paulie gualtieri

1.

tabii ki 3. nesil yazardır. hoşgelmiştir.

edit: imla*

   yazamaz   25.08.2009 16:12 ~ 29.08.2009 20:09
   #1558886
2.

akil bir yazar.

   elaijsa   25.08.2009 17:37
   #1559068
3.

bu adamı takip edin.

   elaijsa   29.08.2009 19:31
   #1568401
4.

mantıklı konulara kafa yoran, takip edilesi yazar..
not:neslinin devam etmesini diliyorum, tüm sözlük adına..

   pilipiliyapaninsanevladi   29.08.2009 19:33
   #1568402
5.

hoş gelmiş, yazar arkadaşımız. bu tanımım olsun ciğerim.

üslubu, yazdıkları, kendi itici bir yazar arkadaşımız. herhangi bir aile terbiyesinden geçtiği hakkında ciddi şüphelerim var, anlamakla ilgili sıkıntıları var. son saydığım halledilebilir.

anadili öğrenme hakkı önünde herhangi bir anayasal engel yoktur dedim. and our story started...

(her şeyi anlatacağım canım, profesyonel kürd'üm, hakkımda karar verme kudretine haiz canım, ciğerim. her şeyi anlatacağım ve hiçbir şey eskisi gibi olmayacak...)

sonunu düşünen kahraman olamaz....

(random harflerle gülücük) böyle afilli bir sözle giriş yaparsam etkili olur dedim. arkadaşın yazdıklarından anlaşılıyor ki; her ne kadar politik olarak kurtlar vadisine karşı bir duruş sergilemesi gerekse de bu sözü polat alemdar değil de rojhad dünyadar söylese çok etkilenirdi, bu sözden etkilenmeme ihtimalinin sebebi zekası olamaz. o ortada, o görünüyor... somut o.

(buradan sonrasını, kayahan'ın bizimkisi bir aşk hikayesi şarkısı eşliğinde okuyun, yok eğer dayanamayız diyorsanız, o melodi kulaklarınızda çınlasın.)

$imdi bir entry yazdım ve benim hayatımı değiştirdi bu arkadaş. uzun uzun entrylerle beni ayar manyağı yaptı. evden kaçmak zorunda kaldım, çünkü babamların yüzüne bakamıyordum; o kadar zor durumlara soktu beni. oysa demek istediğim bir tek $ey vardı:

"arkadaşım, senin anlamakla ilgili ciddi sorunların var"

gerçekten var, ısrarla devam ediyorsun, yok anladım ama katılmıyorum desen eyvallah kardeşim. ama yok ısrarcısın, kürd inadı diyorlar adına, bende neden yok anlamadım bi. -profesyonel kürd olarak bunu da araştır kardeşim.-

neyse entry'ye dönelim, ben dedim ki: "anadili öğrenmek eyleminin önünde herhangi bir anayasal engel yok." açılım tartışılıyordu, konu kurt açılımında muhatap abdullah öcalan dır dı.

buradan bazı sonuçlar çıkabilir, zahmet edip bakan politik duruşum hakkında bazı fikirler de edinebilir. ve bundan doğru ne demek istediğimi anlar. isteyen yapar, kolaya kaçan yapamaz.

anlamak istemeyen hiç yapamaz, daha önce yazdım yine yazıyorum. bu arkadaş, canci$im, biriciğim, kürd bireysel ligi olsa profesyonel kümenin real madrid'i olacak arkadaşım mesaj attı. özü şu'ydu:

"az bilgiye sahipsek konuşmayalım; anadilde eğitim'in önünde anayasal engel vardır."

cevap verdim:

"anadilde eğitim demedim, anadili öğrenmek dedim. o ayrıma dikkat etmek lazım"


neyse sonra bir msj daha:

"#1581130

anayasa'nın 3. ve 42. maddelerini okudun mu?"

ben de şöyle cevap verdim:

anadilde eğitim ile anadili öğrenme arasındaki farka işaret etmiştim özellikle, keşke entry yi yazmadan dahi nickimi oraya yazmadan önce biraz konuşmayı deneseydin. şu an müsait değilim; daha sonra meramımı daha açık bir şekilde anlatırım.

