perseus

1.

yunan mitolojisinde medusa'yi olduren kahraman. zeus ve dione'nin oglu.

   k   18.05.2006 16:34
   #7455
2.

argos kralı akrisios'un kızı danae'nin zeus'tan olan oğlu.

   soslan   14.10.2006 19:51
   #78973
3.

perseus daha doğmadan, dedesi argos kralı akrisios, bir biliciye gitmiş. ( geleceği okuyan bir tür falcı yanii ).bilicide ona kendi öz torununlarından birinin elinde can vereceğini söylemiş.kralın kızı danae, güzel bir oğlan çocuğu peydahlamış tam bu sırada.adınında perseus koymuş.

tanrıların kendisini cezalandırmasından korkan kral çocığu öldürmekten sakınmış.onun yerine türk filmlerindeki gibi torunu perseus ve annesini bir sandığa koyup ırmağa bırakmış.

neyse ki sandık su yüzüde kalmış.orada genç anneyle çocuğuna diktys adında iyi yürekli bir balıkçı yardım etmiş.annesini kafalamış çocuğuda öz evladı gibi büyütüp balıkçı yapmış.

mutlu günler uzun sürmemiş.diktys in erkek kardeşide bunların karaya çıktığı yerin kralıymış.danea ile evlenmek istemiş.ama kadın geri çevirmiş bu isteği.kralda tabi danea ile oğlu perseus a diş bilemeye başlamış.perseus ta filinta gibi delikanlı olmuş bu arada.istememiş annesinin bu kralla evlenmesini.

bu durumu az çok kestiren kral perseus u ülkeden uzaklaştırmak istemiş.kral başka bir kadınla evlenirken halkının hepsinden hediye olarak birer at istemiş.çok fakir olan perseus bu isteğini yerine getiremiyceğini bildirmiş.

akıllı kral armağan olarak gidenin bir daha dönmediği korkunç yaratıklardan yırtıcı gorgonlardan medusanın başını istemiş.

medusa bir zamanlar çok güzelmiş ve kibirlenmesi yüzünden tanrıça athena tarafından lanetlenmiş. sırma saçları topak topak yılanlara dönüşmüş.ona bir kere bakan taş kesilirmiş.

kral böylece perseusu ölüme gönderip annesiyle izdivaç yaşayacağına inanmış. gelgelelim tanrılar bu yağız delikanlıya yardıma hazırmış.

athena tunçtan bir kalkan vermiş eline bebenin. hermes ise giyince görünmezlik sağlayan miğferi ile giyince kuş kadar hızlı seyahat etmesini sağlayan sandaletini vermiş.hani şu yanında kuş kanadı olanları.

neyse tanrıların yardımıyla medusanın yaşadığı mağaraları bulmuş perseus.bu arada mağrada kardeşleride cirit atıyomuş medusanın sanmayalım ki yalnız yaşıyo.yalnız tek ölümlü yine medusa imiş bu yaratıkların arasında.

miğferi takan atılgan kahramanımız görünmezliği sayesinde sessizce yanaşmış yanına medusa nın.gözlerini kendi kalkanından ayırmamış taş kesilmeyim diye.medusa tunçtan kalkana bakmış ve ayna vazifesi gören kalkandan kendini görmüş.

bunu fırsat bilen delikanlı savurmuş elindeki orağı ve başını koparmış medusanın.


söylenenlere göre medusa nın kan dolaşımında ki pis kanlar toprağa karışmış ve zehrli bitkiler burdan beslenmiş.

ee bide unutmadan anlatıyım temiz kanlardan ise hepimizin az çok bildiği kanatlı at pegasus çıkmış ortaya.

bitti..

   tekerleksiz araba   27.04.2008 22:23 ~ 22:24
   #906146
4.

kesin eşcinseldir.

   muskulpesend   27.04.2008 22:31
   #906155
 
reklamı kapat

yazdır