obsesif kompulsif bozukluklar

1.

psikatrinin nevroz lar grubundan bir hastalık. halk arasında ' takıntı ' olarak bilinir.
<bkz: sürekli girmek istiyorum takıntısı>*

   drvirgaba   18.09.2006 15:37
   #46687
2.

takintilari, saplantilari tarif eder.

   drvirgaba   25.09.2006 20:30 ~ 20:30
   #53326
3.

obsesyon "saplantı" demektir. saplantı, kişinin ısrarlı, yineleyici, zihninden uzaklaştıramadığı parazit düşüncelerdir. kişiyi rahatsız eden duygulardır. gece yatağa girdiğinde, “kapıyı kilitledim mi?” düşüncesine takılma, bunu bir türlü kafasından atamama gibi ısrarlı, rahatsız edici düşünce uğraşıları obsesyon örnekleridir. yine ısrarlı, tekrarlayıcı, bir amaca yönelikmiş gibi görünen tekrarlayıcı davranışlar ya da zihin uğraşları, kompulsiyon "zorlantı" olarak adlandırılır. sürekli el yıkama, acaba kilitlemedim mi obsesyonuyla defalarca kapı kilidini kontrol etme kompulsif davranış örnekleridir. durduk yere sayı saymak, otomobil plakalarını izlemek, binaların camlarını saymak, yolda yürürken çizgelere basmamak birer zihinsel kompulsiyon örnekleridir.

<bkz: yaşasın copy-paste>

   tribal enfeksiyon   06.10.2006 18:48 ~ 18:48
   #71856
4.

istem dışı olarak ve tekrar tekrar akla gelen rahatsızlık verici düşünce, dürtü ya da kuruntulara obsesyon (takıntı) denmektedir. obsesyonların oluşturduğu kaygıyı azaltmak amacıyla yapılan tekrarlanan davranış ya da zihinsel eylemlere ise kompulsiyon (saplantı) adı verilmektedir. obsesif-kompulsif bozukluğun en temel özelliği, boş yere zaman harcanmasına neden olacak düzeyde ağır olan veya belirgin bir düzeyde sıkıntı yaratan ve kişinin yaşamını olumsuz yönde etkileyen obsesyon ve kompulsiyonların olmasıdır. *

   bosveeer   22.10.2006 05:25
   #85705
5.

-ulaaa hamido ben obsessif kompulsif bozukluk olmuşam
+vay a.q reşo geçmiş olsun *

   yellowledbetter   22.10.2006 05:48
   #85727
6.

şuuru istila eden tekrarlayıcı düşünceler ve bunu takip eden davranışlar ... en yaygın kalıtım şekli x’e bağlı ressesif’tir. ..

   insansiinsan   22.02.2007 15:12
   #230840
7.

bu psikolojik hastalığa sahip kişiler kontrol edemedikleri ama sürekli tekrar ettikleri alışkanlıklar ve huylar geliştirirler. çoğu kez bu zararsız ama garip huylar kişinin kafasındaki yoğun karışık duygularını kontrol edebilme ve düzenleme amacı ile başlar. tekrar eden davranışlar ve düşünceler kişi için büyük bir endişe ve mutsuzluk kaynağı olmaya başladığı zaman ve kişinin normal yaşamını belirgin bir şekilde aksatmaya başladığında hastalık ortaya çıkar. her ne kadar obsesif-kompulsif kişiliğe sahip hastalar sahip oldukları bu düşüncelerin, dürtülerin ve ihtiyaçların hiç bir mantıklı sebebi olmadığını bilseler ve durdurmaya çalışsalar bile kontrolleri olmadığını hissederler

yaygın saplantılar aşağıda verilmiştir
bulaşıcı hastalıklar ve mikroplardır, kişi tokalaşmak ile hastalık kapmaktan korkar.
sürekli endişe etmektir, örneğin ocağı açık unutmak, ütüyü üzerinde bırakmak, kapıyı kitlemeyi unutmak gibi.
aşırı düzen ve temizlik, örneğin kişi her gün evin her tarafının tozlarını alır ve eğer bir yer eksik kalırsa büyük bir sıkıntı ve rahatsızlık yaşar
zarar verilmesi, örneğin sürekli olarak birisinin çocuğuna zarar vereceğinden korkmak
seks. sürekli zihinde belli seks görüntülerinin yer alması sonucu kişinin bu düşüncelerin dışarı yansımasından korkması.

