norma cenva

1.

frank herbert'in yarattığı kurgusal dune evrenin'de, rossak gezegeninde, zufa cenva'nın bozuk biçimli cüce olarak doğan kızı. bu yüzden annesi tarafından zavallı olarak görülmüş ve küçümsenmiştir. damızlık babası aurelius venport onun matematik alanındaki dehasını görmüş ve eğitim alması için tio holtzman'ın yanına göndermiştir. holtzman teorilerini geliştiren kişidir. bir çok ticari ürünün icadından sonra <bkz: holtzman etkisi> uzayı bükme konusuna yoğunlaşmış ve ilk holtzman motorlarına sahip geminin inşasını bitirmiştir.
bir uzay bükümü yolculuğu sırasında titan xerxes tarafında yakalanmış ve yoğun işkenceye maruz kalmıştır. bu gerilim sonucunda moleküler yapısını kontrol edebildiği yeni sezgilere sahip olarak dönüşüm geçirmiş ve güçlü psişik güçler elde etmiştir. bu sayede titan xerxes'i ve mürettebatını malup etmiş sonrasında cüce formundan çekici ve son derece güzel bir kadın formuna dönüşmüştür.
kolhar gezegenine gelerek annesi zufa cenva ve damızlık babası aurelius venport ile uzay loncasının temellerini atmışlardır. daha sonra damızlık babası aurelius venport ile evlenmiştir.
ilk zamanlarında her on uzay bükümü yolculuğundan birisi kaza ile sonlandığından bu oranı düşürecek çalışmalara başlamış, yüksek dozda melanj kullanımı ile ilk lonca kaptanına dönüşmüş, bu dönüşüm psişik yetenekleri ile birleşince varlık ötesi bir kahin haline gelerek zamandan bağımsız olarak varlığını sürdürmüştür.

   krishna   10.03.2009 15:31
   #1242233
 
reklamı kapat

yazdır