nikon f65

1.

nikon un kalitesinden ödün vermeden üretmiş olduğu (plastik gövdesi sayesinde) en hafif ve en ekonomik anolog slr fotoğraf makinalarından biri. basit ve işlevselliğin ön planda tutulduğu kontrolleriyle başlangıç seviyesi amatör kullanıcılar hedef alınmış.
abileri olan f 90, f 100 modellerine göre bir kaç eksiği bulunmakta
pozlama ölçümününün otomatik modlarda otomatik olarak olarak matrix metering yöntemine göre makine tarafından yapılması bu eksiklerden bitanesi. yani pozlama ölçümünü kadrajın herhangi bir noktasından ya da sadece merkezinden yapmak mümkün değil makina buna kendisi karar vermekte. manual mod da kullanırken bu sefer pozlama ölçümü otomatik olarak merkez ağırlıklı - spot metering olarak yapılmakta yine diğer seçeneği kullanma imkanı tanımamakta.
diğer bir eksiği ise fill flash bulunmaması. flaş sadece kullanıcı tarafından belirlenebilen, özel sahneler için tasarlanmış, kendi programlarıyla kullanılabiliyor. bu da güneşli havalarda çekim yaparken gölgeleri yumuşatma imkanını tanımamakta. bana sorarsanız çok da büyük bir problem arzetmemekte fotoğraf tekniğini iletletmek açısından. şanslıysanız bazı durumlarda otomatik flaş da bu işi yerine getirebilir.
bu eksikler dışında bir kaç artısını daha saymak istersek bunlar hızlı otofokus tepkileri, alan derinliği için önizleme tuşunun getirdiği kolaylık ve çekim sırasında çıkardığı ses olabilir. ayrıca çektiği fotoğraflarda internetten araştırıldığında bir kez daha görülecektir ki fotoğrafı çeken makine değil fotoğrafçıdır...doğru film tercihiyle yüzünüzü güldüren sonuçlar alabileceğiniz açıktır.
benim kendime ait ilk fotoğraf makinamdır kendileri ayrıca gönül bağım da var kendisine...

   faydali adam   01.03.2009 17:16 ~ 18:35
   #1221893
 
reklamı kapat

yazdır