r. a. salvatore

1.

drizzt do'urden'i yaratan fantastik kurgu yazarıdır .

   iced   04.10.2009 11:40
   #1643600
2.

kara elf üçlemesi, buzyeli vadisi serisi , kızıl gölge üçlemesi gibi fantastik edebiyat türünde eserler veren yazar.
anlatımı akıcı olmakla beraber özellikle olayları anlatırken verdiği ayrıntılar hikayeyi saniye saniye yaşadığınız izlenimini verir.
efsane karakteri: drizzt do'urden


yazar hakkinda
r.a. salvatore 1959 yılında massachusetts'de doğdu. karısı diane ve üç çocuğuyla birlikte halen orada yaşıyor.iyi bir sporcu olan salvatore, beyzbol ve halter ile uğraştı. faal olarak hokey koçluğu da yaptı. lise çağlarında yılbaşı hediyesi olarak aldığı j.r.r. tolkien'in başyapıtı yüzüklerin efendisi, bilgisayara yönelmiş salvotore'nin yönünü edebiyat ve gazeteciliğe çevirdi. new york times best-seller listesinden aylarca inmeyen kara elf üçlemesinin dışında sayısız romana da imza attı.
(kara elf üçlemesi giriş bölümünden alıntı.)

   glorfindel   04.10.2009 16:06 ~ 16:07
   #1644187
3.

<bkz: r.a salvatore>

   iced   04.10.2009 16:07
   #1644189
4.

özür dileyerek söylemeliyim ki ibiş bir yazın karakteri olan bir şahıs.

bir ilhamla drizzt karakteri ve okumadığım ama aldığı eleştirilere binaen itibarını teslim edeceğim üçlemeyi yazmış. ama "r.a. salvatore üçüncü kitaptan sonra bozdu baba yææ" adamlarından farklı düşünemiyorum.

buzyeli vadisi üçlemesi kitaplarını bir şekilde elime aldım. bir baktım 180 sayfa bitmiş, çay içmek istemiş veya tuvalete gitmek istemiş olabilirim, hatırlamıyorum, kitabı bıraktım. bir daha da bari en azından bitireyim merakı uyanmamış olacak ki kitabın sonunu bilmiyorum. sonra aynı serinin ikinci kitabına başladım güzel gitti. "hah" dedim "sanırım sonunda fantazya edebiyatını sevebileceğim". yok. üçüncü kitap da evlerden ıraktı.

şimdi frp alemlerinde yaratık doğramadan bir şey olmuyor, ondan kurtuluş yok, eyvallah da işte bu anlatılmıyor, olamıyor, olmuyor. oyunlarda dahi o monotonluğu efekt yığınına boğulan kombolar ve büyülerle yenilir-yutulur yapmaya uğraşıyorlar. yani görsellik dahi kurtarmıyor çoğu zaman -ki gel de yazabilesin. üç kitap boyunca drizzt'in her aksiyonda "palasının keskin olmayan yüzü" ve wulfgar'ın "kan hücum etmesiyle kızaran adeleleri" ifadesini okumaktan gına gelmişti ki arkadaş aradı "hadi çıkak" dedi, "tamam" dedim, gittik iki çay içtik, prömyerlig maçı seyrettik falan.

r.a. salvatore'nin nazarımdaki yazarlığının seviyesi budur. teşekkürler drizzt'in palasının keskin olmayan yüzü.

not: bunları bir baldur's gate hayranı, bir fantazi sever hayalperest bünye yazmıştır ki önyargıyla işimiz olmadığı biline.

   mercury torn   04.10.2009 16:20 ~ 16:21
   #1644213
 
reklamı kapat

yazdır