oldurdugunuz vakit guzellikle oldurun

1.

büyük hümanist hz muhammed'e ait bir söz.

tam olarak şöyle: "öldürme yönünden insanların en iffetlisi iman ehlidir." ve yine "öldürdüğünüz vakit güzellikle öldürün."

meali: savaş sırasında yakaladığınız esirler iman edip doğru yolu bulmazlar ise onlara işkence etmeyin, acı çektirmeyin, güzellikle öldürün.

ben böyle kepazelik görmedim birader.

   hz muhabbet sav   28.02.2009 18:55 ~ 19:12
   #1219754
2.

öleceksen öl yoksa sülaleni sikerim, telkiniyle öldürme metodu kullanılması tavsiye edilmiştir..

   nenedir   28.02.2009 18:57
   #1219761
3.

<bkz: oke>

   general aura   28.02.2009 18:58
   #1219763
4.

güzellikle öldürmek mi? saçma.
eline bi' tabanca verelim. zorla kafasına sıktıralım. daha mantıklı değil mi?

   susamcik   28.02.2009 19:03
   #1219777
5.

ah bu körpe dimağlar. laf atlatmakta, konuyu çarpıtmakta bir numaralar. brava dostlar brava.

şimdi de hadise bakalım.
ebu müslim'in rivayetiyle şöyle;
"allah her şeye güzellikle yaklaşmayı farz kılmıştır. öldürdüğünüz zaman bile güzelce öldürün! hatta bir hayvanı kesmek istediğinizde de, güzelce kesin! bunun için hayvanı kesen kimse, bıçağını bilesin ve hayvanını rahatlatsın! (ona eziyet etmesin)”

hımmm demek ki kastedilen kurban edilecek veya öldürülecek olan hayvanlara eziyet edilmemesi. ama ne yapıyor bazıları lafı kendi üzerlerine alınıyorlar. yapmayın etmeyin arkadaşım böyle şeyler. tamam maymun neslinden geldiğinizi iddia ettiniz bir şey demedik ama bari davar yerine koymayın kendinizi. bak insan öldürmekten bahsetmiyor hadiste hayvandan bahsediyor.

   ramiz   28.02.2009 19:13
   #1219804
6.

iş bu entry'de #918402 konuya daha önce değinmişim. hz muhammed, savaş sırasında esir alınan müşrikleri kastederek bu kelamı etmiştir. hal böyle olunca süjeyi toynaklılara bağlayan takiyeci kardeşlerimin gözlerinden öperim.

http://www.kuranikerim.com/telmalili/tevbe.htm
http://www.sorularlaislamiyet.com/subpage.php?s=show_qna&id=

   hz muhabbet sav   28.02.2009 19:47
   #1219915
7.

cirkinlikle katlederek degil, insanliginizla , guzel olaninizla oldurun..
hani sag yanaginiza tokat atana diger yanaginizi da uzatmaniz gibi..

ama tabi ki.. anlayana..

   king of the tawn   28.02.2009 19:57
   #1219926
8.

yine tipik bir islami olmayan bakış açısı ile islami bir olayı irdeleme durumu ile karşı karşıyayız.

islami bir olayı, sözü, kişiyi tartışırken ya da hakkında görüş beyan ederken islami bakış açısından bakmak gerekiyor.

3 yaşındaki çocuk kafasıyla dalton atom modelini incelerseniz komik gelir. üzümlü kek lan bu dersiniz. ama fizik profesörü kafasıyla incelerseniz olayın detaylarını en doğru şekilde görürsünüz.

   tafce grafce   28.02.2009 20:09 ~ 20:11
   #1219942
9.

şu sözden feyz alıp islamiyet'e bileylenebilmek için gereken tek şey art niyet. o da siz de bolca mevcut ehl-i muhabbet kişisi. izah edeyim de idrak edin lütfen.

hayvan değil, insan öldürmekten bahsetmiş. eyvallah da, garip olan ne? savaştan bahsediyoruz, yaşamak için öldürmekten yani. bildiğin doğal seleksiyon, güçlü olan ayakta kalacak. malumunuz, savaşta düşmanın bir kısmı ölür, bir kısmı esir alınır, kalanlar da -varsa- geri çekilir. e aldığın esir de senden yana geçmiyorsa, öldüreceksin mecbur. hayır gayrimüslimler ne yapıyordu? müslümanları alıp yağla balla mı besliyordu? e verdiğin şansı kullanmıyorsa, yaşayabilmen için tek çıkar yol kalıyor, öldürmek. onu da zulmederek yapma demiş. güzel demiş bence. ağaç kabukları yedirerek, memelerinin ucunu kesip barut doldurarak öldürme demiş. feveran etmenin alemi yok yani. kendi kendini komik duruma düşürüyosun. bu sefer olmadı hehe.

bi' kendini değiştir, bi' bişi yap, hep aynı terane olmuyo böyle. evlen ya da çocuğun olsun, bizi koyup git n'olursun.

   plebisit   28.02.2009 21:10 ~ 21:15
   #1220032
10.

şu sözden feyz alıp islamiyet'e diş bilemek için art niyete lüzum yok. aksine, bir parça zeka ve bir parça da objektivist mütalaa kafi. bilhassa ulvi bedenimin doğmatizme karşı önyargılı olduğunu "idrak" edebilmek için fevkalbeşer iq'ya sahip olmanız gerekmiyor.