sevgiler.

ve sonra -sinirlerime hakim olamayarak- şu entry'yi girdim:

#1584109

sonra şu geldi:

"tabiki uzun uzun cevaplar vereceğim; hem orda yazdıklarınla ilgili olarak hem de ana dilde eğitim konusunun geneli hakkında. yazacağız.
fakat evvela girizgah olarak şunu diyeyim:

sen ne cazgır çıktın böyle yav?"

seviyesiz insanları hiç sevmedim, sevmem. aramızda merhaba dahi yokken "sen ne cazgır çıktın yav?" diye sorduktan sonra gülmemi bekleyenin burnunu sıkarım.

e haliyle engelledik arkadaşı, sonra şu entry'yi yazmış, canımın içi:

#1588823

entrydeki üslup sorunundan dolayı cevap verme gereği bile duymuyorum. anadilde eğitimi, pat anayasaya koyacaz sonra insanlar gül gibi hemen o dilde eğitim yapacaklar sanan birine cevap vermeye de değeceğini sanmıyorum. e bi'de söz konusu adam anlamamakta ısrarcı. ne uğraşacam, banane hacı? ben mi kurtaracam vatanı? (random harflerle gülücük)

yalnız son yazdığın entry'nin şu kısmı çok komik burayı yazmazsam ölürüm:

"ne yalan söyleyeyim, ana dilde eğitimin tartışılmaya başlandığı bu dönemde, sanırım bir çağrışım eseri olacak, ben ordaki "öğrenmek" kelimesini "eğitim" olarak algılamışım."

ağa kaç tane mesaj attık sana ya, ne algılaması gözünü seveyim? yalan söylerken düşün bari biraz. te allaaam.

ha bi'de avukatlara bi şey danışmak için görüşmeye gerek yok; arkadaşın felan avukat olabiliyor ya. var böyle şeyler haydar vallahi var.

açıklamayacaktım da sana kıyamadım gene kerata. bak anadili öğrenmek hakkında yazdığım o cümlenin özü şuydu:

"kürt açılımı yaptığı iddiasında olan iktidara bağlı, içişleri bakanlığının polis teşkilatı anadili öğrenmeye bile müsaade etmiyor. ortada açılım yok, açılım öyle değil böyle olursa bu konunun muhatapı öcalan olabilir mi?"

olabilemez canım, olabilemez... ama sen olursun ciğerim vallahi seni muhatap kabul etsinler, kurtulur memleket.

tabi, sen buradan evde yaşayarak öğrenmenin engellenmediğine sevindiğimi düşünebilirsin. sana kızmam, durumundan az çok haberdarım çünkü.

   mezarbekcisi   09.09.2009 03:20 ~ 03:20
   #1590381
6.

onun baktığı yerden bakmıyorum şeylere. ama okunması gerektiğini düşünüyorum yazarın. yazıyor zira adam.

   resul balay olmak   12.12.2009 15:58
   #1788499
7.

kim olduğunu, ne düşündüğünü, nasıl düşünmesi gerektiğini çok iyi biliyor. tahlil gücü kuvvetli yazar arkadaşım.

<bkz: reheval>

   ziman   02.03.2010 13:41
   #1964938
8.

#1983669

hiç yaratıcı değil. şu karşısındakine ayar vermek için ergen! diye pöykürengillerden.

hee. polat hayranıyım, yaz-kış palto giyip gümüş tespih sallıyorum, ayrıca yanımda her daim bir çift yedek beyaz çorap taşırım.

o değil, sen kim oluyorsun bana ne yazacağımı ne yazmayacağımı öğretiyorsun?

canım benim ben sizin gibi ağlayalım sızlanalım, hümanizmlerimizi ölçüştürelimci değilim. sen ve senin gibiler olaya çocuk öldü diye bakar biter. o olay senin için x tarihli çocuk öldürülmesi olayıdır.

''vazo düştü kırıldı''

+niye?

''düştü kırıldı?''

+sebep?

