panik atak

1.

yeni yazar. hoşgelmiş...

(evet ilk hoşgeldin mesajım, bildiğin sevindirik oldum)

   taktiksatirik   14.09.2008 23:29
   #1030588
2.

<bkz: panikatak>

   hayalperestim   14.09.2008 23:31
   #1030591
3.

tüm kürt kızları hasta kendisine, diyarbakır'ından urfa'sına ağrı'sından hakkarisine valiliğe başvuranlar var, şehirin yüksek yerlerinde intihar show yapanlar var. ama o:

<bkz: yokum diyor>

   mezarbekcisi   17.09.2008 21:02
   #1033321
4.

ersin korkut un deyişiyle; <bkz: pandik atak> *

   susamcik   21.12.2008 23:22
   #1131735
5.

beklenmedik bir anda, herhangi bir yerde ortaya çıkan; yoğun kaygı,
bunaltı, korku karışımı bir nöbet.

   vehamet   21.09.2009 00:03
   #1619584
6.

kaynımda var. şaka şaka.
arkadaşımda var, avrupa yakasından anadolu yakasına geçerken boğaz köprüsü üzerinde, suratının aldığı şekli kelimelerle anlatamam kameraya çekip yayınlasam hayatda konuşmaz benimle.
çok kötü, kızlarla konuşamıyor mesela, o'nun için ne zaman bir kızla konuşmaya gitsem kızla kendim için konuşmaya başlıyorum.
ama niye, alışmasın panik atakdan kurtulmak için çaba göstersin diye.
ya panik atakdan kurtulacak, yada benden.

   dropout   21.09.2009 00:08
   #1619593
7.

dayakla düzeleceğine inananların burunları kapatılarak ağızlarınan verilmesi gerektiğine inandığım hastalık. inşallah yaşasınlar, inşallah bu hastalıkla geçsin ömürleri.
şımarık embesillerin ağzında 'ay uyh ben de çok paniğim inan ki panik atağım var galiba şekerim'den ibaret zannedenlerin kendi psikolojik sorunları olduğunu düşünüyorum ya da zeka geriliği mi demek lazım? hastalıklarla ilgili embesilce konuşmak gerçekten çok ama çok büyük bir ayıp. insanların hayatları yok olup gidiyor. avrupa yakasında burhan izleyip panik atağın popüler tripler olduğunu zannetmek ve bu inançla saçma salak atıp tutmak çok büyük bir saygısızlıktır. kimse anında vücudunu kaplayan ölüm korkusunu ya da deliriyorum hissini şımarıklık yapmış olayım aman iki prim yapayım diye yaşamak istemez. yaşamayan yaşamadığı için anlamaz. işlerinden ayrılmak hatta eşlerinden ayrılmak zorunda kalanlar var bu meret yüzünden. ömrünün yüzde 90ınını evinde kalan yüzde 10unu da hastahane civarında geçirmek zorunda olanlar var. dayakla geçermiş. yazıklar olsun senin okuduğun psikolojiye de sana da okutana da. başka da dicek sözüm yok.

   starbreeze   21.09.2009 00:24
   #1619619
8.

k işi aniden başlayan ve çok yoğun olarak çarpıntı, titreme,
tıp dilinde palpitasyon denilen çarpıntının nedenleri çeşitlidir. bir kalp hastalığı söz konusu değilse; fazla sigara içmek, alkol, yorgunluk, sinirlenmek, kansızlık, hazımsızlık, çay, kahve veya zehirlenmelerden kaynaklanabilir.
...tümünü okumak için linke tıklayınız.
nefes darlığı,
tıp dilinde dispne denilen nefes darlığı önemli bir hastalığın belirtisi olabilir. spor yaptıktan, koştuktan veya yorucu bir iş yaptıktan sonra nefes darlığı normal sayılabilir. ancak ortada neden yokken nefes darlığından şikayet etmek mutlaka üzerinde durulması gereken bir konudur. çünkü kansızlık, kalp hastalıkları, mide hastalıkları, bronşit, tiroid bezinin büyümesi, akciğer hastalıkları, zatürree, astım, zehirlenme, şişmanlık, nefes darlığına neden olabilir.
...tümünü okumak için linke tıklayınız.
baş dönmesi, ölecekmiş ya da kontrolünü kaybedecekmiş korkusu yaşıyorsa bu durum psikiyatrik bir rahatsızlık olan "panik bozukluğu"na işaret eder. kişi
baş dönmesi alm. schvindel, fr. vertige, ing. vertigo. kişinin, yerinde dururken başının hareket ettiğini veya eşyaların etrafında döndüğünü hissetmesi. bu durum kişide rahatsız edici bir sersemlik duygusu ortaya çıkarır. başı dönen kişi bütün vücudunun ekseni etrafında döndüğünü hisseder. eşyaların kendi etrafında döndüğü ve kendisinin bir eksen gibi ortada olduğunu hissetmeye “hakiki baş dönmesi” adı verilir. bu hal olmaz da başında bir sersemlik, düşecek
...tümünü okumak için linke tıklayınız.
kalp krizi ya da

