para maci

1.

okullarda öğrencilerin icat ettiği bir oyundur. sıranın iki tarafına oyuncular geçer ve parmaklarıyla kale yaparlar. bir metal para ile oynanır.

:: futbol için kale kurmak ::
sağ elin işaret parmağı ve serçe parmağı on, diğer parmaklar off durumunda; sol elin sadece serçe parmağı on durumunda iken eller masaya yatırılarak kale kurulur. işaret parmağı kalecidir. serçe parmakları skoda tekerleği gibi daraltmak suretiyle kale küçültülebilir ki centilmenliğe aykırıdır.

:: basketbol için kale kurmak ::
futboldaki kadar zahmetli değildir. baş parmak ile işaret parmağını kullanarak pota yapılır.

:: oynanış stilleri ::

+ tek para ile : 1 veya 3 vuruş hakkı vardır.

+ üç para ile : her adımda bir parayı diğer ikisinin ortasından geçirecek şekilde oynanır. para ortadan geçemezse veya diğer paralara dokunursa oyuncu yanar. paranın geçemeyecek olması durumunda el konularak sektirme yapılabilir.

+ basketbol : oynanışı zordur. önce metal para dik tutulur ve kenarına vurmak suretiyle döndürülür ve ileri yollanır. paranın durması beklenmeden iki elin baş parmakları ile yakalanır ve eller masanın üstünden kaldırılmadan o vaziyette para potaya fırlatılır.

   ugokhan   15.10.2006 11:42 ~ 13.12.2007 12:59
   #79539
2.

<bkz: madeni parayla mac yapmak >

   ugokhan   09.08.2007 16:49 ~ 16:50
   #598865
3.

bunun bir de çivili tahta versiyonu vardır.

   ugokhan   09.08.2007 16:52
   #598876
4.

futbol maçı için;

alet edevat:
- üç adet aynı boyutta bozuk para. * *.
- bir adet sıra ya da öğretmen masası.
- iki adet oyuncu.
- bir dolu seyirci.
- bir adet kendini hakem zanneden şahıs.

oynanışı:
3 adet para sıranın bir ucuna yanyana dizilir. oyuncu1 sol elinin serçe parmağı ile sağ elinin serçe ve işaret parmaklarını sıranın diğer ucuna koyar. serçe parmakları kale direkleri, işaret parmağı ise kaleci vazifesi görmektedir. oyuncu2 yanyana dizdiği bozuk paralardan ortadakine işaret ve baş parmaklarını kullanarak ileri doğru vurur. bundan sonra her bir para diğer ikisinin arasından geçirilmek suretiyle kaleye sokulmaya çalışılır. bu arada oyuncu1'in kalecisi boş durmamalıdır.

basketbol maçı;

- bir adet en ağırından bozuk para. * *.
- bir adet sıra ya da öğretmen masası.
- iki adet oyuncu.
- bir dolu seyirci.
- futbol oynarken boğazlanmadıysa; bir adet kendini hakem zanneden şahıs.

oynanışı:
bozuk para sıraya dik bir şekilde işaret parmağıyla bastırılarak konur ve boşta kalan elin işaret ve baş parmaklarıyla ucuna vurularak dönmesi sağlanır. para dönedursun oyuncu1 sıranın bir diğer ucunda iki elinin işaret ve baş parmaklarını birbirlerine yapıştırır. ** bu bir potadır. oyuncu2 dönen parayı baş parmakları arasında diğer parmakları karşıya bakacak şekilde sıkıştırarak durdurur. parayı tutmayan diğer parmaklarını yumruk yaparak sıraya yapıştırır ve baş parmakları arasına daha önceden sıkıştırmış olduğu bozuk parayı potadan geçirmeye çalışır. oyun öncesi belirlenen çizgilere göre atış ikilik yahut üçlük olabilir.

* * *

   pire sutu   20.08.2007 23:37
   #623483
 
reklamı kapat

yazdır