün istersin böyle birşeydi evet. kızımıza gelince, bu bizim oğlan yani cem bu kızın peşine düşmüş lakin kız yüz vermemiş oğlan zengin kız fakir, oğlan koleje gider lüks araba biner güzel konutta yaşar ama para herşey değil hatta dengesiz bile yapabilir insanı, olabilir. of ya konu konuyu açıyor, yazgıyı izleyen veya yabancıyı okuyanınız varsa onda bu konu işlendi adam metresinin ağzna tükürmek için aşk mektubu yazıyordu neyse. eğer sen bir erkeği peşinden süründürür ve salt güzelliğini kullanarak onunla çıkarsan -çekirge misali- birgün gelir kötü olursun. keşke ölmeseydi sonu çok acı oldu ve cem garipoğlu bir an evvel yakalanır ve yüce türk adaletiyle cezasını çeker. düşünüyorum da sosyalizm olsaydı bu kız bu sebepten ölmezdi

   ayahumdaya   08.05.2009 03:00
   #1367022
5.

<bkz: cem garipoğlu>
<bkz: hayyam garipoğlu>

   atesisevensuyatapar   08.05.2009 03:08
   #1367031
6.

hz muhabbet'e inanırsak hepimizin sonu böyle olacak.

   kimden oturu ha   28.05.2009 13:36
   #1409897
7.

nasıl pisliğin içine düştüğünü bilmiyoruz. allah anasına babasına sabır versin. başına gelen bu olay, vahşiliğin yanında, bastırılmış, bilinç altına atılmış bir kötülüğün ve sapkın bir inanışın izlerinide taşıyor. bu sapkınlığın içinde kendiside var mıydı bilmiyoruz ?

başka bir konusu ise failinin hala yakalanamamış olmasıdır. bu durum, güvenlik güçlerine olan güvenin azalmasına ve biraz parası olan herkesin, istediğini yapabileceği, suç işleyip saklanabileceği zannı yaratmakta kamu oyunda.

bu olay artık adi bir suç olmaktan çıktı. milli bir mesele oldu. en kısa zamanda emniyet güçlerininde olaya bu açıdan yaklaşmasını temenni etmekden başta çaremiz yok.

   cagatay   28.05.2009 13:42
   #1409916
8.

babasının iddiasına göre ve adli tıp raporuna göre ayin yapmak istemişler. *

kaynak: www.mynet.com

haberin devamı: http://haber.mynet.com/...327984&date=28mayis2009

   hay bin kunduz   28.05.2009 13:44
   #1409920
9.

#1407695

   nenedir   28.05.2009 13:45
   #1409926
10.

ölen öldü... gerçekten öldü.

buradan çıkartılması gereken bir ton ders varken, herkes başka şeylerin peşinde.

en önemli ders, bu ülkede ne kadar paran varsa o kadar özgürsün. çok paran varsa eğer birilerini deşip kaçabiliyorsun mesela. deşmek hafif bir kelime olarak algılanmasın lütfen, sağlıklı düşününce ne kadar ağır geliyor insana.

ikinci dersimiz ise, söylemesi gereken son insanın söylemiş olduğu bir doğru. "kızlarımıza sahip çıkacağız". gezdiği, tozduğu insanlara dikkat edeceğiz. karşısındakinin ne derece büyük bir orospuçocuğu olduğunu anlayabiliyor çünkü.
şartlar ne olursa olsun neticede giden bir can olmuştur. şimdi medya kızın ne kadar temiz bir kız olduğu üzerine çaktırmadan yapılan yorumlar ne güzel kazınıyor beynimize değil mi. kız hamile değilmiş, ve üstüne üstlük bakireymiş. yani kız bakire olmasa az üzüleceğiz biz bu işe. kızın temiz olması zanlılara daha çok nefret pompalamamıza neden olacak anladığım kadarıyla. sorgulanmamalı böyle bir şey ama o kızın o evde tek başına olmaması gerekirdi fakat bu başlı başına babanın suçlanması anlamına gelmemelidir.

