nesimi

1.

nesimi'ye sormuşlar, yarin ile hoş musun? cevap olarak demiş, hoş olayim olmayayim, o yar benim kime ne.

yeri geldi mi adama lafi sokmaktan geri durmayan büyük türk şairi.

   mizrabin nefesi   15.03.2007 23:18
   #266241
2.

<bkz: nesimi çimen>

   hamlet   15.03.2007 23:26
   #266266
3.

onun hayati sonradan efsanelesmis ve asirdan asira ve nesilden nesile bize aktarilmistir. nesiminin hayati hakkinda bilgi veren bir kitap var o’da 1546 yilinda yazilmis olan „latifi tezkiresi" isminde bir yapidir. onun haricinde halk icinde yaygin olan rivayetler mevcuttur ve hala anlatilmaktalar. bir baska kaynak`ta nesimi’nin siirleridir ama maalesef biz o siirleri okumak’ta zorluk cekiyoruz, cünkü o’nun siirleri degisik bir dil ve bicime sahiptirler. nesimi icin ,bir baska hallac-i mansur denilebilir. hallac-i mansur ve nesimi birlestiren bir nokta vardir o’da: „enel hak" sözcügüdür. ıkisi’de bu kelimeyi kullandilar ve onun icin öldürüldüler. bu kelime ikisi icin büyük bir önem tasidigi icin onu kullandilar ve yobaz kesimlerin gözlerinde nokta göründüler.

nesimi’nin dogum tarihi hakkinda saglam bir bilgi yok ama büyük bir olasilakla 1339 ve 1344 yillar arasinda dünyaya gelmistir. dogum tarihi gibi dogum yeri konusunda’da herangi bir kesinlik yok. ırakli, diyarbakirli, tebrizli, sirazli veya nusaybinli oldugu söylenir. nesimi’nin yasaminin ilk yillarina iliskin bilgimiz yok. o nun en birinci hocasi seyh sibli’ydi ve nesimi onun dervislerinden biriydi. nesimi olgun caglarinda fazlullah esterabadi tarafindan egitildi ve onun haliferinden biri oldu. fazlullah esterabadi 1339-13394 yillar arasinda yasadi ve hurifilik’in kurumcusudur.

hurifilik, her seyden önce batini inanc sistemidir. batini sistemlerin bircok ortak özelligini tasir. bu özellikler arasinda kisaca, âlemin baslangicsiz oldugu, kötü ruhlarin bedenden bedene gecerek azep cekmeye devam ettigi, iyi ruhlarin ilâhi varlikla birlestigi, dinlerin ic (batin) anlamiyla anlasmasi gerektigi, bununda ancak te’vil (yorumlama) ile yapilabilecegi, bu yorumlama cabalarinda ise harflerin özel anlamlari bulundugu seklinde inanclari vardir. hurufilik genel anlamda harfcilik (harflerden anlamlar cikarma) demektir.

fazlullah genc yaslarinda ilimle ilgilenmeye baslar ama 18 yasindayken tassavufa yönelip hacca gider. tassavuf ‘da tanri-evren-insan iliskisini bir bütünlük icinde gören ve insanin tanrisal niteliklerle (erdemlerle) donanmasini, gönlünü tanri sevgisine baglamasini amaclayan dinsel-felsefi düsünce’dir. fazlullah hac dönüsünde bir cok yerlere gidip yürüttügü sohbetlerde büyük bir sayginlik kazanir. 1376 ya da 1386’da ısfahan’da (ıran) kendi sistemini yaymaya baslar. uzun süre bir magarada cileye cekilir. bu dönemde mehdi oldugunu ileri sürer ve cevresinde yedi kisilik bir ilk cember olusturur. bu ilk yedi kisiyle bu yeni inanc yayilmaya ve hizla gelismeye baslar. sonra timurlenkin ogullarindan miransah’in emriyle tutklanir ve alincak kalesine hapsedilir. burada öldürülür ve cesedi ayaklarina baglanan iplerle cekilerek, carsi pazar dolastirilir. o nun müritlerine karsi bir cok katliamlar yapilir. bu baski yüzünde mürütleri cesitli yörelere göc ederler ve ögretilerini baska yerlere’de yayarlar.nesimi fazlullahin idamindan sonra ıran`da, azerbaycan’da, ırak, suriye’de ve anadolu’nun da bircok yörelirine gitmistir. nesimi kendisi bir türk’dü ama hocasi fazllulah kendisi ıran’liydi. nesimi kendisi anadolu’yu gezdiginde orda yasayan aleviler’le yakin bir iliski kurur ve onlarla bir fikir alis verise girer. orda yasayan insanlara düsüncesini aktarir ve bir cok müridler edinir. alevi kisimda hallac-i mansur düsüncesi ve felsefesi daha mevcut oldugu icin nesimi onlarla kolay bir sekilde baglanti kurabildi ve ordaki insanlardan hem birseyler ögrendi hemde kendi görüsünü onlara aktardi. böylece hurifilik düsuncesi alevilik’tede yayildi. nesimi öldürülmeden önce biri farsca biri türkce olmak üzere iki divan birakmistir. nesimi’nin siirlerinde kimseyi ayaklanmaya cagiran bir hava yoktur ama siirlerinde kendi düsüncesini ve felsefesini cok acik bir sekilde dile getirmistir. bircok siirlerin’de „enel hak" sözcügünü kullanmistir. bu sözcügü en ilk kullanan ‘da hallac-i mansur (856-922) ’du tam 500 sene önce. „enel hak" sözcügü’nün kisa bir aciklamasi :

