nimet cubukcu nun demokrasi anlayisi

1.

az evvel radyodan dinledim, gazetelerden de okuyarak teyit ettim.

----- spoiler -----
milli eğitim bakanı nimet çubukçu çocuklarını okula göndermeyen ailelere gerekli yaptırımların uygulanacağını söyledi
"çocukları siyasete alet etmeyin" diyen milli eğitim bakanı nimet çubukçu, boykota destek veren aileleri uyardı "para cezası yolda" dedi.
çubukçu, "çocuklarımızla ilgili okuldan alıkonulmaya ilişkin hem milli eğitim kanunu'nda para cezası söz konusu hem de çocuk kanununda yaptırım olarak ceza öngörülüyor" diye konuştu.
----- spoiler -----

öncelik belirtmek isterimki daha önce benzer bir başlıkta da dile getirdiğim gibi ben de çocukların eğitimden yoksun kalmasına karşıyım ve bu boykotu haklı görmüyorum (en azından zamanlama yönüyle) ama ben kalkıp da boykotu yapanların para cezası ile cezalandırılmasını istemek, dile getirmek bir yana düşünmüyorum bile...

sayın bakan demokrasiyi içine ne kadar sindirdiğini yukardaki demeçleriyle dile getirmiştir .

18 yaşına gelene kadar çocuğun tüm sorumlulukları ebeveynlerindedir, yani yasa değişmiş bile olsa, hala ebeveynler çocuklar üzerinde her türlü zeminde hak ve sorumluluk sahibidir.

öte yandan boykot demokratik bir haktır, demokratik bir eylem kararı almış halkı para cezasıyla cezalandırmakla (sağ işaret parmağını sallaya sallaya para "cezası yolda" demiş olsaydı daha bir korkutucu olabilirdi) tehdit etmek tek kelime ile gülünç bir durumdur. sayın bakan referandum sürecinde boykot' a giden halka neden para cezasıyla ilgili tehditler savurmadı (sandığa gitmemenin 22 tl para cezası vardır bakan neden dile getirmedi acaba) da çocuklar üzerinden halkı cezalandırmaya dair tehditlerde bulunuyor. eğitim söz konusu olduğundan mı dersiniz? kendisini ilgilendiren bir konu ile ilgili olduğundan mıdır? hayır hiç sanmıyorum; zira kendisini ilgilendiren onlarca sorun varken hiç birine bile el atmazken, hep sümenaltı ve geçiştirmelerle geçici önlemlerle iş buyuran bakan kalkıp bir haftalık boykot için mi demeç veriyor? önce o çocukların işsiz öğretmen amcasını, dayısını, halasını, teyzesini hatta ve hatta kendisine ders verecek öğretmenini işe alsın, o öğretmene hakkını versin sonra çıksın piyasada demokrasicilik oynu oynamaya kalksın.

   tukenentukenmezkalem   17.09.2010 16:58
   #2173128
 
reklamı kapat

yazdır