mustafa kemal ataturk un sevdigi sarki ve turkuler

1.

mustafa kemal atatürk'ün dinlemekten keyif aldığı şarkı ve türkülerdir:

<bkz: yemen türküsü>
<bkz: vardar ovası>
<bkz: çanakkale içinde>
<bkz: yanık ömer>
<bkz: kırmızı gülün alı var>
<bkz: alişimin kaşlari kara>
<bkz: cana rakibi handan edersin>
<bkz: mani oluyor halimi takrire hicabım>
<bkz: nihansın dideden ey mest-i nazım>
<bkz: olmaz ilaç sine-i sad pareme>
<bkz: atladım bahçene girdim>
<bkz: dayler dayler, viran dayler>
<bkz: esiri zülfünün ey yüzü mahım>
<bkz: gitti de gelmeyiverdi>
<bkz: hab-gah-ı yare girdim arz için ahvalimi >
<bkz: köşküm var deryaya karşı>
<bkz: şahane gözler şahane>

kaynak: ataturk.net

   sherry   21.03.2007 09:50
   #276634
2.

10 kasım'da, ve/veya ulusal bayramlarda hatırlatılan, atatürk tarafından çok sevilmiş şarkılar, türküler listesi.
efenim; benim anlamadığım nokta şu; bir devlet adamının kişisel beğeni listesini atatürkçülüğün bir gereği gibi senede bir kaç kez hatırlamanın, bu lider fetişizminin sebebi nedir? atatürk bir sanatçı mıdır ki onun beğeni listesi toplum nezdinde genel kabul görmeli, dinlenilmeli, hatırlanılmalı, yad edilmelidir.
bu aynı beden eğitimi derslerinde "atatürk'ün spor hakkındaki sözleri" konulu yıllık ödevlere benziyor. sanki o çocuk atatürk'ün spor hakkındaki sözlerini ezberlerse olimpiyatlarda sırıkla atlamada birincilik alacak, pentatlonda herkese nal toplatacak, gülle atmada tüm rakiplerini geride bırakacak.
yok; konuya cidden tamamen tarafsız bakmaya çalışıyorum. atatürk'ün sevdiği şarkılar listesi acaba bize eurovision için neler yapmamız gerektiği hususunda bir sır mı ifşa ediyor, hangi notanın ne denli bizden, hangilerinin yabancı olduğunu mu afişe ediyor?

atatürk artık modern türkiye için bir lider olmaktan çıktı; filozof, sanatçı, sporcu, akademisyen, öğretmen, bilimadamı oldu. peki bunca şey arasında bişeyi unutmuyor muyuz? onun en büyük ülküsü milletini çağdaş uygarlıklar seviyesinde görmek değil miydi? peki biz neresindeyiz bu çağdaş uygarlık düşünün? hala daha 10 kasımlarda ağlayarak, "izindeyiz" sloganının arkasına saklanarak, onun sevdiği şarkıları dinleyerek nereye gitmeyi umuyoruz? yapmamız gereken şey bu lider fetişizmi ile sonsuza kadar "gelişmekte olan ülkeler" kategorisine kazık çakmak mıdır?

bir kez daha altını çizeyim; bu bir atatürk eleştirisi falan değildir. zira bu benim haddim değil. liderleri ülküleriyle değil de sözleri ve beğeni listesiyle anmayı anlamakta zorlanıyorum.


sözlerime burada son verirken; alparslan'ın sevdiği savaş pozisyonları, fatih sultan mehmet'in sevdiği cariyeler, yavuz sultan selim'in sevdiği mehter marşları hakkında da en yakın zamanda bilgi edinmeyi ümit ediyorum.

   exnihilo   21.03.2007 09:53
   #276639
3.

efendim hakikatte atatürk'ün hangi şarkı ve türküleri sevdiğini bilmek kimseye ne şampiyonluk getirecektir ne de eurovision birinciliği. lakin atatürk gibi gelişmiş zevklere sahip birinin dinlemekten keyf aldığı şarkı ve türküleri bilip en azından bir kez dinleyen türk insanının kulak zevki gelişecek, "allah belanı versin" veya "nane" gibi şarkıların aslında şarkı olarak bile tanımlanmaması gerektiğini anlayacaktır. ha bu dayatma ile mi olmalıdır, hayır. ancak -bir öğretmen bozuntusu olarak- petek dinçöz'ün kaç beden sütyen giydiğinden; hülya avşar'ın kaç kere boynuzlandığından, mahmut tuncer'in kızının neden nasıl kaçtığından her daim haberdar olan türk gençliği kısacık bir zamanını liderinin zevkine ayırmıştır, çok mudur?

okur, dün gece binbir gece'de ne oldu? *

   sherry   21.03.2007 09:59 ~ 10:02
   #276642
4.

<bkz: playlist> *

   hamlet   22.03.2007 01:14
   #278116
 
reklamı kapat

yazdır