normal dogum

1.

sezaryen'e gore pek tercih edilmeyen dogum sekli.

   faten   28.09.2006 17:53
   #58548
2.

gunesin dogudan dogmasida bir normal dogumdur ama sezeryani yoktur..

   olma digerleri gibi   14.03.2007 09:54
   #262818
3.

1. doğum için kendinizi rahat hisedebileceğiniz ve normal doğumu destekleyen bir hastane seçin.

2. doğumda sorumluluğunuzu alan doktoru seçerken aşağıdaki normal doğumu destekleyen 6 uygulamaya nasıl baktığını sorgulayın.

3. tıbbi bir sebep yokken doğumunuzun erken başlatılmasını kabul etmeyin. doğumun kendi başlaması bebeğinizin de hazır olduğunun en önemli işaretidir. doğumunuzun kendi ritmini yakalamasına izin verin. zamana saygı gösterin ve doğumunuzun ilaçlarla hızlandırılmasına izin vermeyin.

4. doğum sırasında hasta gibi yatağa bağlı kalmayın ve hareket etmekte özgür olun. dik pozisyonları tercih etmeniz ve kasılmalarda hareket özgürlüğünüzün olması kendinizi daha rahat hissetmenizi sağlar ve doğumunuzu kolaylaştırır. bebek doğum kanalına daha rahat girer ve doğum süresi kısalır. yürüyün, sallanın, dans edin yani kısaca bedeninizi izleyin, o size ne yapmanız gerektiğini söyleyecektir.

5. doğumda size destek olacak kişiyi seçerken iyi düşünün. bu kişi sakin olmalı ve doğum boyunca size duygusal ve fiziksel olarak sürekli destek vermeli. bu kişi eşiniz veya akrabanız olabilir. profesyonel bir doğum koçu ile anlaşmayı da düşünebilirsiniz.

6. doğumda bebek kalp atışlarının izlenmesi için kullanılan makineye sürekli bağlı kalmayın. bu sizi kısıtlar ve bir sorun olduğu hissine kapılırsınız. ara ara bebek kalp atışlarının izlenmesi yeterli olacaktır.

7. bedeninizin istediği ölçüde gıda ve sıvı alımınızı engellemeyin. doğumun tüm evrelerinde sıvı ve enerji ihtiyacınız olacaktır. bunun engellenmesi doğumunuzu yavaşlatır ve müdahaleleri getirir.

8. kasılmalar sırasında rahatlamak için anestetik ilaçlar dışındaki gevşeme yöntemlerini tercih edin. anestetik ilaçlar doğal hormonlarınızın doğru salınımını bozar. derin gevşeme, imgeleme, odaklanma, nefes teknikleri, masaj, sıcak veya soğuk uygulamaları ve lamaze sınıflarında öğrendiğininiz diğer teknikler sizin rahat etmenizi sağlayacaktır.

9. sırt üstü doğum yapmaktan kaçının. sınıflarda öğrendiğiniz doğum teknikleri kasılmalarınızın etkisini arttıracak ve yerçekimi ile çalışmanızı sağlayacaktır. ıkınmalar sırasında bedeninizi izleyin. bedeniniz isteyince ıkının. sağlık personelinden sadece sessiz ve sözel destek isteyin.

10. doğumdan hemen sonra bebeğinizi kucağınıza alın. sıcak cilt teması sayesinde bebeğiniz gevşek kalır, ısısı korunur, kalp atımı ve solunumu daha kolay adapte olur. anne-bebek bağı kolay ve çabuk kurulur. bebeğinizle aynı odada kalmanız bebeğinizi daha iyi tanımanızı ve ihtiyaçlarına çok daha çabuk cevap vermenizi sağlar. emzirme için güzel bir başlangıç olur.

*

   cenin   28.09.2008 23:12
   #1042978
4.

normalde normal olan doğumun normal doğum olarak adlandırılmaya başlaması artık anormal olduğuna minik bir işaret değilse nedir. bana ordan normal bi su ver diyor muyuz evin en küçüğüne? demeyiz elbette...

   abi   07.09.2011 03:47
   #2430227
5.

sağlık bakanlığı verilerine göre perfromansa bağlı ücret alımı yüzünden kadın doğumcu doktorların kadınlara yaşatmadığı doğal olaydır.

"ameliyata girdik" diye" performans gösterdik" parası alma ayağına yüzbinlerce kadını bu olaydan mahrum bırakmışlar. korkulur bunlardan kardeşim, para için mazallah be. yani kesip kesip atmışlar. onca kadın sırf sağlık sebepleri yüzünden 3. çocuğu yapamamış ve karınlarının altında kesiklerle dolaşmıştır.

http://www.mugorum.com/...beye-iki-kat-ucret.html
etik
ahlaksız

   yenitara   07.09.2011 09:48
   #2430255
6.

şimdi erkekler için ve dogum yapmamış dişiler için geliyor tanım;
siz şimdi içinizden çalınan bir davulsunuz. sonra o davulcu çıkmak istiyor ama limonun çıkabileceği yerden karpuz çikacak. ve bu kesinlikle olacak. onun inadıyla vereceği acıyı duşunun. öyle birsey iste. şanslıysanız acıdan bayılan cinstendinizdir -benim bir arkadaşım şanslıydı- minimum 24 saat bu acıya katlanmak zorunda kalmazsınız.

tanım: cesaret işi.

   truly madly deeply   07.09.2011 10:04
   #2430262
7.

er kişilerin hatun kişileri yüce varlık ilan etmelerine yetecek de artacak bir doğa olayıdır.

ancak er kişiler doğum sancısını, doğum sahnelerindeki "ıkın yavrum ıkın" söylemlerini kabız olmuş da s.çmaya çalışan bir kimsenin bağırsaklarında meydana gelen kasılmalar olarak algıladığı için bu yüce varlık sıfatı asla hatun kişiye layık görülmeyecek; kendisini doğuranı "salak" bulacak, kendisine doğuranı "mal" sanacak.

*

   pire sutu   07.09.2011 10:12
   #2430268
8.

adı üstünde normal olanıdır.
anormal olan birinin karnını açıp içinden bebeği çıkarmaktır ki bunu eskiden istilacı güçler talan ettikleri yerlerdeki hamile kadınlara yapıyorlarmış (belki hala zulüm olan yerlerde yapılıyordur bu işkence).
dünya nereye gidiyor azizim.

   yettim gari   07.09.2011 10:19 ~ 10:20
   #2430273
 
reklamı kapat

yazdır