''düştüğü için''

işte sen bunu görmek istiyorsun, olaya böyle bakıyorsun, ama ben vazoya x'in kolu çarptı vazo da sehpadan düştü ve yerle çarpıştığı için kırıldı diyorum. bu da sana batıyor anlaşılan.

neyse beybi, ben polat hayranıyım, yusuf miroğlu delisiyim, ergenim sivilcelerim var. gideyim de şimdi xvideos'u izleyim bari.

   ceki demiri   16.03.2010 15:01
   #1983703
9.

simdi bu bolucu mu fasist mi ney bu? kominis mi? anarsik mi? bi yaziverin de ona gore davranirik.

   54el   16.03.2010 15:13
   #1983709
10.

beğenerek takip ettiğim yazardır.helal olsundur.

   minecikbea   16.03.2010 15:18
   #1983715
11.

sıddıkların hemen ardından cennet kapısından içeri girecek. toprağı öpecek hamdedecek.

   ramiz   19.03.2010 15:19
   #1987533
12.

#2031602

bu biraz da vicdan meselesi demek ki. olmayınca olmuyormuş. ne kadar güzel şeyler dilesen de boşmuş. hani o yılların getirdiği onca itilmişlik ve ezilmişlikle mazlumu oynayıp önüne çıkan ilk fırsatta aslında ne kadar da gaddar ve kötü olduğunu sergilemekten iğrenç bir haz alan insancıklar vardır ya. sizi temin ederim bu entrynizle o insancıklardan herhangi birisi olduğunuzu gösterdiniz.

iki yumruğun sonucu olarak iki polisin öldürülmesini biraz da kendinizce mizah yaparak ele almışsınız. peki o iki polis için 20 pkk'lının öldürülebileceği ihtimalini nasıl değerlendireceksiniz? ihale falan mı? burnundan kan sızarken ortalığı yatıştırmaya çalışan ahmet türk'ün tırnağının kiri bile değilsiniz. biliyor musunuz? eminim bunu iyi biliyorsunuz.

   resul balay olmak   21.04.2010 00:29 ~ 00:34
   #2032349
13.

şu sözlükte kürt sorunu konusunda paulie gualtieri kadar ortak bir bilinç ve anonim bir akıl üretme peşinde olan çok az yazar vardır(kendinden başka biriymiş gibi bahsetmek :)). "bijî apo" ve/veya "serkeftîn pkk" gibi slogan entryler yazmak taraftarı olmadım hiç(slogan entry gbkz'si doludur).
bir sözlükte nasıl popüler olunacağını da gayet iyi bilirim ama ucuz popülizm son tahlilde hemen hemen her zaman yavşaklığa çıktığı için sonu yoktur.
lafmacun sokağındaki evim hemen köşede, en güzel bir villa değil; sokağın sonlarında eski püskü tek katlı bir evdir. ama beni takip edenler bu evde ne olup bittiğini gayet iyi bilirler.

pkk'ya direkt olarak terör örgütü de demişimdir. kürt açılımı konusunda kürt akil adamların her daim pkk ve abdullah öcalan'ı muhatap gösterme çabalarını da yerden yere vurmuşumdur. açılım esnasında pkk'nın "intikam amaçlı olmayan" her türlü saldırı ve vukuatını kesin bir dille kınamışımdır.

fakat işte öyle bir kavşaktayız. bu bir çataldır. devlet ve devletin güvenlik görevlileri bazı hassas konu ve hassas insanları iyi analiz etmelidir. son olayımızda iki ana unsur vardır:
1- çevrenin ki buna polis de dahildir; kendisine destek vereceğini, en azından köstek olmayacağını bilen faşist bir işgüzar 70 yaşındaki bir adamın yüzüne habersiz bir şekilde saldırıyor.
2- fi tarihinde faili meçhul cinayetlerin son istasyonu olan polisler de olayı izliyor.

büyük bir ihtimalle karakolda ogün samast'a yaptıklarını yapmışlardır bu saldırgana da. çay verip gazete okutturmuşlardır ayak ayak üstünde.

ahmet türk olayında olayın neresinden tutarsanız tutun devlet dökülecek ve bozuk bir makina gibi elinizde kalacaktır.

