ovanes kacaznuni

1.

ermenistan'ın ilk başbakanı. 1923 yılında partisinin bükreş'teki kongresi'nde yaptığı konuşmayla " ermeni soykırımı iddiaları " nı 1. ağızdan çürütmüştür.


" türklere savaşı biz açtık
1914 sonbaharında, türkiye henüz savaşan taraflardan birine katılmadığı dönemde, güney kafkasya'da büyük gürültü içinde ve enerjik biçimde ermeni gönüllü birlikleri oluşturulmaya başlandı.

türklere karşı ayaklandık. barışı sabote etmek için savaştık bile. artık hepimiz türklerin düşmanı olan itilaf devletlerinin kampındaydık. "türkiye'den denizden denize ermenistan" talep etmekteydik. itilaf devletlerinin ordularını türkiye'ye göndermeleri ve hâkimiyetimizi temin etmeleri için avrupa ve amerika'ya resmi çağrılar yaptık. nihayet şu da var ki, var olduğumuz sürece aralıksız olarak türklerle savaştık. öldük ve öldürdük. artık, türklere ne gibi bir güven telkin edebiliriz ki?

aklımız dumanlanmıştı
askeri operasyonlara katıldık. kandırıldık ve rusya'ya bağlandık. tehcir doğruydu ve gerekliydi. gerçekleri göremedik, olayların sebebi biziz. türklerin milli mücadelesi haklıydı. barışı reddetmemiz ve silahlanmamız büyük bir hataydı. türklere karşı ayaklandık ve savaştık. sevr antlaşması gözümüzü kör etmişti. isyanımızın temelinde itilaf devletlerinin bize vaat ettiği büyük ermenistan hayali vardı. ama biz hiçbir zaman devlet olamadık. türkiye ermenistan'ı diye bir devletin hayalden öte olmadığı gerçeğini göremedik.
aklımız dumanlanmıştı. biz kendi isteklerimizi başkalarına mal ederek, sorumsuz kişilerin sözlerine büyük önem vererek, kendimize yaptığımız hipnozun etkisiyle, gerçekleri anlayamadık ve hayallere kapıldık.

türkler doğru yaptı
1915 yaz ve sonbahar döneminde türkiye ermenileri zorunlu bir tehcire tâbi tutuldu. türkler ne yaptıklarını biliyorlardı ve bugün pişmanlık duymalarını gerektirecek bir husus bulunmamaktadır. siyasal açıdan olgunlaşmamış ve dengesiz insanlara özgü bir şaşkınlık içinde, bir uçtan diğerine savrulmaktaydık. rus hükümetine karşı dünkü inancımız ne denli körü körüne ve temelsizse, bugünkü suçlamalarımız da o denli körü körüne ve temelsizdi. "

   nickyforenko   15.11.2007 17:41
   #725474
 
reklamı kapat

yazdır