sürekli olarak bu tür endişe ve korkuları kafasından uzaklaştırmaya, umursamamaya yada bastırmaya çalışırken kişi zorunlu olarak yaptığı alışkanlıklar geliştirir. hastalık kapmaktan korkan bir kadın ellerini günde yüzlerce defa yıkamaya başlar. iş yerinde seks ile ilgili bir lafın ağzından kaçmasından korkan bir adam sayısız defa 100’den geriye saymaya başlayabilir. belirtiler stresli zamanlarda daha da kötüleşir.

belirtiler
sürekli istenmeyen düşüncelerin, görüntülerin, dürtülerin, kuşkuların ve fikirlerin kişinin zihnini meşgul etmesi. çoğunlukla bu düşüncelerin temizlik, hastalıklar ve mikroplar, güvenlik ve seks ile ilgili olması.
karşı konulmaz bir şekilde sürekli el yıkamak, saç çekmek, temizlik yapmak, ortalık düzenlemek, kontrol etmek gibi mantığı olmayan davranışları tekrarlamak yada saymak, dua etmek, kelimeleri sessizce tekrar etmek, hesap yapmak gibi zihinsel aktiviteler yapmak

tedavisi

kişilik hastalıklarının erken yaşlarda gelişiyor olması ve insanların kendilerini bu hastalık ile tanımlıyor olması tedavinin çözümünü zorlaştırmaktadır. tedavinin başarılı olabilmesi için kişinin kökleşmiş davranış şekline, yaklaşımlarına, bakış açılarına, ilişki yapılarına ve kapasitelerine değinilmesi gerekir. genelde kişilik problemleri psikoterapi ile çözümlenebilmesine rağmen, uzun zaman içinde yerleşmiş olan bu duygu, düşünce ve davranış alışkanlıklarını değiştirmek yoğun ve sürekli tekrarlanan bir tedavi ve öğrenme süreci gerektirir.

bazı zamanlar, özellikle kriz anlarında kişi intihar teşebüssünde bulunabilir. bu durumda kişinin kısa bir süreliğine hastaneye yatırılması gerekebilir. eğer kişinin hastalığı ilerlerse ve evde ihtiyacı olan bakım ve ortam sağlanamıyorsa, daha uzun süreli olarak hastanede kalması istenebilir.

araştırmalar bazı kişilik sorunlarının kişide devam ettiğini ama bazılarının yok olduğunu göstermektedir. görünüşe göre hayat tecrübeleri ile birlikte kişi karakterinin temel özelliklerini değiştirmeyi öğreniyor. tedavi uygulandığı zaman ise hastalığın gelişmesi hızlanıyor. özellikle kişi tedaviye gönüllü olarak geliyorsa, iyileşmek için çaba sarfediyorsa ve problemlerinin sorumluluğunu üstleniyorsa hastalığın iyileşmesi daha hızlı oluyor. ama diğer tarafta kişi sorunlarının başkalarından yada çevresinden kaynaklandığına inanıyorsa, sorumluluğunu üstlenmeyi reddediyorsa ve problemlerini çözemeyecek kadar güçsüz ve zayıf olduğunu iddia ediyorsa iyileşme süreci biraz daha uzun zaman alıyor.

   gajo   10.04.2007 12:51
   #314917
8.