unutmayalım ki kürtleri ermenilerden ayıran unsur vurucu güçleridir. maalesef mi diyelim bilmiyorum, kürtler intikam konusunda diğer milletlere göre biraz daha serttir. ve, evet ve bugün devlet kürtleri iyice ezip pestil haline getiremediyse, iyice asimile edip dejenere ve rotasız hale getiremediyse işte bunun sebebi kürtlerin bu inanç ve mücadelesidir.

gelelim bir yazar arkadaşımızın "hani o yılların getirdiği onca itilmişlik ve ezilmişlikle mazlumu oynayıp önüne çıkan ilk fırsatta aslında ne kadar da gaddar ve kötü olduğunu sergilemekten iğrenç bir haz alan insancıklar vardır ya. sizi temin ederim bu entrynizle o insancıklardan herhangi birisi olduğunuzu gösterdiniz." şeklindeki eleştirisine:

#2025148 nolu entrymde sanırım zamanın ötesinden gelen bir cevap var bu konuda. yazar arkadaşımızın "eziklik" anatemalı bu eleştirisinden çok önce ironik bir şekilde bir yazı yazmışım. berisini yazmaya gerek yok. bu entrym 16 nisan cuma günü yazıldı. samsun'da iki polisin öldürülmesi olayının 17 nisanda gerçekleşmiş olması pkk'nın içinde benim gibi düşünen adamların olduğunu göstermez. pkk sadece işini yapıyor. ona bu iş fırsatını vermemek hepimizin elinde olan bir olgudur.

yani, zıpçıktı faşistlere engel olalım. polis de bunlara yancılık yapmak alışkanlığını terk etsin. buna rağmen pkk saldırı gerçekleştiriyorsa pkk'yı lanetleyen grubun en başında ben olurum. ama yumruğa öpücükle karşılık vermek ve hatta yüzünün öbür tarafını göstermek biz müslümanlara özgü bir hareket değildir. "ne zulüm yap ne de zulme uğra" demiştir hz.peygamber.

   paulie gualtieri   22.04.2010 14:35
   #2034246
14.

"açılım esnasında pkk'nın "intikam amaçlı olmayan" her türlü saldırı ve vukuatını kesin bir dille kınamışımdır" demiş yazar. bebiş.

   54el   22.04.2010 14:48
   #2034270
15.

israil'in şiddet eylemi üzerinden kürt meselesine geçiş yapmaya çalışıyor şu sıralarda pek çok yazısında. haklı olduğu yerler olabilir, en azından bazı noktalarda sağlıklı benzetimler veya en azından akılcı bir empati yaratma çabası var. tadında bıraksa aslında fena değil ama şu an mide bulandırıcı bir nekrofil havasında.

   meczup   01.06.2010 20:34 ~ 20:35
   #2079817
16.

şimdi görüyorum ki allah'ın sopası israil diyen bir adam. şu saatten sonra bu adamın yazdığı herhangi bir şeyi okumak ve yorum bile yapmak saçma aslında.

<bkz: kürtlükten aldığım tadı hiçbir şeyden almadım>

   meczup   01.06.2010 22:06 ~ 22:17
   #2079884
17.

haklı olduğu noktaları yanlış yere bağlıyor.

   blue sky   01.06.2010 22:08
   #2079886
18.

takip ettiklerimdendi, hala da öyle. lakin artık elim tetikte, aniden arkasını döner de yüzünü tekrar gösterir diye.

   dwight   01.06.2010 22:28
   #2079898
19.

israil'i destekleyen yazar... güzel... öyle olsun.

benim sorunum hiçbir şeyi unut(a)mamak:
yine fi tarihinde(bu deyimi seviyorum) çeçenistan liderlerinden basayev durduk yerde "türkiye izin versin, pkk'yı on günde bitirelim" deyiverdi. iyi de yav, siz rusya'ya karşı bağımsızlık mücadelesi veren müslüman insanlar değil misiniz? e biz kürtler de orospu çocuğu değiliz, sizinle din kardeşiyiz. benzer durumlardayız sizinle, benzer hak taleplerinde bulunuyoruz. hatta siz ana dil babında rusya'nın verdiği haklar çerçevesinde bizden ilerdesiniz. birbirimize yardımcı olmalı en azında manevi destek vermeliyiz. vermeliyiz değil mi?

