pitching engine

1.

reklamcıların 'konkur' anlayışlarını online'a taşıyan olay. farklı farklı biçok ünlü markanın reklam verenleri buraya brieflerini yazıyorlar. birde birbirinden bağımsız yaratıcı tayfa (creative brains) var. onlar da bu platform sayesinde bi nevi brief shopping (<bkz: window shopping>) yapabiliyorlar. hiçbişey anlamadınız dimi. daha basit bi yolla anlatıcam şimdi. bi yaratıcı beyin var tamam mı. adeta damarlarından yaratıcılık akıyo. bizim beyin de haklı olarak yaratıcılığı akmasın boş yere harcanmasın istiyo. ve pazara çıkıyo (pazardan kasıt bu pitching engine işte bak burayı iyi dinle bidaha anlatmıycam). pazarda yaratıcılıgını degerlendirebilicegi milyonlarca brief ornegi var. seç begen al diye gözünün içine içine bakan tezgahtarların önünden geçerken, ilgisini en çok çektigini düşündügü brief'in tezgahtarıyla iletişime geçiyo. (tezgahtar: reklam veren) iletişim,pazarlık,alım satım ticaret karaborsa çalıntı fikirler korsan briefler derkeeennnnnnn bizim beyin tüm performansını kullanıp diğer rakip beyinleri yaratıcılığıyla alt edebilmek için canını dişine takıyo, e dişler sivri olunca canı patlıyo, patlayan yerden yaratıcılık fışkırıyo,fışkıranları kurtarmaya çalışırken bir yandan da önüne sürülen brief'i en iyi şekilde gerçekleştirebilmekle uğraşıyo, ama artık bitmekte olan piline 'dur a sel ! diye bagıramadıgıyla kalıyo .. çok geç .. bir yaratıcı beyin daha ölmüş, reklamverenler de bir 'yaratıcılık dolu' fikri daha reddetmiş oluyo ve dolayısıyla her iki taraf ta kaybettiğiyle kalıyo, he konumuz o mu, degil ayrı. sadece olumlu yanlarından bahsetmeden once, anlatıcaklarımı satabilmek için önce olumsuzluklardan bahsetmekte yarar gördüm ama evet bokunu cıkardım farkındayım. demek istedigimi demek yerine uzatmadan özetleyip bitirmek istiyorum. pitching engine demek, reklam verenle yaratıcı kitlenin arasındaki fikir-brief alışverişi ortamı demek. siteye giriyosun, brief bakınıyosun.fikrin gelirse yazıyosun.marka digerlerinin arasından seninkini begenip secerse, fikrini hayata geçiriyo bide ustune binlerce dolar oduyo. bu. oh be. he şuna da açıklık getiriyim de tam olsun. işin diğer tarafında da bulunabiliyosun. reklam veren tarafında yani. briefini yazıp kreatifler tarafından incelenmek üzere 'konkur motoru' (online pitching engine) platformunda yayınlıyosun. reklamdan beklentilerini,bütçesini hedef kitlesini falan belirliyosun. sonrada önüne gelen yaratıcılıkların arasından en begendigini secip o yaratıcı şahsiyeti/ajansı ödüllendiriyosun. her iki tarafta karlı çıkmış oluyo böylece. bakalım türkiyede reklam sektörü bu olaya ne zaman uyanıcak ..

   linanil   27.07.2009 15:37
   #1508251
2.

www.bootb.com

www.zooppa.com

www.wicreate.com

www.mypitch.com

www.eyeka.com

www.crowdspring.com

www.jovoto.com

   linanil   08.08.2009 03:37
   #1530154
3.

bootb
marka sahipleri ile kreatifleri bir araya getiren bir online konkur platformudur. siteye marka sahibi olarak giris yaparsaniz, masanizin basindan kalkmadan duzenlemis oldugunuz konkurun butcesini belirleyip dunyanin dort bir yanindaki yaraticilara sunabiliyorsunuz. yaratici olarak giris yaptiginizda ise, kendi sectiginiz brief’in konkuruna kayit oluyorsunuz. marka sahipleri ile iletisime gecebiliyorsunuz ve eger konkurun sonucunda kazanan sizin isiniz olur ise, marka sahiplerinin belirlemis oldugu para odulunun %90’lik bir kismi sizin oluyor.

zooppa
markalar, basvurduklari bu site uzerinden yapmak istedikleri reklamin brief’ini “tuketicilerine” sunuyorlar. tuketicilerin yapmis olduklari reklam calismalarini, yine tuketicilerin vermis oldugu oylar degerlendiriyor. bu sekilde en cok oyu alan yaratici is, markalarin belirlemis oldugu para odulunun sahibi oluyor.

eyeka
film yapimcilarinin, fotografcilarin. animasyoncularin ve grafikerlerin, bu siteye ucretsiz uye olup, hazirlamis olduklari yaratici islerini marka sahiplerinin duzenledigi para odullu video/resim yarismalarinda yayinlayarak katilabildikleri bir web sitesidir.

99designs
logo/kartvizit/web site tasarimlarina ihtiyac duyan musterilerin, para odullu bir tasarim yarismasi duzenlemesine olanak saglayarak, onlari dunyanin dort bir yanindaki tasarimcilarla bulusturan bir web sitesidir.

crowdspring
grafik tasarimi gerektiren bir is sahibi iseniz, veya kendinizle ilgili islerinizde grafik tasarimina ihtiyac duyuyor iseniz, bu ihtiyacinizi bu site uzerinden siparis ederek giderebiliyorsunuz. bunun icin, isteginizi en iyi sekilde gerceklestirebilecek olan tasarimciya bir para odulu belirleyip sitede yayinliyorsunuz. odul miktarinin %15’ini site aliyor. duzenlediginiz yarismaya olan katilim 25’in uzerinde olursa, tasarimlardan bir tanesini, begenmeseniz de almak durumunda kaliyorsunuz. katilim 25’in altinda olursa, paranizi geri isteyebiliyorsunuz.

jovoto
berlin kokenli bu sitenin asil amaci, dunya capindaki tum kreatiflerin yaraticiliklarini gelistirebilmek. bunun icin de, duzenledigi konkurlar ile dunyanin dort bir yanindaki kreatiflerin rekabetini arttirarak, kreatifitelerini gelistirmelerini sagliyor.

mypitch
yaraticilik adina bir araya gelmis global topluma, uzerinde calismalari icin cesit cesit briefler ve konkurlar sunan bir web sitesidir. reklamcilar, bu sitenin uyelerine sunmak uzere brieflerini yayinlarlar. briefi begenen yaratici uyeler ise, konkura katilip bu briefe fikirleri ile cevap verirler.

wicreate
fransiz kokenli bu siteye reklam veren olarak bu siteye uye olundugunda, bir konkur duzenlenmeden once yarismanin kac gun surecek oldugu ve odul miktari belirlenir. boylece hazirlanmis olan brief siteye gonderilir. tasarimcilarin yayinlanan bu brief’e gore hazirladiklari tasarim calismalari incelenir ve yorumlanir. en son 3 tane finalist belirlenir, ve bu finalistlerden tasarimlari ile ilgili degisiklik yapmalari istenir. kazanan tasarimci, odulun %80’ini almaya hak kazanirken, geriye kalan finalistler de bu odulun geriye kalan %10’luk miktarini kazanirlar.

   linanil   17.08.2009 23:52
   #1544738
 
reklamı kapat

yazdır