openbsd

1.

openbsd 1996 tarihinde netbsd'den ayrılan theo de raadt tarafından başlatılan bir projedir. her ne kadar netbsd tabanlı ise de gerekli kaynak yoksunluğundan netbsd’ye göre daha az donanımda çalışır.

en son openbsd sürümü(4.0) 16 farklı platformda çalışabilmektedir. openbsd'nin sloganı ve temel amacı “güvenliktir”. freebsd ve netbsd de bu alana önem vermesine rağmen openbsd bu yönüyle diğerlerinden hemen ayrılır. bu openbsd nin “güvenli yazılım bütünü” manasına gelmesinin yanında openbsd'de güvenlik "correctness" manasına da gelir. theo de raadt ve etrafındaki takım, satır satır kodları düzelterek bugları temizlemekte ve olabilecek güvenlik problemlerini minimuma getirmek icin çalışmaktadır. (doğal olarak freebsd ve netbsd uygun olan yerlerde bu düzeltmelerden yararlanmaktadır ). openbsd'nin güvenliği aynı anda kriptografi desteği içermesini sağlar. böylece birçok kripto hızlandırıcı donanım desteğini kendi bünyesine katmıştır. theo de raadt kanada’ da yaşadığı için kriptografi ile ilgili kodların yurt dışına çıkış yasağı gibi bir problem de yaşanmamaktadır.

diger açıkkod özgür bsd türevleri gibi openbsd de bsd lisansi ile dağıtılmaktadır. son openbsd sürümü 1 mayıs 2007'de çıkarılan 4.1 sürümüdür. bir sonraki sürüm kasim 2007'de çıkarılacaktır. buradan da anlaşılabileceği gibi openbsd projesi her 6 ayda bir yeni sürüm çıkarmaktadır.

*

   metallicblack   17.08.2007 17:31
   #617054
 
reklamı kapat

yazdır