parali egitim

1.

eğitim almak için deve yüküyle para ödemek vakasıdır.çok zaman meydanlarda konu olmuş isyan gerekçesidir aynı zamanda."eğitim, sağlık ve insanca yaşama hakkı devletin garantisinde olmalıdır" fikri benimsenmiştir haklı olarak,yalnız bu fikri benimsemeyen tek taraf;bahsi geçen "devlet" olmuştur.hele hele herşeyin ötesinde;kişinin hayata ilk adımı olan yıllarını geçirdiği ilköğretim zamanlarında kendisinden "eğitime katkı payı" adı altında talep edilen hatta ve hatta talep edilmekle kalmayıp;sınıf geçirmem,karne vermem gibi direk yaptırımları snulan durumun hızlıca ortadan kalkması gerekmektedir.hem eğitilen bir toplum isteyip,hem işi bu derece yokuşa sürmek ancak bizim ülkemizde meydana gelir diye düşünmekteyim.isteyen ve yapabilen "eğitime katkı payı" adı altında bağışta bulunabilir.fakat bunu babaları bu parayı veremediler diye çocukları okuldan soğutarak yapan bir toplumun verdiği eğitime ben katkıda bulunmam arkadaş! eğitim atatürk’ün bize vaad ettiği gibi olmalı,hak edilen bu durum hak edildiği şekilde gerçekleşmelidir.

"ii. eğitim ve öğrenim hakkı ve ödevi

madde 42. – kimse, eğitim ve öğrenim hakkından yoksun bırakılamaz.

öğrenim hakkının kapsamı kanunla tespit edilir ve düzenlenir.

eğitim ve öğretim, atatürk ilkeleri ve inkılâpları doğrultusunda, çağdaş bilim ve eğitim esaslarına göre, devletin gözetim ve denetimi altında yapılır. bu esaslara aykırı eğitim ve öğretim yerleri açılamaz.

eğitim ve öğretim hürriyeti, anayasaya sadakat borcunu ortadan kaldırmaz.

ilköğretim, kız ve erkek bütün vatandaşlar için zorunludur ve devlet okullarında parasızdır.*

<bkz: anayasa>"

   muque   20.01.2007 10:26 ~ 10:26
   #186575
2.

türkiye'de bir kısım çevrelerin değirmeninin suyu...

hak, hukuk, adalet, ak, demokrasi de dillerinden düşmez...

----- spoiler -----

''türkiye'de ortalama bir kolejde yıllık eğitim ücreti en az 15 bin dolardan, amerika'da 6 bin dolardan, ingiltere'de 12 bin dolardan, kanada'da 6 bin dolardan, avusturalya'da 10 bin dolardan başlıyor”

----- spoiler -----

ne zaman solladık bu ülkeleri miili gelir artışında hiç te haberimiz olmadı...

hamdolsun...

kaymak - http://haber.mynet.com/...stos2009/x1249118911609

   escold   01.08.2009 13:57
   #1517514
 
reklamı kapat

yazdır