bakın ha, mesele pkk meselesi değil. boşver sen onu. mesele kürt meselesi aslında. türkiye'ye yağcılık yapayım, pkk'yı aşağılayayım, kürtler de eşek değil ya mesajı alıp kuyrukları üzerine oturuverirler. mesele bu.
yoksa ben de pkk'dan bahsetmiyorum dikkat edersiniz, "kürtlerin hak ve taleplerinden" bahsediyorum deminden beri.

yahu amına koyim, dalağına kadar rus yarrağı yemişsin hala ordan pkk, pkk diyorsun. nedir bu şimdi?
kürtler de bizim gibi bağımsız bir halktır. dolayısıyla en azından ana dilde eğitimi hakkediyorlar, diyebilirdiniz. destek dediğim şey böyle bir şey mesela. yoksa pkk'yla el ele verip türkiye'yi dövsünler demiyor kimse.
ama yok; pkk ibne kürtler haksız, çeçenler mücahit ve haklı.. böylesi daha kolay hepimiz için.

sonra ne mi oldu? bomba patladı, basayev dağıldı. ama şimdi ben "dağıldı" falan mı dedim? abooovv. müslüman düşmanı, moskof rus lehtarı bir hain oldum değil mi şimdi ben? öyle ya, basayev gibi bir mücahit, rus küffarınca öldürülmüş ben gelmiş "pörtledi" diyorum kendisi için.

paulie gualtieri.. müslüman çeçenlere karşı moskof rusları destekleyen yazar.. hadi bu da böyle olsun.

unutamadım. peki bu kendisi için gözyaşları döktüğümüz filistin halkı bir gün olsun "kürt halkından" bahsetmiş midir? hayır, bizi kaale almadılar. genel olarak tüm müslüman dünyasının yaptığı gibi. çünkü(burayı büyük harflerle yazıyorum), pkk'nın solculuğu üzerinden siyaset yapıp kürt halkının hak ve taleplerini örtbas etmek daha bir işlerine geliyor. pkk dinsiz bir örgüt, dolayısıyla kürt halkı da haklı olamaz.

ve hatta halepçe katliamında saddam'ın yanında olduğunu deklare eden filistin yönetimlerinden de size haber verebilirim. vereyim mi?

   paulie gualtieri   02.06.2010 17:46
   #2080412
20.

<bkz: al sana van minit>
<bkz: allah in sopasi israil>
<bkz: konvoydan tutuklananlar serbest birakilsin>
<bkz: kicinin sesini cumle alem duymistir borazan kimin oti>
<bkz: yukumuz baris rotamiz guneydogu>
<bkz: sivillere terorist muamelesi alcakca bir pervasizliktir>


#2080386


derdini anlatamamak elbette zor bir şeydir. ancak yukarıda bulunan başlıklara eğer şöyle bir bakılırsa bile sen derdini gayet güzel anlatıyorsun pauile arkadaş. anlatıyorsun yani bir şeyler, okuyoruz bunları.

öncelikle belirtmek isterim ki olaylara, olgulara "hain", "düşman", "ihanet" denkleminden bakan birisi hiç olmadım. tersine ortaya koyduğum bakış açılarıyla "hain" etiketini de her zaman gururla taşımışımdır. ayrıca lafmacun hayatım boyunca olaylara bu bakış açısıyla baktığım tek bir entryim de çıkmaz. yani boynuna asılan "hain" yaftasıyla duygu yapmana hiç gerek yok.

kosova örneğini ileri sürmüşsün ancak ne yazık ki "kosova" örneği ile "kürt sorunu" arasında en ufak bir bağ bile yok. olaylara yüzeysel, şöyle bir bakıverip benzeştirmek aynı yapmıyor iki örneği. "şey"leri tarihsel bağlamlarından koparıp, soyutlayıp karşılaştırırsanız evet iki örneği de aynılaştırmanız gayet mümkün tabi.

