munzur dagi

1.

munzur yahut mercan sıradağları, yukarı fırat bölgesinde, doğu anadolu bölgesinin batısında yer alır. torosların uzantısı olup kalkerli, dişli kütledir. yerleşim olarak tunceli ile erzincan arasındaki platoda 130 km uzunlukta batıdan doğuya avcı dağları'na uzanır. yüksekliği 3300 m'yi geçer. yaşı 5 milyon yıldır. üzerinde buzul gölleri, meşe ormanları, yabani türde çeşitli hayvanlar, sayısız bitki ve çiçek türleri, akarsular, dereler, yaylalar, alabalık gölleri bulunmaktadır. adını çoban munzur'dan almıştır. ovacık ilçesindeki munzur baba başta olmak üzere pek çok yatırı vardır. en yüksek yeri 3463 m. ile akbaba tepesi'dir. dorukları biçare dağı, ziyarettepe, kutlular, gültepe, haramitepe, kuştepe, gediktepe'dir. munzur vadileri güneye ovacık'a iner ve pülümür vadisiyle birleşir. munzur nehri murad ırmağıyla şelaleler oluşturarak birleşir. munzur vadisi milli parkı 1971'de kurulmuş 42.000 hektarlık bir yeryüzü doğal parkıdır. dağları çevreleyen ilçeler güneyde çemişgezek, ovacık, batıda kemaliye, doğuda pülümür, kuzeyde kemah'tır. tırmanış geçitleri arasında munzur ve kemah geçitleri önemlidir. köy yolları sabırlı, subaşı, yeşilyayla, cevizlik, yeşilyazı, paşadüzü, kurutepe köyleriyle güneyden kılıçkaya, yaylabaşı, çubuklu, çakırlar, dereköy, kapıkaya, doğanköy ile kuzeyden munzur sıradağlarını çevirir.

ayni isimde bir de akarsu bulunur (munzur suyu). adini dersimde gecen bir efsanenin kahramani olan munzur'dan almıştır. munzur vadesi bitki örtüsünde 1518 değişik bitki tespit edilmiştir. yaklaşık olarak 9222 çiçekli bitki türünün ve 277 endemik bitkinin 43 tanesi sadece munzur dağları ve çevresine özgüdür.

tunceli içerisinde yapılmakta olan 8 adet baraj projeleri uygulaması nedeniyle munzur ve çevresi yok olmayla karşı karşıyadır. 43 endemik bitki türünün yok olması demek ülkemizin florostik zenginliğinin yok olması demektir. barajlar 30-40 yılın içinde ömürlerini doldurduğunda munzur büyük bir bataklığa dönüşecektir.

*

   gooky   23.05.2009 11:32
   #1399381
2.

bayıldığım bir grup yorum şarkısı.. sözler hasan hüseyin korkmazgil' den..


bir uzun havadır şu munzur dağı
mor bir katar gibi dizilir gider
saz çalınır akşamları cem olur
gönlüm terazisi bozulur gider

koca fırat vura vura başını
benim anam döve döve döşünü
aşar çığlıkları anacıkların
ağıtlar yükselir munzur’a doğru

ben de silah çattım şu munzurlar’da
yıldızlara uludum yalnızlığı
başı duman duman dağlara doğru
yönelmiş gidiyor yörük kervanı


dinlenmeli.
http://fizy.com/tr#s/1ef1uw

   ipliksizz   14.11.2010 06:14
   #2235226
 
reklamı kapat

yazdır