nazim hikmet mi sagopa mi sorusuna sagopa diyen mal

1.

nazım hikmet mi sagopa mı" şeklinde olsa daha şık, daha kısa, daha milli olacak konu idi. inanç dünyamız ve moral değerlerimiz açısından daha vurucu olacaktı. ancak karakter sınırı yine can almaya devam etti. terör!

bu soruya harbi harbi sagopa kajmer diyen insanları tanıdım ben. hem de bir iki kişi değil sayıları milyonları buluyor. hepsi de yeni nesil gençler, kafaları her boka basıyor, zeki çocuklar bunlar. cidden söylüyorum sarkastik ironi falan değil. çoğu türkiye'nin gözde lise veya üniversitelerinde tahsillerine devam ediyorlar veya iş hayatına atılıp saygın mevkilere yükselmişler bile. o yüzden yabana atılmamalılar diye düşündüm.

bunca okumuş yazmış, mürekkep yalamış genç, sagopa kajmer(yunus özyavuz) diyorsa, o'nu nazım'dan daha yetkin buluyorsa edebi anlamda bu görüşe ram olmaktan başka çare kalmıyor. "siz daha mı iyi bileceksiniz ibneler" deyip çıkışsalar bize, verecek cevabımız, gidecek yerimiz, yatacak mezarımız yok. ben rap dinlemedim bugüne kadar hiç. nasıl bir şey olduğundan hiç haberim yok. arkadaşlarımı aşağılamak istediğim zamanlarda "rapçi misin kösük" derim bazen o kadar. raple bütün alakam bundan ibaret.

ancak sagopa'yı dinleyenlerle konuştuğumda ve bu adamın şarkı sözlerinin textlerini okuduğumda gerçekten edebi bir şeyler buldum yazdıklarında. postmodern bir halk ozanı gördüm onda. beni yakalayan imgeleri ardı ardına büyülü bir el değmişçesine sıralamıştı. gerçekten olağanüstüydü. hiçbir nazım hikmet şiiri beni bu kadar heyecanlandıramamıştı daha önce. nazım hikmet'i bir şair olarak düşünmemiştim ki ben zaten. yani solcular buna izin vermemişti. o, ideolojik tartışmalarda baskın çıkmak için kullanılan bir figürdü sadece. necip fazıl'ın antitezi olarak görev yapıyordu. buradan bakınca veletlerin pek de haksız olmadığını gördüm.

sagopa kajmer'in nazım hikmet'ten daha nitelikli bir kalem olduğnu kabul etmek elbetteki çok zor. ama gerçek bu. ha yanlış anlaşılmasın nazım hikmet'i de severim. ama hakikati daha çok severim. bu gerçekler ışığında nazım hikmet mi sagopa mı sorusuna sagopa diye cevap verenlerin mal olamayacakları aksine mantık silsilesi içerisinde makul bir cevap verdiklerini düşünüyorum şimdi. sagopa kajmer 21. yüzyılın pablo neruda'sıdır!

   faysal   03.10.2008 11:52
   #1046420
2.

"...
yazılarım otuz kırk dilde basılır
..."

demiş adam otobiyografisinde. dizeye tekrar tekrar bakıyorum, "otuz-kırk dil" ne demek lan? herif yazmış, otuz-kırk farklı toplumda çevirmenler çevirmiş, matbaacılar basmış.

bir de sagopa kajmer'e bakıyorum. şarkılarında güçlü bir dili var, adam biliyor ne demek olduğunu, kullanıyor. yeni nesil şairlerin çoğunu sikinde sallar. rap müziğinden son 4-5 yılda türeyen gangsta kişileri dolayısıyla nefret eden bir insan olarak, bir metallica'nın, hatta bazen queen'in, pink floyd'un veremediği duyguyu iki satır sözüyle veriyor bana, hızlı da konuşuyor kerata, ben söylesem küfür ediyorum sanırlar, beceremem.

şimdi diyeceksiniz ki "nazım hikmet sürüldüğü için yazıları onca dile çevrildi ama." doğrudur. ama nazım hikmet, underground takılmadı, beat hacılamadı oradan buradan, sanat anlayışını değiştiren insanlara sövmedi.

