nermin mehmet cekic anadolu lisesi

1.

milli eğitim bakanlığı'nın 26 ağustos 1996 tarih ve 11111 sayılı emri ile 1996-1997 öğretim yılından itibaren türkan azmi köksoy ilköğretim okulu'nun binasında 36'şar kişilik 4 şube ile batıkent anadolu lisesi olarak öğretime başlamış olan anadolu lisesidir.

hayırsever nermin çekiç ile ankara valiliği arasında imzalanan protokol gereği, yenimahalle ilçesi batıkent yerleşim binası ve spor salonu ile ilgili yapılan protokole bağlanmıştır. valiliğin şubat 1998 tarihli protokolüyle okulu ismi "nermin-mehmet çekiç anadolu lisesi" biçiminde değiştirilmiş ve 9'uncu cumhurbaşkanı süleyman demirel'in de katılımıyla açılışı gerçekleştirilmiştir. ankara'nın en iyi anadolu liselerinden biri olarak adını duyurmuştur.

sınıfları 20-30 kişi arasında değişen okulun mevcudu yaklaşık 800 kişidir. okulda ankara'daki devlet okullarında kurulan ilk projektörlü sunum odası, malzemeleri sağlanmış bir resim atölyesi ve bir dönem tofaş basketbol kulübü tarafından da kullanılmış olan bir spor salonu bulunmaktadır. her sene, tiyatro, spor (özellikle basketbol), müzik ve şiir organizasyonları hocaların da desteğiyle başarılı biçimde sürdürülmektedir. son beş senede oldukça iyi çalışmış bir öğrenci kuruluna ve bu yönde katılımcı bir geleneğe sahiptir.

okulun arka kısmındaki duvarda, ankara'da başka herhangi bir okulda görülemeyecek kadar çok sayıda grafitti bulunmaktadır. bu durum hem müdür melih güntay'ın hoşgörüsünün, hem de batıkent ve eryamanlı grafitti sanatçılarının yılmaz çabalarının sonucudur.

okulun yıllardır değişmeyen müdürü melih güntay'dır.okulun en meşhur hocaları ise memduh şahin, hatice karan(kimya) "cabir" lakaplı mustafa cabir (din kültürü ve ahlak bilgisi), erdal yalazan (ingilizce), tülay ulay(ingilizce), cengiz taşdemir (kimya) ve ayhan bayram (tarih)'dır. okuldan ayrıldığı halde öğrencilerin asla unutamayacağı hocaların başını ise nurten-murat sağlamer (beden eğitimi), hülya koşar(matematik) ve bilgehan giray(matematik) çekmektedir. mezunların hep sevgiyle anacağı duygu israfiloğlu (müzik) ise şu anda suudi arabistan'da görev yapmaktadır. okul, her sene bahar şenlikleri kapsamında getirdiği sanatçı ve gruplarla da ankara'da ekol haline gelmiştir.

   google   16.07.2008 02:49
   #975966
 
reklamı kapat

yazdır