...tümünü okumak için linke tıklayınız.
beyin kanaması geçireceği, felç olacağı, aklını kaybedeceği korkusuyla sık sık acil servislere başvurur, tetkikler yaptırır. aynı korkuyla yalnız kalmaktan, kalabalık yerlere girmekten, araba kullanmaktan kaçınması, kişinin yaşam kalitesini ileri derecede bozabilir. panik bozukluğunun, belli bir oranda, uzun süreli "psiko-sosyal stres" sonrasında ortaya çıktığı bilinmektedir. panik hastalığında beyin kimyası bozulur. klinikde biyoelektriksel beyin haritalaması ile beynin stresli ve dezorganize alanları belirlenir. ilaç tedavisinin yanında etkin bir şekilde uyguladığımız psikoterapi ve "neuro-biofeedback" tekniği ile hastalık belirtileri önemli ölçüde azaltılmaktadır.

öncelikli olarak psikiyatrik bir tablo olmakla birlikte, özellikle kalple ilgili yakınmaların ön planda oluşu nedeniyle hem hastada hem de hekimde bir kalp rahatsızlığı karşısında bulunduğu izlenimi uyandıran ve halen ilk başvurunun sıklıkla kalp hastalıkları uzmanlarına yapıldığı bir hastalık... ani olarak ortaya çıkan ve panik kavramına yakışan yoğun bir sıkıntı (anksiyete) yaşantısı... ölüm korkusu, delirme korkusu ve kontrolünü kaybedeceği kaygısı... acil başvurular arasında önemli bir oranı oluşturan ve toplum içinde gittikçe artan bir sıklıkta görülen bir hastalık...

yukarda tanımlanan bu tablo, psikiyatri dilinde panik bozukluğu olarak adlandırılır.. panik atağı ise bu hastalığın temel klinik görünümüdür.

panik bozukluğu ilaç tedavisine oldukça iyi yanıt verir, ancak ilaçla sağlanan iyileşmenin psikoterapiyle de pekiştirilmesi gerekmektedir. böylece panik atağı konusunda bilgilenmek, panik atağı sırasında görülen aşırı soluk alıp vermeyi kontrol edebilmek gevşeme ve üzerine gitme alıştırmaları ile rahatlamak mümkün olabilecektir.

panik ataklarınız mı var? hastalığınız konusunda bilgilenmek ve panik atağınızın üstesinden gelmek mi istiyorsunuz? o halde aşağıdaki yazıları dikkatle okuyunuz ve tedaviniz için size önerilen uygulamaları, hekiminizle sıkı bir işbirliği içinde yürütünüz.

   ikiekmekbimaltepe   16.02.2010 01:30
   #1941052
9.

anlatılmaz yaşanır bir hastalıktır.

zira, gerçekten "anlatılası" sıkıntılar değildir yaşadıklarınız :
aniden gelen bir nefes alamama ile seyreden terleme ve çarpıntı, mide bulantısı;
ruhsal olarak, bulunulan mekana, zamana ve ortama ait olmama hissi.
sanki "şu an burada olamamalıyım" paniği ile, "nerede olmalıyım"a verilemeyen yanıtlar..

bedensel ve zihinsel bir "kaç-savaş" durumu.

tanım : allah düşmanıma vermesin hastalığı.

   perilousness   05.04.2010 19:50 ~ 20:13
   #2008836
10.

<bkz: sanatçı hastalığı>

   ceki demiri   05.04.2010 19:51
   #2008838
 
reklamı kapat

yazdır