ondskan

1.

zararsiz dozda embedded spoiler icerir.

basrol ve "kotu adam"larin nitelikli oyunlariyla suslenmis basarili film. film, herkesin icinde olan otoriteye baskaldirma gudusu, bu gudunun "cermen irkinin seckin ozellikleri"ne sahip biri tarafindan kahramanca ortaya cikarilmasi, seyircinin kendine kahramanla ozdeslestirmesi vb. gibi bir cok tipik populer sinema degiskeni ve bu degiskenleri ihtiva eden senaryo parcaciklarinin yerinde kullanilmasi ile 2 saat boyunca sikmadan izlenen bir yapit olmus.* okuyabilene seslenen altmetinler, alegoriler, gondermeler, okuyamayana da zevk vermisdir ki bu da bu isin basari icin olmazsa olmazidir, is bu sebeble yonetmen basarilidir.* zaten film hollywood un kapilari kendisine acmistir, o da bos durmamis derailed isimli orta karar gerilimi yonetimistir.

   dwight   17.07.2007 18:13 ~ 18:14
   #550661
2.

delikanlılık çağının bildik karmaşasını yaşayan erik ponti için hayat pek çetin geçmektedir. okulda öğretmenleri ve arkadaşlarıyla sorun yaşamaktadır. ölesiye kavga etmek yaşantısıın rutin bir parçasıdır, daha da kötüsü eve geldiğinde kendisine fiziksel şiddet uygulamaktan hoşlanan üvey babasının gerekçesiz dayaklarına maruz kalmaktadır. okulda karıştığı kavgaların birisinde çizgiyi aşan erik okuldan atılır. eğitim hayatı tehlikeye giren eric'in annesi her türlü fedakarlığı yaparak eric'i liseyi bitirebileceği pahalı bir yatılı okula yollar. erik için evden ayrılmak başlangıçta kurtuluş gibi görünse de olaylar beklendiği gibi gelişmez. erik çok geçmeden yeni okulunun, öğrenciler arasında acımasız bir kast sistemine sahip ve bu sistemin altındakiler için hayatın cehennemden farksız olduğu, öğretmenlerin bile öğrencilerin baskısının altında ezildiği bir hapishane olduğunu farkeder. erik 'ari ırk', 'ayrıcalıklı öğrenci', 'öğrenci mahkemeleri' ve sorunların bire karşı iki kişi ile kavga ederek çözüldüğü 'ring' gibi kavramların bulunduğu yeni okulunda kendini ezdirmeden hayatta kalmaya çalışmaktadır. ancak içine girdiği bu katı sistem, öğrencilerin dirençlerini kırmak için pek çok yol geliştirmiştir. erik'in en küçük hatası, oda arkadaşının ölesiye dövülmesine ya da aralarında romantik bir ilişki geçen mutfak görevlisi genç kızın işten kovulmasına neden olmaktadır.

kaynakça:film.gen.tr
----- spoiler -----
bu filmde birşeyler vardır.beni kendisine çeken birşeyler ve gerçekten başarılı bir filmdir.izlenmesi şiddetle tavsiye edilir efendim.
----- spoiler -----

   blue sky   18.02.2009 21:14
   #1203590
3.

kötü insan yoktur, sevgisiz kalmış insan vardır durumuna inanmak isterim her zaman. bazıları sevgiyi tadıyor ama yarım kalıyor. o daha kötü bence.
asilik ile gururlu olmayı birbirine karıştırmamak lazım. ki gurur her şeydir. neyse filmde; ebeveynler ve toplum bir insanı nasıl canavara dönüştürür onu görüyoruz. ya da şöyle diyim, gururlu bir insanı. hayat ezikler için daha kolay. her şeye eyvallah çekmek...
bazı yerlerini abartılı da bulsam, müzik tercihlerini beğenmesem de vasatın üzerinde bir isveç filmdir.

   pedesa   08.07.2009 13:36
   #1481352
4.

----- spoiler -----

klass filmine benzeyen bir film. bir öğrencinin 1950'lerin isveçindeki bir okul'da aşırı katı bir kast sisteminde zorlanışını ve başkaldırısını anlatıyor. aslında kahramanımız olan genç çok iyi dövüşen biri ama onlara güç kullanarak karşı koyamıyor. çünkü eski okulundan kavga dolısıyla atılmış ve bu okul'da da dede'lere!! (asker'de eskilere dede denir. kast sisteminde üst sıradadırlar) vurmak atılma sebebi. o da bunlara sabırla karşı koymayı seçiyor. ama bir yere kadar dayanıyor. sonunda kırıp geçiriyor. ne üvey baba ne dede bırakıyor. bizde sinirlenyoruz ama filmin sonunda rahatlıyoruz.
başrolde oynayan andreas wilson(erik ponti) rolünün hakkını vermiş. diğerleri de fena değil diyebilrim.
film insan psikolojisi ve sosyoloji üzerine de çok güzel bir örnek. filmi izlerken ben olsam onun yerinde, ne yapardım diye soruyorsunuz. cevap da kişiye göre değişir herhalde.
bence çok güzel bir film. tavsiye ederim.

----- spoiler -----

<bkz: evil>

   raindrop   20.06.2010 13:48 ~ 13:51
   #2092621
 
reklamı kapat

yazdır