üçüncü dersimiz ise, şu sözlükte din ve imanla uğraşan insanların aynı performansı satanizm gibi sapkın inanç sistemlerini karalamakta kullanması gerektiğidir. neticede cem midir nedir o herifin hacı bilmem kimin oğlu olduğunu düşündüm de, başlıklar şimdiden gözümde canlanmaya başladı.

dördüncü dersimiz ise, aynı gün muhammed fırtına olayı ile paralel. neticelenmeden beddualar savurulmamalı bence. neticede zanlı diye fellik fellik aranan adamın da kafası bir yerlerde bulunabilir.

ama kafamda, içimden atamadığım sorularım var benim yinede.
münevver karabulut olayının boyutu neden bu kadar büyük. bu ülkede ilk defa birileri katledilmiyor. ilk defa bir genç kız vahşice öldürülmüyor. bu olayın diğerlerinden farkı işin içindeki baba.
yiğidimin içinde o kadar çok ekran merakı varmış ki, dizginleyemiyor kendini. sürekli televizyonlarda. her adımını medya ile atıyor. benim canım yanar böyle bir olay başıma gelse, konuşamam bile. ama her gün bir kanalda kadınlarla konu üzerine sohbet ediyor. yozlaşmanın son boyutu değil mi bu peki?
kaynana semra örneği var karşımızda daha tap taze. o kadar medyatik oldular ki çocuk yitti gitti. ama ana yüreği işte, o kadar kahroldu ki kadın, ne yapacağını şaşırdı, öyle şaşırdı ki televizyonlarda programlar yapmaya başladı, kendi oğlunun yuvasını o kadar güzel yaptı ki, sıra başkalarındaydı sanırım.

örneği tersten işlersek eğer, ben karşımda kızının cesedinin üzerinde oynayan bir baba görüyorum. belki öyle değil, belki amaç bambaşka, ama zahirde gözümüze batan bu.

medya çok güzel sarıldı ayrıca bu olaya. rusya da görüldü diye bir bağırıyorlar, adam rusyadaysa eğer hop kaçıyor başka yere. filan falan işin içinde olabilirmiş diyorlar, filan falan diye birisi kalmıyor ortada.

tanım: münevver karabulut, her hafta vahşice katledilen onlarca türk gencinden biri ve en medyatik olanı.

   prometheus   28.05.2009 14:05
   #1409979
11.

genelde toplumdan dışlanmış, ergenlik dönemlerinde en ufak olaylara karşı hassas olduğu zamanlarında ilgileneni olmamış, ailesinin ilgisizlikleri nedeniyle tüm insanlara öfke ile dolmuş ve bunu dile getirememiş, sorunlarını paylaşanı, elinden tutanı olmayan, ergenlik problemleri yaşayan gençlerin kötü yola sapmaları sonucu satanist olmuşlarının yaptığı çok büyük bir hatanın kurbanı olmuştur.
allah yakınlarına sabır versin. hiç bir insan öyle bir ölümü haketmiyor. haberlerde duydukça tülerim diken diken oluyor.
kimsenin herhangi bir suçluluk duymaması da olayın komik tarafı.
tek sorun o gençlerde deyip, sorumluluğu üstümüzden atıp onlara "orospu çocuğu" deyip kestirip atmak daha kolay geliyor değil mi?
ya da kızınıza sahip çıksaydınız demek daha mı kolay?

   thuringwethil   28.05.2009 14:32
   #1410016
12.

o büyük yalanı ortaya çıkardı. aslında hep bildiğimiz fakat kafamızı kuma gömüp inkar ettiğimiz yalanı. adalet yalanını. adalete güvenin yalanını. türkiye bir hukuk devletidir yalanını.

türkiye'de adalet yoktur. türkiye'de satılmış hakimler , savcılar vardır. * oligarşik bir ülkedir türkiye. para babaları yönetir bu ülkeyi. istediklerini yaparlar mesela bir kıza tecavüz ederler , kafasını orasını burasını kesip gitar kılıfı içinde çöpe atarlar. fakat paranız varsa sözünüz geçer , sevilir sayılırsınız , kimse size dokunamaz. yaptığınız en pislik olaylara bile ses çıkaramazlar. işte bu kadar.

   yeeaahh   31.05.2009 19:33 ~ 19:48
   #1415794
13.