herkes de olduğu ve bi şekilde de olması gerektiği söylenir. fakat bu durum sınırları zorlamayı başlayınca iyice berbat bir hal alır. kişinin duyduğu, gördüğü herşey kafasına takıp beynini ve ruhunu daha da yorgun düşürmek için bir sebeptir. kendini alıkoyamaz bu durumdan. aynı zamandanda da depresiftirler. herşeyi en ince ayrıntıyla düşündükleri ve olaylara çok hassas yaklaştıkları için bunun olmaması imkansız zaten. zihindeki herşeyi boşaltmak için bir yol ararlar ama herhalğkarda bişeylere takılır kafaları. en önemsiz espri onların bir kaç gününü zehir edebilir bunun üzerine düşünmekle...

   olma digerleri gibi   10.04.2007 13:09
   #314950
9.

düzenlilik, mükkemmelliyetçilik ve kontrol koyma üzerine aşırı kafa yormanın olduğu sürekli olduğu bir örüntüdür. “tip a” kişilik; hostilite, rekabetçilik, zamana karşı yarışmak gibi özellikleri ile örtüşür. yüzde bir oranında ve daha çok erkeklerde görülür.

dsm 4 tanı ölçütleri:

aşağıdakilerden en az dördünün olması ile belirli, genç erişkinlik dönemimde başlayan ve değişik koşullar altında ortaya çıkan, esneklik, açıklık ve verimlilik pahasına düzenlilik, mükemmelliyetçilik, zihinsel ve kişilerarası kontrol koyma üzerine aşırı kafa yormanın olduğu sürekli bir örüntü.

1. asıl amacı unutturacak şekilde ayrıntılar, kurallar, listeler, sıralama, organize etme ya da program yapma ile uğraşıp durur.

2. işin bitmesini zorlaştıran mükemmelliyetçilik gösterir.

3. etkinlik ve arkadaşlarından yoksun kalacak şekilde kendini işe adar.

4. ahlak, doğruluk, değerler gibi konularda esneklik göstermez.

5. özel bir değeri olmasa bile eski, değersiz şeyleri elden çıkaramaz.

6. görev dağılımı yapmak ve başkaları ile birlikte çalışmak istemez.

7. para harcama konusunda hem kendisine, hem de başkalarına karşı cimri davranır.

8. katı ve inatçıdır.

   pioggia   19.04.2007 16:52
   #334779
10.

bu kişilerin birinci derece yakınlarında % 35 oranında benzer bir rahatsızlığa rastlanmıştır.. deniliyor haberiniz olsun...

   gribal   19.04.2007 16:53
   #334782
11.

janjanlı bı hastalık , insanın hasta olası gelıyor ,bı ınsan hasta olacaksa boyle bısey olmalı , karızması var bı kere , baksanıza isme obsesif kompulsif kisilik bozuklugu ,allah alllaaah..

-neyin var lan hayri ?
+öskürüüük olmışım abeey.

-neyin var atakan?
+sanırsam obsesif kompulsif kisilik bozuklugu

atakan'a bak , zaten hayri'ye karsı 1-0 önde baslıyor isimden , bir de hastlıktan koyacak cocugu , ba ba ba , lan got atakan , gotum olmus cesme ,ben olmusum terane ,kabilinden soylesene ishal oldugunu..

neymiş ,obsesif kompulsif kisilik bozuklugu

-neyin var atakan?
+sanırsam obsesif kompulsif kisilik bozuklugu
-aaa , nasıl oluyo ?
+bolee ,sıcıyosun ,garip.
-bi de ishal var ama , o olmasın o ?
+yok bu ,obsesif , gotte oluyor , boyle ,kompulsif gibi ama kişilikle alakalı ,değişik yani.

kolpa atakan .. hastalıgı bıle janjanlı ıbnenın yaa.

