oktay taftali

1.

uzun zamandır, kaçak yayın ve yeni harman 'da yazılarını büyük bir merakla beklediğim, ilgliyle okuduğum şair, yazar ve feylesof.

"yazının amacı, depolamak ve ifade etmekse, bunu olabilecek en yetkin şekilde başarabilmelidir. öyleyse ne denli zor bir anlam içerirse içersin, amacına ulaşan bir yazı, anlaşılabilen bir yazı olmak zorundadır. bu bağlamda depoladığı bilgiyi ifade edemyen bir yazı, aslında hiç birşey depolamamış demektir. tıpkı 'kafamın içinde çekemediğim filmler, yazamadığım romanlar var' derken, aslında olmayan birşeyden sözettiğim gibi. dolayısıyla anlaşılmayan bir metin okunmamalıdır. çünkü o birşey depolamak ve ifade etmek için yazılmamıştır. hatta o bir 'yazı' değildir. nerede hakiki bir yazı varsa, orada ifade olmalıdır."

cümlelerinin sonuna kadar arkasında olan yazardır. zira yazılarını okurken "yazının bilgi kaynağı değil; onun taşıyıcılarından sadece biri" olduğu fikrine ne denli sadık olduğunu görürüz. yazdığı her metin illa ki ama illa ki birşeyler ifade eder, o zaman bu adam yazar.

yazdığı kitaplar ise:
*sivil aşk yoktur
*ahlak, estetik ve şiir
*medya çağında düşünce
*pembe aralık
*bir uzun mektup
*hayal yöre
*kan geleneği

ayrıca daha fazlasını merak ediyorsanız buyrun:

http://www.oktaytaftali.com/

   beynim_zonkluyor   22.09.2006 11:51 ~ 11:52
   #50146
2.

kendisi viyana'da yaşamaktadır. ilk türk filozofuda diyebiliriz kendisine...
beğendiğim bir yazısı için http://www.oktaytaftali.com/asklavarolan.php

   tikulti ninurta   03.07.2007 01:27
   #516492
 
reklamı kapat

yazdır