ha kosova örneğinin uluslararası politika için turnusol kağıdı görevi gören bir işlevi de olmadı değil. zira az çok benzer problemleri yaşayan her ülke kendi çıkarlarına uygun bir şekilde konumlanmıştı kosova'nın bağımsızlığını ilan ettiğinde. kimi kendi azınlığına bakmadan kosova'yı tanıdı, kimi de başka ülkelerin azınlığının bağımsızlığını desteklerken kosova'yı tanımadı bile. ayrıca kürtlerin bağımsızlık gibi taleplerinin olmadığını apo zaten beyan etti. yani örnek gerçekten çok alakasız.

bununla birlikte, kosova'nın bir turnusol kağıdı görevi üstlenmesi gibi "gazze yardım konvoyu saldırısı" da bir turnusol kağıdı görevi görmüştür kimilerimiz için. daha önce de yazdım, mazlumluk iddiası olan hiçbir halk ya da buna payandalık yapan hiçbir bireyin bu yanlış üzerinden, başka bir yanlışı lanetlemeye; bu trajediyi bir ceset hırsızı gibi soyarak başkalarına saldırmaya hakkı yoktur. bu mazlumun zalime dönüşmesinin aslında ne kadar kolay olduğunu da gösteren güzel de bir örnektir bence. bir fırsatçı gibi davranacağınıza bu trajediye önce bir saygı gösterin. yapılabilecekleri -buna şiddet de dahil- yapıyorsunuz zaten. bu öyle çok büyük bir fırsat değil sizin için.

müslümanı ezen yahudi devletle müslümanı ezen müslüman devlet arasında benim için bir fark yoktur. birçoğunuz suya "pu" derken, lisede en ergen halinizle salınıyorken bile bunu ifade etmişimdir. en az 10 sene önce ana dilde eğitim hakkı için imza da atmışımdır metinlerin altına, kürt arkadaşlarıma destek olmuşumdur bu konularda. ancak artık ben kürtlerin artık neyi istediği, neyi istemediği konusunda şüpheler taşıyorum. kürtlerin içinde de en az türklerin içinde olduğu kadar, hatta daha fazla oranda "çözümsüzlük" yanlılarının olduğunu düşünüyorum.

bir hükümet çıkıyor -beğenin ya da beğenmeyin- bir süreçten bahsediyor. yavaş yavaş, statükoyla savaşa savaşa, mevzi kazana kaybede, oy kaybedeceğini bile bile bir açılımdan bahsediyor, uygulamaya konuyor. 10 yıl önce hayal bile edemeyeceğiniz bazı -görece basit- hakları kürtlere sunuyor. bunun için ciddi bir mesai harcıyor, ama bakın tepki alacağını bile bile yapıyor bunu.

karşılık : "reşadiye saldırısı". apo'nun hücresinin metrekare cinsinden ifade ettiği değer milyonlarca kürdün selametinden daha önemliymiş, bu çıkıyor ortaya. tam da "özgürleşme" kavramından bahsediliyorken bir "yaratık" dağa çıkmaktan bahsediyor. bakın sevgili kürt arkadaşlarım, bir süreçten bahsediliyor. bir vizyon konuyor ortaya. ama kürtlerin meclise gönderdiği bir güruh çözümü tıkamak pahasına imralı'yı işaret ediyor. şiddetin bir şeyler kazandırmadığını çok iyi bilen bir grup hala şiddeti kutsamak yolunu tercih ediyor.

işte ben ve benim gibi birçok insanı, kürt sorunuyla ilgili olarak, çözüm noktasında kürtlerle neredeyse aynı bakış açısından bakmamıza rağmen muhalif hale getiriyorsunuz. bakın çözüme iki tarafın da ihtiyacı var. yok biz 20 yıl önceki gibi babamızın, amcamızın cesetlerini kör kuyularda aramaktan müthiş bir mutluluk duyuyoruz diyorsanız devam edin. zira yönelimleriniz, söylemleriniz, şımarıklıklarınız şiddet yanlıların ekmeğine epey bir yağ sürüyor. şiddetin olağanlaşması olsa olsa size zarar verir. türkiye'de bundan nemalanan zaten birçok insan var değil mi?

neyse ne işte.

nokta

   resul balay olmak   03.06.2010 01:24 ~ 01:52
   #2080785

12 

 

sayfa

 / 2 

reklamı kapat

yazdır