omer fahreddin turkkan

1.

medine kahramanı olarak anılan, yemen ve hicaz cephesinde meşhur medine savunmasını üstlenen komutan.
<bkz: fahrettin paşa>

   nicholai alexandrovic hel   20.10.2008 21:59
   #1062263
2.

''malumunuz olsun ki kahraman askerlerim islam aleminin gözbebeği olan medine yi son fişeğine , son damla kanına , son nefesine , kadar muhafaza ve müdafaaya memurdur. buna , askerce ant içmiştir. bu asker medine nin enkazı içinde ve nihayet ravza-i mutahhara nın altında kan ve ateşten örülmüş kızıl bir kefenle gömülmedikçe medine kalesinin burçlarından ve mescid i saadet minarelerinden türk ün al bayrağı alınmayacaktır!''

<bkz: copy paste değil alınteri>

velhasıl öyle olmamıştır ama hak ettiği kahramanlık payesini tarih ve milli bilinci olan herkes ona vermiştir.


'esaret kelepçesi esaret nedir bilmeyenlerin bileklerini incitmez.'

   eussstas   10.02.2010 23:17 ~ 23:18
   #1928367
3.

evlatlarım!!

biz söz verdir. 'kutsal şehri isyancılara vermeyeceğiz.' diyerek. elimizden ne geliyorsa yapmalıyız. ta ki son mermi , son er ve son damla kanımıza dek...
bu azim , bu kararlılık bize dayanma güzü verecektir. bunu hiç unutmayın! ümitsiz olmayınız.

bakın , bayrağımıza iyi bakın. herhangi bir bayrak değildir o. şu an devletimizin düşen birçok kalesi var. ele geçirilen birçok şehri var. ama burası son kaledir. devletimizin son direnme noktasıdır. belki bizim bu gayretimiz diğerlerine de örnek olursa her yerde ittifak etmiş düşmanlara , yedi düvele karşı koyarız!

<bkz: copy paste değil alınteri>

işte böyle bir kahramandı fahrettin paşa geri çekilmesi osmanlı yönetimini tarafından emredildiğinde açlıktan çekirge yemiş. sıcaktan nöbet tuttarken ölmüş. paşası gibi bu uğurda ölmeyi kafasına koymuş birçok askeri gibi ağlayarak esir oldu ingilizlere.

fahrettin paşa esir alındıktan sonra önce mısır daki esir kamplarından birine götürüldü ardından malta ya sürüldü.
1921 yılında serbest bırakıldığında mücadeleden vazgeçmedi ve şanlı türk ordusunun içinde kahraman bir asker olarak kurtuluş savaşı na katıldı.

   eussstas   11.02.2010 15:35
   #1929616
 
reklamı kapat

yazdır