nihat genc diyalektigi

1.

yurdun ıslahı ve memleketin selameti açısından hakkariden edirne'ye tüm vatan sathında okullarda ders olarak işlenmesi, öğretilmesi gereken diyalektik. öyle bir diyalektiktir ki karşı koymak imkansızdır.

örneklemek gerekirse;
sunucu:
- efenim, atilla yayla şöyle demiş, bik bik bik.
büyük üstat, dünya durdukça namı yürüyesi nihat genç hazretleri:
+ atilla yayla kim ya? ben bunların hepsini kitaplarımla döverim. ben sokakta aç bilaç kitap satarken bunlar sorosun fonlarıyla gününü gün ediyordu. ben bu memleketin en çok okunan yazarıyım.

görüldüğü üzre; atilla yayla'nın sözü de, kişiliği de bu diyalektik karşısında yerle yeksan olmuş, genç dimağlar aydınlanmıştır.

yine başka bir örnek:
sunucu:
- son olaylar hakkında ne düşünüyorsunuz? (bu soru değişkendir ama cevap sabittir)
üstatların üstadı, şeyhül muharririn nihat genç hazretleri:
+ türkiye üzerinde oyunlar oynanıyor. ben bunu yazdım. daha önce x kitabımda da yazmıştım. o kitap türkiye'de en çok okunan kitap olmuştur. biz yunusların, mevlanaların mirası üzerinde yaşıyoruz. ben bunu y kitabımda da yazmıştım. türkiye'nin en çok okunan yazarıyım ben.

yine görüldüğü üzre nihat genç hazretleri son olaylar hakkında ne düşündüğünü gayet berrak bir şekilde dile getirmiştir.

daha uzar gider bu örnekler. özet geçmek gerekirse:
birinden bahsediliyorsa o kişiyi yerle yeksan edecek kalıp "x kim ya?" demektir. sıkışırsanız soros'un fonlarından bahsedersiniz. o da yetmezse "bu topraklar" ile başlayan cümlelere sıra gelir. "bu topraklar" dediğiniz an olay bitmiştir.

çok yaşa nihat.

   exnihilo   27.06.2008 11:30
   #958744
2.

24 adlı kanalın kazım koyuncunun hayatına dair hazırladığı belgesel de nihat gençe de fikrini sormuş olsalar gerektir ki birkaç bişey söyledi. işin gerçeği söyledikleri hiç de o fikir öfkesi adamı nihatın dünya aydınıyım duruşunu karşılamadı zira bildiğiniz yıllık notu gibi bişeyler geveledi, en özgün kısmı ise cümlesinin sonunda değindiği ve nihat gencin özeti olan bu toprakların insanı olması bahsiydi.

alalade hazırlanmış bir belgeselde duyabileceğiniz bu nihat genç beyanatını, yazdığı -hala yazıyo mu bilmiyorum- karikatür dergisinde, çıktığı tv programlarında, çağrıldığı üniversitelerin kulüp etkinliklerinde sürekli duyabilirsiniz.

şahsen kendisiniden aldığım kıvılcım "öfkenin çok sağlıklı bir duygu olduğunu" söylediği zamandı. lakin onun yanında altında üstünde cilası boyası söylemi bu toprakların insanında özetleniyor.

ey nihat, diyalektiğinin özü özeti çıkışı sonu bu olmakla beraber bu topraklarda bir yerinin olduğu ve orada durmanın pek de sakıncası olmadığı kanaatim devam etmekte.

   adebisi   27.06.2008 14:06
   #958842
3.

aslen bir diyalektik olmayan, daha ziyade bir damagoji ve laf çevirmece olan şeydir.

öyle ki, bu nihat genç bey internet sözlüklerinin yapısına dair de zerre kadar fikir sahibi olmamakla birlikte, bir sözlükte aleyhinde çıkan şeylerin "editorlak kadroları karalayıcı kampanya yaptıkları için mahsus benim aleyhimde yazdırtıyor" falan gibi abuk laflarla açıklamıştır... bu muhabbetin en komik tarafı ise, devamıdır. şöyle ki, muhatap (serdar akinan) "ama iyi şeyler yazan da var?" diye sorunca, "onlar da dengelemek için" şeklinde nasreddin hoca'vari bi cevap türetebilmektedir.

ulan madem aleyhide kampanya var, niye dengeliyorlar? neyi dengeliyorlar?

bir sürü konuda cahildir fakat gerçek bir gönül adamıdır nihat genç. orhan pamuk'un aksine, o, egosunu edebiyatına yansıtabilme fırsatını kaçırmıştır, bu fırsatın değerini ve insan ruhu üzerindeki rahatlatıcı etkisini belli ki pek geç keşfetmiştir, o yüzden içinde birikmiş sirke vardır, kezzap vardır...

ama şunu hiç tartışmam ki samimidir, cehaletinde de kültüründe de samimidir, oto-kritik de yapabilmektedir kendince, ve türkiye'nin en iyi hatibidir.

   ozel kurmay baskani   27.06.2008 14:06
   #958843
4.

exnihilo ile dalga geçiyorum; "abi bunu mu izliyorsun yahu?". ama ben izliyorum, çünkü komik geliyor bana. evet oldukça komik.

nihat genç anadolu insanıdır, bu toprakların evladıdır. eğer onunlar bir konuda ters dü$erseniz siz vatan hainleri, ekmek yediği vatana ihanet edenlersiniz.

nihat genç açlıkla büyümü$tür. yine o siz onunla aynı kaderi payla$mıyorsanız siz global güç dengelerinin önüne attığı kemiklerle beslenen bu ülkenin kaymak tabakasının zengin piçlerisiniz.

nihat genç kitap yazarıdır, aydındır, ediptir. onunla aynı dü$ünceleri payla$mayanlar ise yılansı fare çocuklardır, siber alemin kendisini if$a etmekten korkan nickler arkasına saklanan gece fareleridir.

nihat genç bu ülkede hakkında en çok $ey söylenen ki$isidir. onun hakkında olumsuz $ey beyan edenler de sorospu çocuklarıdır.

nihat genç karadenizin ha$in ve hırçın çocuğudur. biz ise onun bunun abd’nin fetonun çocuğuyuzdur.

nihat genç’in ağzında küfür hakaret dilin cilasıdır. nihat genç hakkında olumsuz beyanat verenler ise delikanlılıktan nasibini almamı$lardır.

nihat genç’e göre bu ülkede kazma olarak devletin temelini oyan $eyler demokrasi, liberalizm, aydın sorumluluğu, özgürlük gibi kavramlardır. maalesef bize göre bu kavramların her biri evrensel insan haklarının sacayaklarıdır.

nihat genç’e göre birinci dünya sava$ı bitti. bize göre bitmemi$, biz öyle diyormu$uz. yeniden gelmemiz gerekiyormu$ istilacı kuvvetler sıfatıyla.

velhasılı kelam nihat genç'in diyalektiği sadece söyleyenden ve söyleminin haklı çıkardığının kendisiyle olan paydasından ibarettir. nihat genç immanuel kant'ın doğrunun deği$kenlerine getirdiği yer ve zaman boyutlarına ki$i kavramını da katmı$tır.

özetle, nihat genç söylenene değil söyleyene bakar ve o konudaki yargısını söyleyene göre verir.

   elaijsa   27.06.2008 14:16 ~ 14:32
   #958851
 
reklamı kapat

yazdır