pierre bourdieu

1.

2002'de ölen fransalı sosyolog. kültürel sermaye, sembolik sermaye ve habitus kavramlarının mimarıdır. kabaca açıklarsak

kültürel sermaye: mesela öğrencilerin eşit olduğu varsayılan bir sınıfta eşit olmadıkları, çünkü her birinin geldikleri sınıf ve ailenin kültürel donanımına göre aslında daha baştan farklı olduğu, o yüzden bunlara eşitmiş gibi davranmanın aslında eşitsizlik olduğu gibi şeyleri düşündüren kavram

sembolik sermaye:mesela hizmetçinin yabancı dil bilmesi kişiyi, dil bilmeyen bir hizmetçisi olan çevresine karşı üstün kılacaktır.

habitus: yaşadığımız cografya alışkanlıklarımızı belirler.

   sutestisi   03.03.2007 02:34
   #245966
2.

fransız aktivist sosyologtur kendileri. sosyolojide kavramları keskin ve kesin bir dille ifade etmekten kaçınmış, esnek ve pürüzlü bir kullanımdan yana tavır sergilemiştir. sosyoloji literatürüne kazandırdığı kavramlarında ve de eserlerinde bol bol oyun metaforunu kullandığını görürüz ki kendisi küçükken futbola oldukça meraklı birisiymiş. sanat, spor, medya, eğitim, politika akla gelebilecek her konuda başkalarının göremediğini görebilmiş sosyologtur.

temelde 3 toplamda 4 sermaye çeşidinden bahseden bourdieu ilk olarak ekonomik sermaye, ikinci olarak kültürel sermaye ve sonrasında da sosyal sermayeden söz eder. sembolik sermaye karşımıza 3+1 olarak çıkar. tabi tüm bu kavramlarına ek olarak özellikle de kültürel sermaye kavramı ile oldukça ilişkili olan habitus kavramı ile karşılaşırız.
habitus:kişinin beğenilerinin, eğilimlerinin oluştuğu alan, çevredir.
bourdieu, beğenilerimizi başkalarının beğenileri olmayacak şekilde oluşturduğumuzdan bahseder. orta üst sınıfın caz merakına karşılık, işçi sınıfının arabesk dinlemesi en basit örneğidir.

   dugunpistindedolanancocuk   27.02.2010 21:58
   #1961399
 
reklamı kapat

yazdır