pinus halepensis

1.

<bkz: halep çamı>

   ikiekmekbimaltepe   15.02.2010 18:12
   #1939782
2.

10-15 m boyunda, eğri gövdeli, gençlikte sivri, yaşlanınca dağınık tepeli bir orman ağacıdır. gövdenin açık kül renkli kabuğu uzun zaman çatlaksız, düzgün kalır. sürgünler de açık gri renklidir. tomurcuklar küçük ve reçinesizdir. çoğunlukla ikili bazen de üçlü olan iğne yapraklar açık yeşil renklidir; 6-15 cm uzunluğunda, narin ve kenarları gayet ince dişlidir.

8-18 cm. uzunluğundaki kozalak uzun ve koniktir; çok uzun ve kalın bir sapı vardır ve bu nedenle kozalakların uçları, kızılçamın aksine aşağıya bakar.

halep çamının odunu açık renklidir, odunundan reçine elde edilir.

akdeniz ülkelerinin sahil ağaçıdır. yayılış sahası batı portekiz’den başlayarak doğu akdeniz’e ulaşır. esas yayılışı, kızılçamın aksine batı akdeniz sahilleridir. batıdan doğuya gidildikçe bu sahalar daralır. nitekim türkiye’de çok lokal iki yayılış alanı vardır. birinci yayılış alanı adana’nın sarıçam ormanında, kadirli’nin kızyusuflu köyü dolaylarında karatepe’de kızılçamlar ile karışık olarak görülür. ikinci yayılış alanı ise milas – bodrum arası, güvercinlik körfesi dolaylarında saf veya kızılçam ile karışık bükler kurar.

halepçamı sahil kumluklarında tepelik arazide hemen her çeşit topraklarda, özellikle kalkerli topraklar üzerinde yetişir.

   ikiekmekbimaltepe   15.02.2010 18:12
   #1939784
 
reklamı kapat

yazdır