<bkz: asik oldugu kisi tarafindan öldürülmek>

cok sey yazmak isteyip yazamamaya bakiniz oluyor hatun.

   blasphemous   03.06.2009 16:35
   #1420553
14.

hay allah belasını versin kafası vücudundan ayrılan bi' kız için yobazlığın en sığ şekliyle; "çok gezmeseydi, evinde otursaydı bi' şey olmazdı" diyenlere. nokta.

   celeste   05.06.2009 00:51 ~ 00:51
   #1423558
15.

<bkz: ölen ölür kalan sağlar bizimdir>

şimdi kimse bana;

-bu nasıl vicdansızca bir yaklaşım?
-bu nasıl bir yorum?
-bir insanın hayatı, bu sözü söyleyecek kadar değersiz mi?

falan demeye kalkmasın.

illa ki münevverin hayatı değerli ve bu tür bir ölümü hak etmiyordu. bu cinayet bize bir gerceği gösterdi. aileler çocuklarının kimler ile arkadaşlık yaptığını bilmiyor.

toplumda aniden ve hızlı bir şekilde bir modernleşme furyasıdır aldı başını gidiyor. önceden kızlar kafalarını camdan uzatamazlarken, şimdilerde ne olduğu belirsiz herifler ile sabahlara kadar fink atabiliyor ve bu durumu da ailelerinden gizlemeye dahi gerek duymuyorlar. münevverin yaşamında buna örmek teşkil eden bir yaşam. anne baba ve tüm cevre bu ilişkiden haberdar ve bu çocuk hiç araştırılmamış. ben aileden gizli kapaklı yapılsın demiyorum bu işler. benim dediğim aileler uyanık olsunlar. karabulut ailesinin, arkadaşlık yaptığı adam 21 yaşında ve alkol sorunu olan bir adam. uzun süre yurt dışında eğitim görmüş ve aile olgusuna fikri olarak vakıf değil. ama şimdi televizyonlarda program program gezip ağlayan baba, bu duruma, bu boyutlara gelene kadar müdahale etmeyi aklının ucundan dahi geçirmemiş. şimdi o programlarda ağalması ve cem yakalansın adalete hesap versin feryatları münevveri geri getirmeyecek.

ben bu ailenin bu vurdum duymazlığını üç sebebe bağlıyorum.

-türkiye şartlarına göre oldukça modern bir duruşu olan bir aile oluşları.
-kızlarına ve kızlarına verdikleri eğitime haddinden fazla güveniyor olmaları.
-garipoğlu soyadının büyüsü.

birinci söylediğim sebep, belli çevrelerce türk halkının temelini oluşturan ve sarsılmaz bir yapıya sahip olan, türk aile yapısını bozmaya yönelik propagandaların bir sonucu. ülkenin çok yüksek bir kesimine nüfuz etmeyi başaramamış olsa da bir kesmede nüfuz etmeyi başardılar. bu durumda acilen aile olgusunun koruma altına alması gerçeğini gün yüzüne çıkartmaktadır. eğer bir toplumda, aile yapısı zafiyet göstermeye başlarsa, bu durum ülkenin sonu olur. toplumun en küçük yapı taşı, hücresi aile çökerse, tüm ülke çöker. maalesef bizim aile yapımımızda zafiyet kendini göstermeye başladı. bunda satılmış medyanın çok büyük bir rolü var. yayınladıkları dizilerle, magazin programları ile bu süreci hızlandırıyorlar. kanımca bu gidişe bir dur denilmeli. türk örf ve adetlerine, aile yapısına uygun olmayan diziler, filimler ve programlar yayınlatılmamalı.