-faten neyın var oglum'larla buyudum ben ulaaaan , yoktu bızım zamanımızda boyle obsesif kompulsif kisilik bozuklugu falan , ne olsa , hangı hastalıgım olsa , ya gotum acık kalmıstır , ya betona oturup gotu usutmusumdur , yada ustum acık kalmıstır ..

babama obsesıfınden anlayacagı tek sey ,ofsayt .. *

-neyin var atakan?
+sanırsam obsesif kompulsif kisilik bozuklugu

obsesifine kompulsine kişiliğine ayrı ayrı sokayım atakan poturge atakan..

   faten   19.04.2007 17:07
   #334828
12.

her on kişiden birinde bulunan saplantımsı.

   zelooo   19.04.2007 17:09
   #334834
13.

obsesif- takıntı, kompulsif- bu takıntıya verilen tepki olması lazım. yanlıs hatırlamıyorsam. orneklersek obsesif kirlendiğinizi düşünmek, kompulsif sürekli ellerinin yıkamak. ama ellerinin derilerinin soyuldugunu gore gore hala devam eder yıkamaya.

   kapya   19.04.2007 17:10
   #334839
14.

toplum arasında vesveseli , titiz olarak bilinir obsesif kompülsifler..gece yarısı temizlik yapıp, aşırı el yıkama, sayma, belirli sözcüklerin ya da davranışların tekrarlanması, evden çıkarken musluğu , ütüyü ,elektiriği tekrar tekrar kontrol ederler..tedavisi için genelde klomipramin, paroksetin ve sertralin reçete edilir..

   kognitif   26.04.2007 19:25
   #353156
15.

mükemmelliği arayandan öte mükemmelliğin olmazsa olmaz olduğu kişidir.

   bonncukh collector   06.07.2007 03:36
   #524299
16.

yaklaşık 4 senedir çok komik şekillerde çektiğim ve "allah bundan gayrı hastalık vermesin" dediğim saplantı türüdür.

   donmanoktasi   16.08.2007 21:51 ~ 21:51
   #615203
17.

simetri hastalığı.genelde subayların pek çoğunda vardır.

   tenten   16.08.2007 21:54
   #615205
18.

mükemmelliyetçiliktir. önemli bir işe başlamadan önce herşey dörtdörtlük olsun ister.*

   veledulmaraz   16.08.2007 21:56 ~ 22:07
   #615210
19.

herkesin başına gelbilecek takıntılardır.
misal:bir _ki_ üç dört beş ..altı yedi sekiiiiiz,,, dokuz dokuz sekiz yedi-- altı beş 4-3-2-1----1 ki üç dört beş....diye devam eden ip atlama oyununu hayali bir çizgi oluşturup el parmaklarına oynatmaktır her an ..film izlerken,otururken..can sıkıntısında..

   lain evrah   16.08.2007 21:56
   #615212
20.

obsesif kompulsif bozukluklar kontrol altına alınmadığında, bu rahatsızlığa sahip kişinin hayatını bok edebilitesi yüksektir. kişi, mütemadiyen bir şeylere kusur bulmakta, en güzel ortamların bile içine sıçabilmektedir.
uyumak üzere yattığı yatağından, terliğini düzeltmek için kalkabilir, kilitleyip kilitlemediğine emin olmadığı kapı için yarı yoldan dönebilir, kendi evinin tuvaletine girdiginde bile sifonu çekmek için bir peçeteye ihtiyaç duyabilir, lanet musluk başlıklarını sabunlamadan musluğu kapatamayabilir, olur olmaz şeyleri sayabilir, aptal araba plakalarındaki sayıları toplayıp haz duyabilir, kahrolası perdenin kenarı kıvrılmış diye sıcacık yatağından kalkıp o kahrolası perdeyi düzeltebilir, kendini gecenin bi yarısı sadece bi tabak yıkamak üzere bulaşığa koyulduğu andan itibaren sabaha kadar temizlik yaparken bulabilir.
bok kaka çiş sidik kusmuktur obsesif kompulsif bozukluklar.
burası da zaten hiç simetrik bi ortam değil!

   dihidrojen monoksit   22.10.2008 22:09
   #1064358

12 

 

sayfa

 / 2 

reklamı kapat

yazdır