ogretmenlerin ogrencileri surekli olarak kumelere ayirmasi

1.

yıllarımı geçirdiğim öğrencilik hayatında belki de hiç anlam veremediğim konulardan biridir bu. sınıf dediğin bir topluluktur. tek vücuttur yeri geldiğinde. ama nedense özellikle matematik öğretmenleri tarafından sınıfı dil, din, renk, cinsiyet gibi konularda bölmeye çalışmak bana çok mantıksız gelmekteydi. halen daha bu durum böyle.

misal,
bir sınıftaki öğrencilerin 1/3 'ü basketbol, geriye kalanların 2/8'i de gözlük takmaktadır. yalnız gözlük takan 4 tane cüce olduğuna göre sarışın voleybolcülerin sayısı kaçtır?

şimdi bu alenen dil, din,ırk ayrımı yapmak değil midir?

+ sen gözlüklüsün geeeç bu tarafaaa.
+ sen esmersin geeeç bu tarafaaa.
+ sen hem basketbol oynayıp bi de utanmadan gözlüklüsün. velini çağır yarın. geeeç bu tarafaaa.
+ sen niye voleybol oynamıyorsun. boyatırım o sarı saçlarını siyaha.geeeç bu tarafaaa.

öğrencilik hayatımız böyle geçmedi mi allasen. sonra bir de bunların arasındaki oranlamalardan yola çıkarak sınıfın mevcudunu falan bulmaya çalıştık.

+ gözlüklü basketbolcü 5 kişi, basketbolcü sarışın 4 kişi, yalnız kopya çekenlerin sayısı pekçe, yalnızlık çekenlerin sayısı hallice. ne olacak bu sorunun hali böyle?

parasinin tamamini harcamayi beceremeyen salak soru kahramani gibi hissedersim bazen kendimi. yani bi sınıfta bile bu kadar çok problem olunca cepteki para da ona göre harcanmıyor tabi. hesaplar tutmuyor. zaten bu ülkenin sürekli bölünüyoruz nidaları atması ve tek çözüm para denmesi sanki bununla ilişkiliymiş gibi.

   ugokhan   10.01.2008 01:51
   #810532
2.

<bkz: fislemek>

   witchorexia nervosa   10.01.2008 05:01
   #810619
3.

<bkz: cam kenarı>
<bkz: orta sıra>
<bkz: duvar kenarı>

   kechi   10.01.2008 05:02
   #810622
4.

hayatımızın önemli bir bölümünü kaplayan okul hayatında esasında içinde pek çok sırrı barındıran bir eylem olduğunu değişik açılardan bakarak anlayabiliriz.

küme diye bahsi geçen kelamın grup manasına da geldiğini sanırım hepimiz biliyoruz. ha bilmeyenlar var ise sikime kadar. neyse okullarda kümelere ayıldığımız gerçeğinin yanı sıra bir de küme çalışması başka bir deyişle grup çalışmaları da olmuştur. ve bu grup çalışmaları için ayrılan öğrenciler, öğretmenlerin seçtiği öğrencilerle olmuştur ki gruplar genelde kız-erkek sayısını eşitleyerek yapılmıştır. insanları sosyalleştirmek diye işte buna denir. hem kim demiş okullarımızda cinsel eğitim verilmiyor diye. baksanıza efendim grup olayına bile taa ne zamandan girmişler. şimdi aleni olarak bakın bu çük, bu da kuku hadi birleştirin diyecek halleri yok ya hocaların.

tabi erkek lisesinde ya da kız lisesinde okuyan arkadaşlar da kendi bedeviliklerine yansınlar, ne diyelim.

   376   10.01.2008 05:16
   #810628
 
reklamı kapat

yazdır