gelelim ikinci nedene; her aile çocuğuna belli bir düzeyde eğitim vermek ve kendinin yeterli olmadığı konularda eğitim aldırmak ile mükelleftir. temel ahlak kurallarını ve manevi duguları çocuk aileden alır ve aileden ne gördü ise hayatında onu tatbik eder. verdiğin ve aldırdığın bu eğitime güvenerek, daha ergenlikten çıkmamış ve çevresi hakkında yeteri kadar tecrübesi olmayan bir çocuğu özgür bırakamazsın. bu çocuğun yorumları ve değerlendirmeli ile de onun arkadaşları hakkında bir kanaate varamazsın. daha neyi biliyordur ve ne görmüş kimi tanımıştır ki insanlar hakkında bir yorum yapabilme yetisine sahip olsun? münevver’e göre, cemin her hareketi en güzel olan ve en doğru olandı. başka örnekler yoktu onun önünde. aileler bu yanlışa düşmemeli ve çocukların yorumuna arkadaşlarını tanıdıklarını sanmamalılar.

üçüncü mevzuya gelecek olursak; garipoğlu ailesi bu ülkenin önde gelen ticaret erbabı olan bir aile. bu durum bu aileden kötü çıkmayacak anlamına gelmez. münevverin ailesinin yapması gereken, soyadına bakmak değilde, kişiye bakmak olmalıydı.

istanbul emliyet müdürü celalettin cerrah ''aileler çocuklarına sahip çıksınlar, kimler ile arkadaşlık ettiklerine dikkat etsinler'' diyerek çok yerinde bir uyarıda bulunmuştur. ama bizim satılmış medyamız adamı tefe koydu çaldılar. bu adam yıllardır emliyet amirliği yapıyor ve sayısız adli vaka görmüş bir adam ve bu adam boş beleş bir adam değil. eğer bu adam dikkat edin diyorsa ailelerin, şapkalarını önlerine koyup bir düşünmeleri gerekiyor demektir.

bizim toplumumuzu güçlü kılan, aile yapımızdır. örflere ve adetlere göre belli bir yaşam standardı olan ve herkesin rolünün belli olduğu bir hane ortamıdır. bu haneyi muhafaza etmek bu ülkenin insanlarının ve bu insanların secim ile başa getirdikleri iktidarların birinci görevidir. aile yapımız çökerse hepimiz bu göçüğün altında kalırız.

böylesi bir acı dersi yaşamız olmayı hiç kimse istemezdi ama üzülerek söylüyorum ki, bu vahşice cinayet bize ve türk ailelerine ders olsun. ölen ölür kalan sağlar bizimdir diye başlamamdaki sebepte buydu. münevveri kaybettik çiğerimiz yandı. çocuklarımıza sahip çıkalım ve başka münevver’ler yok olup gitmesin

-

   cagatay   07.06.2009 20:35 ~ 20:45
   #1428464
16.

gencecik kiz daha. a$ik olmus. sevmis, evine gitmis demek ki güvenmis. cok da mantikkli düsünebilecek ya$ta degil ki. tamam, ya$la olmaz bunlar ama, kücük daha, 19 ya$inda. gece yarisi nerede oldugunu ailesi neden bilmiyordu? ben anlamiyorum. ben mi cok paranoyagim? ben neden cat diye güvenemiyorum kimseye? almanya da türkiye ye göre böyle olaylar daha az oldugu halde ben kardesim eve gec gelse deli oluyorum. etraf manyak dolu. ya bir$ey olduysa?

yazik. kiz aile ihmali üzerine gitmis bir psikopata a$ik olmus. güvenip evine gitmis. nereden bilsin ama? fotograflari var katiliyle. cok mutlular. cok mutluymus kiz. gözleri parliyor onun yanindayken. mutlulugu belli oluyor her halinden. bildigin sevmis i$te.
zaten hep gülüyor her fotografinda. cocuk gibi. ben anlayamiyorum insan nasil kiyar.

