pasabaglari

1.

nevşehir* sınırları içinde bulunan ve en güzel peri bacalarını içinde barındıran bölgeye verilen isimdir. buraya ulaşım genelde iki yolla yapılır.birincisi göreme ,avanos yolunun 4. km’de bulunan yol ayrımını izlemektir.ikincisi ise zelve açık hava müzesinden sonra yılan gibi kıvrımları olan yoldan avanosa doğru ilerlemektir.

güzel atlar diyarı anlamına gelen kapadokya bölgesi bildiğimiz gibi garip yeryüzü şekilleri ve yeraltı şehirleriyle ünlüdür. kültür ve turizm bakanlığı tanıtım broşürlerinde gördüğümüz peri bacalarının çoğu işte burdadır.

bu peribacalarının birisi st simeon manastırı olarak biliniyor. peri bacasına oyulmuş bu manastırın girilmesi yasak olan bir adet şaraphanesi var. kilisenin duvarlarında ise tahrip edilmiş isa, sağında bakire meryem solunda ise aziz simonun tasvirleri bulunmaktadır. kilise bölümüne çıkış şu anda tahta ve dik bir merdivenle sağlanmaktadır va yaşlı insanlar için biraz tehlikelidir.

peri bacalarının etrafı üzüm bağları ile çevrilidir.sağda solda azda olsa kayısı ağaçları mevcuttur. güzel bir görüntü elde etmek için patika yoldan tepelerden birine kesinlikle tırmanılmalı. böylece ortahisar, avanos ve peribacaları ayağınızın altında olacaktır.

burda muzur turistlerin birde yakıştırması vardır. onlara göre bu peri bacaları devasa büyüklükte erkeklik organlarıdır. ilginçtir ama gerçekten çok benzerler.

   tekerleksiz araba   22.04.2008 00:36 ~ 00:38
   #900016
 
reklamı kapat

yazdır