nico

1.

christa paffgen adıyla 1938 yılında almanya’da doğan dünyalar güzeli müzisyen, oyuncu.

hayatının her dönemi çalkantılarla geçen nico’nun ilk acısı, çocukluk yıllarında nazi karşıtı olan babasının toplama kampında imha edilmesiyle başlamış; ardından da akıl hastanesine yatırılan ve intiharla hayatına son veren annesinin ölümü devam etmiştir. nico’nun çocukluk acıları bununla da kalmamış, bir de çocuk yaşta amerikan askerinin biri tarafından tecavüze uğramıştır.

ciddi bir trajedinin öyküsü olan hayatı güzel nico’yu erken yaşta iş yaşamına iter ve ergenlik çağına geldiğinde ilk olarak modellik yapmaya başlar. nico lakabını da bu sırada tanıştığı bir fotoğrafçı koyar. daha sonra fedorico fellini ile tanışan nico, la dolce vita filminde rol alır. oyunculuk serüveni de böylece başlamış olur fakat onun hayalinde şarkıcılık vardır.

60 larda “i’m not saying” isimli ilk singlenı piyasaya çıkartır fakat tutulmaz. daha sonra tanıştığı andy warhol onu the velvet underground grubuna dahil eder. alain delon, bob marley ve lou redd ile ilişki yaşayan nico’nun alain delon’dan bir oğlu vardır. eroin bağımlısı olan sanatçı 49 yaşında hayata gözlerini yummuştur, fakat eroinden değil, bir trafik kazasında..

nico yaşadığı onca şeye rağmen sakinleştirici bir pervasızlıkla söyler şarkılarını. these days, the fairest of the seasons, somewhere there's a feather parçaları benim favorilerimden, siz yine de tüm parçalarını dinleyin.

   manicdepressive   30.08.2009 12:23
   #1569511
2.

ha şu bizim yabancı damattaki adam işte, bildin mi sen onu??

   safiyane   30.08.2009 12:43
   #1569542
3.

<bkz: nico kidman> **

   hayallerkahyasi   30.08.2009 12:44
   #1569544
 
reklamı kapat

yazdır