tahminimce kiz o ailenin bir sirrini ögrendi ve bu yüzden yok edildi. yani ailesinin destegiyle oldu bu olay. tesaduf mu? cocuk kizi öldürüyor, babasini ariyor "sevgilimi öldürdüm gel beni al" diyor. cocugu kacirtiyorlar. para bok gibi ya. annesinin üzerinde bile kizin kani bulunuyor. ama hala "cinayeti biz islemedik, islediyse oglum islemistir, aam biz buna inanmiyoruz" diyor. zaten katilin arkadaslarina sormuslar ve birinin dedigi, "cem cok korkak bir cocuktu, böyle birsey yaptigina inanamiyorum" diyor. bence cocugun ailesi istedi kizi öldürmesini.

kizin ailesinde i$in reklaminda gibi geliyor. biliyorum, bu yorum biraz acimasizca oluyor. günahlarini almak istemem tabii. ama bakiyorum kizin babasi hergün tvde sabah programlarinda kadinlarla olayi konusuyor. öyle bir olaydan sonra ben konusamazdim. hadi o adam unutulmasn, gündemde kalsin diye yapiyor diyelim ki unutulursa katilin i$ine gelicek ve adam tehditler aliyormus yeter artik uzatma diye.
facebookta kardesleri kizin adina bir sürü grup acip, fotograflarini ekleyip, siirler vs. yaziyorlar. hadi bu da normal. ama bana garip gelen $u kismi; cocuk siir ekleyip altina not dü$üyor "internetden buldugum bir yazinin üzerinde calisip ekledim, tam 4 saat ugrastim ama icimdekileri döktüm biraz da olsa". ahah. ya ne bileyim. o durumda insan ya hic yazamaz. ama yazarsa yazacak cok seyi olur. o durumda icinde o kadar cok sey olur ki bunlari belirtmek icin internetden yazi aramazsin. o yazinin üzerinde calismakla ugrasmazsin. icinde hic mi birsey yok? yazsana onlari. internetden aldigin baskasinin icini dökmeleri. garip. kiza mezarinda aci cektiriyorlar sanki.

bilmiyorum neden, beni fazla etkiledi bu olay. aklimdan cikmiyor bi türlü. belki bu olay daha yakindi diye. ablamin tanidigi bu kiz. ben tanimam etmem. tvye düsmeden ögrenmistik olayi zaten. medyanin acindira acindira anlatmasi degil yani etkilemesiniin sebebi.

neyse, güzel kizmis, hayat doluymus hemde. hata yapmis, hayati bedel olmu$, yazik olmu$.

   blasphemous   08.06.2009 12:09
   #1429228
17.

ölümünden bir gün önce cem garipoğlu ile msndeki yazışması ortaya çıkmış.
http://www.hurriyet.com.tr/...em/11842875.asp?gid=229

   meme tembelyazar   11.06.2009 14:06
   #1435375
18.

ölüm aslında dünyadaki herşeyin sonudur ve belki hissedilmese bile yaşanabilecek en kötü duygudur ancak bir de insanın sevdiği tarafından öldürülmesi vardır ki yaşamayan insanların bile yüreğini cız ettiren bu his ki yaşansa insana ne gibi duygular tattırır tabi bir daha o duyguları hissedecek bir bedeniniz olursa..

   venom6   11.06.2009 14:16
   #1435382
19.

http://www.bobiler.org/monte.asp?m=120193

   cincibir goz   11.06.2009 14:34
   #1435402
20.

önce kizin günlügünü cekinmeden tüm millete gösterdiler. bilmem hangi kizi kiskandigini bile söylediler. ardindan msnde konustuklari. kizi ölüyken bile rahat birakmiyorlar.
özeli icin bu kadar ugrasicaklarina katilini bulmaya calissalar orman ne güzel.

yazik valla, baska birsey kalmiyor diyecek.

   blasphemous   12.06.2009 10:49
   #1436830

123  

 

sayfa

 / 3 

reklamı kapat

yazdır