"insan yaşamı; asalak bir hayvanın, ilkel, yağmacı bir lümpenin veya sızlanmaktan başka hiçbir şey yapmayan gayesiz bir mistiğin yaşamı değil; düşünen bir canlının yaşamıdır. eylemleri ve değerleri insana, insani vasıflara uygun standartlara göre seçmek: insanca var olmaktır. onun rehberi duyguları değil aklıdır, mantığıdır."

savunduğumuz doğal seçilim; "yaşamak için öldür" demiyor. "ne güzel..." risk oluşturuyor gerekçesiyle/ihtimaliyle savunmasız bir insanın yaşamına son vermek, ölme pahasına uğrunda savaştığı değerlerin karşısına, değerlerine tecavüz eden karşıtlığı yaşamı karşılığında seçenek olarak sunmak ne de hümanist bir yaklaşım değil mi? wooooww! şey gibi; ev sahibine silah doğrultan hırsızın "sökül paraları yoksa öldürürüm" demesine benziyor. burada 2 seçeneğe sahibiz;

1) istediğini verip, hayatımızı bağışladığı için hırsıza teşekkür etmek.
2) istediğini vermeyip, ölme pahasına direnmek.

tam tersi de mümkün; silahı doğrultan siz, aman dilemesi gereken hırsız da olabilir. önemli olan hayatta kalabilmek için kimin daha avantajlı olduğudur. buradaki avantaj ise silahın kimin elinde olduğuyla doğru orantılıdır. aynı kaide sürüngenler için de geçerlidir. şöyle ki; malumunuz, yaşadığı tabi koşullara renk değistirerek uyum sağlama özelliği bukalemunu avantajlı kılar ve sıradan bir kertenkeleye oranla hayatta kalma şansı daha fazladır. ama bir saniye! biz sürüngen degiliz ki hayatta kalabilmek için renk değiştirme ihtiyacı duyalım. hani bizi hayvandan ayıran, avantajlı kılan yegane özelliğimiz içgüdü yerine düşünebilme kaabiliyetine haiz oluşumuz ya.. hah iste onu diyorum; kafatasının üst bölümünde konuşlanmış sinir kütlesinden maksimum randıman alan her insan "öldürdüğünüz vakit güzellikle öldürün" sözünü "garip olan ne, aaa ne var ki bunda" şeklinde yorumluyor ise "tecavüz ettiğiniz vakit güzellikle tecavüz edin" sözünü de "aaa ne var ki bunda, zulmederek ırzına geçme demiş" şeklinde yorumlaması gerekir, ki bu da "insan düşünebilen bir maymundur" tezini doğrular. sonuç? evrimi destekleyen bir done daha keşfettik.

soru 1: irreversible'da monica bellucci'ye hunharca tecavüz eden vincent cassel mı daha suçlu, yoksa ahu tuğba'ya nazikçe tecavüz eden tarz sahibi karizmatik abimiz nuri alço mu?

hostel izleyip klavye başına geçmeyin kardeşim. psikopat mısınız nesiniz annamadım gitti.

tanrı konseptinin mevcudiyetini kanıtlamak amacıyla bir ateiste ait izafiyet terorisini emsal gösteren evrim karşıtlığı üzerine ihtisas yapan sevgili müminleri gördükçe, şahit oldukça, insanlığın geleceğine dair (müspet bağlamda) umutlarım yeşeriyor. ha tabii neden böyle saçma sapan işlere giriyorlar onu da tam olarak anlayabilmiş değilim ya neyse??? zira tanrının varlığını kanıtlamaya çalışmak, kurt adamın varlığını kanıtlamaya benzer. aynı şey yokluğunu kanıtlamaya çalışmak için de geçerlidir. şüphesiz bu çıkarımı bir üstteki entry'nin sahibine * atfedebilmem için bireyin evrim ve bağlantılı olarak teorinin sunduğu alt aşamalar hakkında ne düşündüğünü bilmem gerekiyor? dolayısıyla gereksiz yere alınganlık göstermesin kimse.

dpnt: kafası çalışan hemcinsinizle tanıştırdınız da ben mi evlenmedim bebeeem? allah'a inanmam aramaya inandığım kadar, amma ve lakin şimdiye kadar böyle bir kadın bulamadım. *

<bkz: benim hala umudum var>

   hz muhabbet sav   01.03.2009 18:18 ~ 18:36
   #1221994
11.

<bkz: hayvana aci cektirmeyin deyip kafasini kesmek>

   ederleziavela   10.11.2011 16:25
   #2453004
12.

öldürmenin ikna etme işinde işe yaramadığını anlamış olan mermametli insan sözüdür. insanlar bunu çok şahane uygularlar.

aslında bu söze ibret olarak <bkz: habil> <bkz: kabil> kardeşlerin yaptıkları örnek alınmıştır.

<bkz: cinayet>
<bkz: insan sevdiğini siker mi>
<bkz: insan ilk sevdiğini öldürür>

   yenitara   29.08.2012 14:27
   #2549130
13.

vakit öldürülmez yaratılır.vaktini öldürmek için harcıyosan boşuna yaşıyosundur.öldürmenin güzeli çirkini olmaz.güzel güzel vakit geçirilir.

   hayatbanaguzel   29.08.2012 14:29
   #2549131
 
reklamı kapat

yazdır