bu kelime arapca’dan geliyor ve „ben tanriyim" veya „ben hakikatim" anlamina geliyor. „enel hak" demek kendini asmak ; tanri’yla, peygamber’le , imam’la özdes olma anlamina geliyor ve alevi-bektasi düsüncesinin özünü olusturur. bu kapsamda , tanri’ya ulastigina inanan ve bunu aciklamak icin’de „enel hak" diyen hallac-i mansur ve nesimi sünni ortodox tarafindan suclu bulundular ve öldürüldüler. bir insan tanri’nin bir görüntüsü’dür ve onun niteliklerine sahiptir ve onun icin „ben tanriyim" veya „enel hak" diyebilir. nesimi bu sözcügü kullandigi icin 1418’de misir memluk hükumdari seyh el-müeyyed seyfuddin tarafindan verilen emirle halep’te tutuklanir ve öldürülür. seyyit nesimi’yi idama mahkum eden kadi, nesimi icin yazdigi fermanda söyle sesleniyordu:

„bu böyle bir murdardir ki, kaninin degdigi yer yikamakla temizlenmez, orayi kesip atmak gerekir." nesimi’nin fermenin infazi sirasinda cellat bicagi calinca, nesimi’den fiskaran kandan bir damla, kadi’nin parmagina da sicrar. tabii’ki kadi parmagini kesmeye kalkmaz. ıste o sirada nesimin’nin söyle dedigi rivayet edilir: „sen seriat ugruna parmagina bile kesmezsin, halbuki görüyorsun ki biz inancimiz yolunda kendi kanimizla yikaniyoruz." nesimi kendi inanci ve felsefesi icin ölmüstür ve onun icin unutulmamistir ve hala anilmaktadir.

   404notfound   18.05.2007 22:51 ~ 22:53
   #405489
4.

güldür gül

ben bugün pirime vardım
pirin cemali güldür gül
oturmuş tahtı mekana
tahtı revanı güldür gül

gülden terazi tutarlar
gülü gül ile tartarlar
gül alır gül satarlar
çarşı pazarı güldür gül

gülden degirmeni döner
onun ile gül döverler
akar arkı döner çarkı
bendi pınarı güldür gül

ak gül ile kırmızı gül
çift yetişmiş bir bahçede
bakışları hare karşı
har-ı ezharı güldür gül

gel ha gel seyyid nesimi
hak nefesi güldür gülün
şu öten garip bülbülün
derdi figanı güldür gül

...

derya’yi muhit cuşa geldi
kevn ile mekan huruşa geldi

<bkz: sekr >
<bkz: şatahat >

   saranbula   23.05.2008 19:16 ~ 21:17
   #927938
5.

cananı menim sevdiyimi can bilir ancaq,
könlüm dileyin dünyada canan bilir ancaq.

bildim,tanıdım elmde mebudu,yeqin ki,
söyle bilirem kim,anı quran bilir ancaq.

sufimidir ol cami-müseffasına meşğul,
pünhani içer eyle ki,şeytan bilir ancaq.

ey saqi,getir dövr eyağını,dövr elesün kim,
bu dövr eyağın dövrünü dövran bilir ancaq.

könlüm gemisin qerq ede gör eşq denizine,
kim,bu denizin behrini ümman bilir ancaq.

heç kimse nesimi sözünü keşf ede bilmez,
bu quş dilidir,bunu süleyman bilir ancaq.

<bkz: imadeddin nesimi>

   ceki demiri   12.04.2010 19:43
   #2018582
6.

"gerçek hadîs imiş bu ki hûbun vefası yoh!" demiş, iyi de söylemiş zamanında.

verdim vallahi şukusunu.

   king of the tawn   13.12.2010 15:54
   #2254753
7.

<bkz: en el hak>

   cemkirik limon dilimi   13.12.2010 16:17
   #2254766
8.

nesimi.com

148 yarin ile hoş musun?
----------------------------------
1,15 hoş olayim olmayayim
2,55 o yar benim
1,80 kime ne.

1,25 alt
2,75 üst

   ugokhan   13.12.2010 17:35
   #2254798
9.

birden fazladır. şöyle ki

seyyid imameddin nesimi
can nesimi
kul nesimi

en çok bilinenlerdendir.

   cirkinordek   15.02.2011 14:10
   #2302381
10.

hakkındaki menkıbelerin içinde yüzülen derisini sırtına alarak haleb'in 12 kapısından çıkıp sır olduğu anlatılmaktadır.

   nukleer fare   06.02.2013 12:08
   #2586096
 
reklamı kapat

yazdır