pirabok

1.

genel olarak alkarısı adıyla bilinen kötü cin, ruh veya bunlar gibi olağanüstü şeylerin bir benzerine güneydoğu anadolu bölgesi'nde verilen isim.

oralarda piraboklarla ilgili hikayeler önce büyüklerden duyulur.. bu hikayelerde çoğunlukla hayvan ya da hayvansı bi yaratık kılığına giren pirabokların asli görevleri bi şekilde bi tenhada insanların karşısına çıkıp onları korkutmaktır. akşam vakti köyüne dönen çobanın karşısına karanlıktan fışkırarak ansızın çıkıveren ve tuhaf tuhaf konuşarak çobanın aklını alan küçük bi çocuk, dedenin birinin evinin karşısındaki uçsuz bucaksız tarlanın ortasında gördüğü, halay çekiyormuş gibi kol kola girmiş bi sürü küçük, cüce boyutlarında yaratık, normalde konuşmaması gerekirken insan gibi konuşan bir kuzu, koyun ya da keçi... ve bunlar gibi daha bi dünya pirabok hikayesi anlatılır oralarda..

bu hikayeleri büyüklerinden dinlerken altına sıçmakla sıçmamak* arasında gidip gelen çocuklar, korkuları biraz geçer geçmez mahalledeki öteki çocukları da korkutmak üzere gecenin bi yarısı, sokağın köşebaşında hikayenin üzerine daha da korkunç şeyler ekleye ekleye anlatırlar. bi süre sonra kendi uydurduğu yalanlara inanmaya başlayan anlatıcı da dahil çocukların tümü korkudan yerinden kıpırdayamaz hale gelir; sonunda hikaye biter, ortalık sessizliğe boğulur, sonra da bütün çocuklar bağıra çağıra koşarak evlerine giderler. belli bi yaş döneminde psikopat-embesil çocukların genellikle her akşam yaptığı şey budur.


konuyla ilgili daha ayrıntılı ve daha genel bilgiler için;

<bkz: alkarısı>

   hamlet   02.04.2009 23:27 ~ 28.06.2009 22:29
   #1293745
 
reklamı kapat

yazdır