pozitif ateizm

1.

pozitif ateizm (güçlü ateizm) ilk olarak george h. smith tarafından tanımlanmıştır, ateizmin 2 önemli kolundan biridir.*

pozitif ateizme göre tanrının var olması mümkün değildir, bu düşünceyi desteklemek için genelde tanrı kavramının yanlış tanımlandığı gibi sebepleri öne sürer. negatif ateizmin aksine, pozitif ateizm sadece bir red değil bir açıklamadır. tanrının var olmasına imkan vermemektedir.

diğer için şuraya alıyoruz:
<bkz: negatif ateizm>

   ghostrider   09.01.2009 04:37
   #1154630
2.

sadece bir red değil ayrıca bir iddiadır. bir tanrının olabileceğini ihtimal dahilinde görmez ve çürütmek için bazı mantıksal argümanlar kullanır.

ancak ateistlerin çoğunluğu bu şekilde değildir. hatta ateist kesimde dahil olmak üzere bir çok insan, pozitif ateizm'in en az, dinler kadar dogmatik olduğu yönünde eleştirir. ve haklı olabilirler de aslında.

negatif ateizm bu noktada biraz daha mantıklı olabilir. ancak negatif ateizm ile deizmi birbirine karıştırmamak gerek. şahsen pozitif ateist olabilmek için, hiç tanrı kavramıyla karşılaşmamış olunması gerektiğini düşünüyorum.

tanrı diye bir hayat başlatıcının olduğuna inanmıyorum ancak mantık olarak herhangi bir tezat olduğunu da düşünmüyorum. tabi burada bahsedilen tanrı kavramıdır. çoğunluğun varsayıp, iman ettiği tanrıların hiçbirinin, insan mantığına uygun olduğunu düşünmüyorum.

bu açıdan, ''dinlerin tanrıları'' karşısında pozitif ateist olabilirken, genel bir tanrı kavramına (hayatı başlatan) karşı bir iddia sunmak pek mantıklı değil gibi geliyor bana.

   oha   09.01.2009 05:28
   #1154648
3.

tanrının varlığını argümanlarla kanıtlamaya çalışan zavallı düşünceden bir farkı yok.

   meczup   10.01.2009 00:43
   #1155727
4.

<bkz: kavranamazlık>

   oha   10.01.2009 18:48
   #1156330
5.

<bkz: ölçek argümanı>

ve en önemlilerinden; <bkz: kötülük problemi>

   oha   21.01.2009 00:07 ~ 00:08
   #1167748
6.

ateizm kendi arasında pozitif ve negatif ateizm olarak ikiye ayrılır. pozitif ateizm, tanrı inancının saçma olduğunu, tanrının var olmadığını ispat etmeye uğraşan; bu uğurda çeşitli iddia ve teoriler ortaya atan ateizm koludur.

gariptir, kur'an-ı kerim'de pozitif ateistler hiç muhatap alınmaz. daha çok "negatif ateizm" ve "şirk" üzerine gidilir. aslında kur'an-ı kerim'de ki bu yaklaşım tarihsel süreç ile muhteşem bir uyum göstermektedir. zirâ bilinmektedir ki, insanlık (en azından tarihi açıdan kayıt altına alınmış olan kısmı) her ne şekilde olursa olsun bir "yaratıcı" makamın varlığına hep inanmıştır. pozitif ateistler ise tarihin her devrinde, onca mücadelelerine ve görünüşte bilimsel olan argümanlarına rağmen hep marjinal kalmaya mahkum olmuşlardır.

bilim adamlarının içinde "pozitif ateist" olarak gösterebileceğiniz çok az sayıda isim vardır ve bunların hemen karşısında ve bunlardan daha fazla sayıda "yaratılış" inancına sahip bilim adamları her dönem mevcut olmuştur. elbette ne ateizm adına ne de yaratılış inancı adına bu hiç bir şeyi kanıtlamaz, fakat bilim dünyasında bir fikir birliğinin olmadığını bilmek sanırım iyi bir şey.

londra'da yapılmış olan bir eylemden bahsetmek istiyorum sizlere. 2009 yılında bir grup pozitif ateist ceplerinden çok ciddi paralar harcayarak bir eyleme giriştiler. dönemin gazeteleri bu eylemi tüm dünyaya duyurmuştu. ne mi yaptılar?

londra'da bulunan tüm otobüsleri kiralayıp üzerine şu yazıyı yazdırdılar: "there's probably no god. now stop worrying and get on with your life." yani "muhtemelen tanrı yok. endişelenmeyi bırak ve yaşamaya bak!"

burada iki garipliği fark etmişsinizdir. ilki, tanrının yokluğunu "ihtimal" dahilinde sunmaları... elbette ateistlerin buna "canım alaycı bir tavırdı o..." gibi açıklamaları oldu ama bizim oraların bir sözü vardır: " kurban olduğum allah, kendi elleriyle kendilerini ele verdirdi." derler. ne güzel demiş sivas'lı atalarım değil mi?

bir diğer mesele ise tanrının varlığını bir "endişe kaynağı" ve "hayatı zehir eden" bir unsur olarak görmeleri. aslında bu söz, pozitif ateizm başta olmak üzere tüm ateizm çeşitlerinin ve türevlerinin bilinç altını ortaya koyması açısında çok kıymetli... mesele, tanrının varlığı değil... mesele; tanrının varlığını, sorumlulukların ağırlığı altında ezilmenin kaynağı olarak görmek. diğer bir deyişle: "kahrolsun tanrı, yaşasın özgürlük"

iyi de, senin sınırın ne? aklın mı? kalıtımın ve çevrenin şekillendirdiği, kimi zaman duygularının kimi zaman çıkarlarının tesirinde kalan aklın mı?

   mehmet volkan balbay   08.07.2011 10:16
   #2395299
 
reklamı kapat

yazdır