ne yerdeyim ne gokteyim bilinmez bir alemdeyim

1.

böyle ağzından çıkanı duymayan, hani dünyadan bi haber, sadece yemek içmek sıçmak ve uyumak derdinde olan, hani yaşamasına bile şaşırdığınız, varlığı da yokluğu da aynı olan insan müştetteleri için yapılan yorum.
nasıl mı?aha da güzel bir örnek:
yıllardır bir birlikteliği vardır.berber olduğu kişi havuz başındadır ve bu şahsiyet ruhsatı almak için gelir.o sırada aralarında şöyle bir konuşma geçer:
-bu mayo yeni mi?
+yoooo (ciddi şaşkınlık içerir)
-bakındım da, tanıyamadım seni.
+!!!!
-senin bu renk bir mayon yoktu.
+üç senedir giydiğim tek mayo bu.

aha da bu kişi.**

   truly madly deeply   24.07.2010 16:36
   #2113561
2.

bir örnek vereyim;
mutfakta balık kızartmaktadır söz konusu bünye. birden cep telefonu çalmaya başlar. ceplerine bakar, yok. çantasına karıştırır, yok. sehpanın üzerine bakar, yok. bu arada telefonun sesi kesilir. bünye işine geri döner.2 dakika sonra telefon yine çalmaya başlar. bünye yine arar telefonu, bir baktığı yere bir daha bakar ama nafile bulamaz ve yine sesi kesilir telefonun. ışine geri döner ve söylenir;"allah allah nerede bu telefon" diye...2 dakika sonra yine telefon çalar. bünye eğilip çorabınin içinden telefonu çıkartır ve konuşmaya başlar.konuşma bittikten sonra da "unutmuşum buraya koyduğumu" der.
bu hadiseyi anlatmak zaten bünyenin ne yerdeyim ne gökteyim bilinmez bir alemdeyim insanı olduğunu ispatlıyor ama, 2 önemli unsuru belirtmeden geçemeyeceğim...ilginç 2 unsur;
1-şahsın üzerinde 5 tane cepli eşortman altı vardır ve telefonu çorabınin içine koymuştur.
2-telefon "hem çal hem titret" moduna ayarlıdır.

   truly madly deeply   27.10.2010 21:44
   #2219549
3.

normal insan için bir bilinçlenme yaşanması halinde fark edilir şeydir. malum dünyadan uzaydaki yerini tespit etmeye kalkan insanlar kuzey yıldızına bakıp yön tayin etmişler. uzay boşluğu ve galaksiler arası yerlerde ise koordinatlar sürekli değişmektedir.

sürekli değişen mekan zamanda "ben şuradayım, nerede olduğumu biliyorum" demek biraz saçma olacaktır. kafayı mekan, zaman, koordinat yormayan için ise sorun yoktur.

bu sözü eden aslında aklından zoru olan cahil insan söylemidir. şayet bu sözü "ben tanrıyım" diyen bir şey diyorsa ona da ilişmemek lazımdır. bırakın en hali varsa görsündür.

evren halen genişliyor ve boşluğa savruluyor. demek ki son duracağı yere gelemedi. o yere vardığında durgunluk, değişmemezlik hali, sıfır noktası gibi bir yere varacaktır. işte o zaman varolursa bu şahıs "ben şuradayım" diye bilir. belkide diyemez çünkü o da duracaktır.

<bkz: durağan>
<bkz: sıfır noktası>

   yenitara   24.11.2011 10:50
   #2457252
 
reklamı kapat

yazdır