negdiyon

1.

yazılmak istenen: neğdiyon
açılımı: ne ediyon? yani nasılsın, ne yapıyorsun, nasıl gidiyor, what s up gibi bi soru.

anadolunun birçok köyünde sıkça kullanılan, muhabbet başlatıcı bir kelime olmakla birlikte bazen saatler süren muhabbetin tek sorusu da olabilir.

genelde cevap neğdiyim le başlar ve bitişe rastlanmaz... daha çok günlük ve her zaman yapılan işlerle, yaşanan 15 dakika 45 dakikalık süre zarfında anlatılabilir. bu nedenle bereketli bir sorudur. sorarken dikkat edilmelidir.

örnek cevap:

-neğdiyim işte zabah kalktım abdest neyin aliyim dedim de sular da soğuk biliyon mu. ayaklarım üşüyo şuralarıma ağrı giriyo bak nası şiştiler de. suyu çok dökemiyorum. ama yine de alıyorum işte. ısıtsan da olmaz zabah zabah kim uğraşacak. ilaçlarımı da içiyorum emme fayda etmiyo bak şuralar da ağrıyo aha tam şuraya bi ağrı saplanıyo var ya anaam anaam yaşlandık. nedecük anam nedecük. namazı da ayakta kılamıyom kocadık oturarak kılıyom artık kabul olursa işte inşallah. hapım da bittiydi ama yazdıramadık tekrar. bizimki anca kendi ilaçlarını alıyo. kaç kere dedim benim de bitti diye. bizimkine gelince unutuyo. doktora da gitsem ama götüren yok. kahvaltı hazırliyim dedim yumurta da pişirdim bizimkine kahvaltının yanında illa bir şey olacak. yapmasan olmaz. doymuyo herif. illa ya yumurta kırarım ya menemen yaparım illa bir şey olacak işte. çayı da demledim ettik kahvaltıyı biraz ortalığı toparliyim dedim. ama artık eskisi gibi temizlik de yapılmıyo anacım eskiden öyle miydi. hem evin işlerini hem tarla işlerini yapar bi de üstüne çocuk bakardık ey gidi. kocadık kocadık. gelirken de fatmaya dedim gidiyorum gel dedim. seslendim de. önce duymadı geldi. bulaşık yıkıyomuş. dedim ben havvalara çıkıyom sen de gel. dedi bulaşığımı yıkayım da geliyim. onunkiler de geç yapıyo kahvaltıyı biliyon mu. beyi sabahtan ormana gidiyo niyeyse. sonra yapıyolar kahvaltıyı.... (daha devam eder...)

   dediydi dersin   22.06.2010 01:21
   #2093653
 
reklamı kapat

yazdır