öyle gaza geldim ki, dünyanın en büyük mallıkları sıralamasında ilk 10'a girebilecek bir mallık sergiliyorum. bir şarkıcı ile bir edebiyatçıyı karşılaştırıyorum. neyse...

   neldock   03.10.2008 12:02 ~ 12:04
   #1046425
3.

kart olabilirim ama postal kime girerse girsin. nazım hikmet kartpostal yazarıdır. şairliği yoktur. komunist olmasa, hayatı türk komunizminde önemli bir simge haline gelmese adı sanı duyulmamış dandik sokak şairlerinden başka biri olmazdı. birkaç iyi şiiri var okadarını benim yeğen de yazdı geçen 23 nisanda. mail bile attı "bak dayı çok beğendiler bayramda. ben yazdım bu şiiri" diye. hatta "bayram törenine gelseydin karı kız düşürürdün, ablalar falan da vardı" şeklinde eklemiş zibidi.

"rap" denen zavazingoya da bok atacam daha. işin sanatsal boyutuna dil uzatmak bana kalmamış ama ''bu ne saçma hayat, bu ne dingil hayat ya, bu ne kopuk hayat, bu ne manyak yaşam tarzı ya, bu ne bohem ya". "isyanım var ulaaaannnnn" anlayışını müzik yapma çabasıyla bir kültürel yıkıma dönüştü "rap" denen ucube. ama dediğim gibi sanatsal yönü ve bilhassa icra edeniyle bir polemik değil bu. benim kaşıntım rapçi gençlik. lan oryantel hastası olup sokaklarda dansöz gibi gezen insan gördünüz mü? roma konulu her türlü eserin, tiyatronun, operanın hastası olup da lejyoner gibi dolaşan insan gördünüz mü? manyak mısınız yeğenim?

haaa satanist diceksiniz şimdi bana. tamam çelişkideyim. ironilerin hastasıyım ama savunduğum bişeyi yok. sadece kızlarına hastayım ben. onlarınki de en az diğeri kadar bok yemek...

   apeas   03.10.2008 12:17 ~ 12:22
   #1046435
4.

evet o mal benim...
hatta abartıyorum, mallıkta çığır açıyorum;
sagopa kajmer dünyanın en sağlam şairlerinin önde gidenidir.
<bkz: egosistemleriniz çöksün>

   ne yapsam bilemedim   03.10.2008 12:43 ~ 12:43
   #1046442
5.

tabi sizde haklısınız bi yerde. serdar ortaç gibi bi söz yazarının yazdığı şarkılar dillerden düşmezken, sagopa nazım hikmet'lede kıyaslanır, neruda'da olur.

<bkz: burası türkiye>

   allande   03.10.2008 12:47
   #1046446
6.

<bkz: benim babam senin babanı döver>

   karantina   12.12.2008 14:43
   #1115233
7.

<bkz: çukulata mı kukuleta mı sorusuna ben bi' nutella bilirim diyen insan>

   nartallo   12.12.2008 16:57 ~ 16:58
   #1115338
8.

nazik insan.
bu abuk soruyu sorabilecek birisi varsa alacağı her cevaba hazır olmalı.
cevap "yok anan" da olabilir. o ahmaklıkta bir soru bu.
birisi edebiyatçı, birisi rap şarkıcısı.
biri bana bunu sorsa "ebenin amı" cevabını alır.
hep bir karşılaştırma, hep bir kıyaslama.
alex mi emre mi?
delgado mu ricardinho mu?
özal mı erdoğan mı?
hem ikisi de böyle ucuz senaryolara kurban gitmeyecek kadar kendini ispatlamış insanlar.

   nickolaskeyc   12.12.2008 18:01
   #1115534
9.

mal degildir malin önde gidenidir, halt etmistir, bence yünanistan ayaklanmasini türkiye bu mal yüzünden yapacaktir, yeter artik lan buramiza kadar geldi munakuyoum...

   amonaco   12.12.2008 18:09
   #1115542
 
reklamı kapat

yazdır