notre dame de sion fransiz lisesi

1.

ekim 1856'da, istanbul'a gelen 11 rahibe pangaltı semtinde, adını yanında bulunan kiliseden alan ve o güne kadar filles de la charité teşkilatına bağlı rahibeler tarafından idare edilen "maison du saint-esprit" adlı yatılı okulun yönetimini devralmış ve böylece 27 kasım 1856 tarihinde, notre dame de sion yatılı okulu türkiye'de resmen açılan ilk kız lisesi olmuştur.

önceleri, yaklaşık tümü yatılı olan hristiyan öğrencilere kısa bir süre sonra musevi öğrenciler, 1863 yılında padişahın ilgisi ve imparatorluğun ileri gelenlerinin teklifleri ile de müslüman öğrenciler katılmıştır. böylece, farklı dinlerden ve ortamlardan gelen öğrenciler bir çatı altında başkalarına saygıyı, farklılıklara açık olmayı ve hoşgörüyü öğrenmişlerdir. bu özellikler notre dame de sion kongregasyonu'nun kurucusu père théodore ratisbonne'un da arzusu ve okulda verilen eğitimin temel amaçlarındandır.

ı. dünya savaşı'nda fransız rahibelerin ülkeyi terk etmeleri üzerine kapanan kurum, önce mühendislik okulu, daha sonra da, rahibelerin çalıştığı bir hastane olarak kullanılmıştır. 1919 yılında öğretime tekrar başlayan okul, türkiye cumhuriyeti'nin kurulmasıyla t.c. milli eğitim bakanlığı'na bağlanmıştır. bu yeni yapılanma ile birlikte türk yönetici ve öğretmenler okul kadrosunda yer almış, ancak türk milli eğitimi'nin amaç ve ilkelerine aykırı olarak, seçkin bir eğitim ve öğretim kurumu olarak çalışmalarını sürdürmüştür.

notre dame de sion fransız lisesi zamanla toplumun tüm kesiminden gündüzlü öğrencileri de kabul etmeye başlamıştır. ilkokul bölümünü 1971 yılında, yatılı kısmını 1972 yılında kapatan kurum 1989'da rahibelerin görevlerini devam ettirmelerine rağmen yönetime laik bir müdür getirmiştir. 140 yıl boyunca kız lisesi olarak hizmet veren bu köklü kurum, 1996 - 1997 ögretim yılında geleneksel özelliklerini karma eğitimde sürdürmeye karar vererek erkek ögrenci kabul etmeye başlamıştır.

sekiz yıllık ilköğretim okulları döneminin başlamasıyla, okulun adının ilk harflerinin daha çok bilinmesi nedeniyle, ilköğretim kısmına "neslin değişen sesi" ismi verilmiştir.

   1afmacun yenir mi   29.05.2009 00:26
   #1411236
 
reklamı kapat

yazdır