petrol tasasi

1.

kamuoyunda hemen hiç tartışılmadan tbmm'de yasalaşan yeni petrol yasası neler getiriyor, daha doğrusu neler götürüyor? komisyon'da ve genel kurul'da bu tasarıya karşı mücadele veren milletvekili tacidar seyhan'la konuşuyoruz. diyor ki:
"yasa bu haliyle yürürlüğe girerse halen ülkemizde çıkarılmakta olan veya ileride çıkarılacak doğalgaz ve petrolün artık bize hiçbir faydası olmayacaktır. yasayla devlet payı kaldırıldı ve yabancı şirketlere ülkemizden doğalgaz ya da petrolün tamamını dışarıya satma hakkı tanındı. bu şu demektir; yarın dünyada ciddi bir petrol krizi yaşansa, biz ülkemizden çıkan petrolden asla yararlanamayacağız. kendi petrolümüzü bize dayatılan fiyattan satın almak zorunda kalacağız. yabancı şirket, o sırada bize savaş açmış bir ülkeye dahi petrolümüzü rahatlıkla satabilecek, biz buna engel olamayacağız. yasa, iç ve dış karasularımızda petrol arama alanlarını toplam 12 bölgeye ayırıyor. bunların her biri büyük bölgeler olduğundan buralarda ancak mali yapıları çok güçlü büyük uluslararası şirketler arama yapabilecek. bizim tpao sadece seyredecek. ayrıca kamu yararı olmasa bile, yabancı şirket istediği takdirde devlet onun adına zorla istimlak yapmak zorunda .."
bu meselenin en hazin yanı ise... türkiye'nin petrol kaynağını peşkeş çeken bu yasanın kamuoyunda hemen hiç tartışılmaması... ülke petrolünün çalınmasına kimsenin ses çıkarmaması... toplumun hazin bir yenilmişlik ve teslimiyet sergilemesidir... ırak halkı petrolünü vermemek için ölümüne savaşıyor. halkımız uykularda.
melih aşık milliyet

   aragornisturk   02.03.2007 10:58
   #244344
2.

<bkz: petrol yasası>

   harbi_kiz_cimbomlu   02.03.2007 10:59
   #244348
 
reklamı kapat

yazdır