pastun

1.

afganistan'ın güneydoğusu ile pakistan'ın kuzeydoğusunda yaşayan ve peştuca konuşan halk. afganistan nüfusunun çoğunluğunu oluşturan paştunlar, afgan adının bütün afganistan halkı için kullanılmaya başlamasından önce bu adı taşırlardı.

afganistan bölgesinde yer alan bir halk. 1990'ların sonu ile 2000'lerin başlarında afganistan'da şeriat rejimini kuran taliban'ın ana öğesini oluşturmaktadırlar. fiziki özellikleri kulakları küçük ve basık sacları kabarık ve elektrikli yüz hatları geniş kafatası geniştir.

paştunlar, afganistan'da ortaya çıktıklarına ve ortak bir atadan geldiklerine inanırlar. 13. ve 16. yüzyıllar arasında bazı peştu kabilelerinin pakistan'a göç ettikleri bilinmektedir. soylarını ortak bir ataya dayandıran kabileler halinde örgütlenmişlerdir. soy çizgileri babayanlıdır. her kabile kendi içinde klanlara, alt klanlara ve ataerkil ailelere ayrılır.

afganistan'da yaklaşık 12.5 milyon, pakistan'da da 28 milyon paştunun yaşadığı tahmin edilmektedir. afganistan'daki başlıca paştun kabileleri kabil'in güneyindeki durraniler kabil'in doğusundaki gılzailerdir.

   witchorexia nervosa   04.01.2008 05:08
   #800922
 
reklamı kapat

yazdır