ramazanda camileri ziyaret etmek

1.

genellikle kadınların yapmış olduğu büyük camileri ziyaret etme eylemidir. gündüzleri mukabelede kuran okuyan kadınlar bir de camileri ziyaret edelim diye bir lider eşliğinde toplanıp bir servis aracı ayarlarlar. bununla birlikte ya bir gün içerisinde tüm camileri gezip namaz kılıp dua ederler ya da her gün farklı bir camiye giderler.

eyüp sultan camii, fatih camii, sultanahmet camii, hırka ı şerif camii gibi camiler yurdun birçok yerinden ziyaretçi akınına uğrar ramazan ayında. trafikte görülen otobüslerde hep uzak yerlerin belediyelerinin isimleri yazar. kadınların kendi aralarında düzenlemeleri dışında belediyeler ya da camiler ya da çeşitli organizasyonlar bu ziyaretleri düzenleyebilir.

turist rehberlerinin turistleri bir arada tutması adına ellerinde uzun bir levha tutması gibi teyzeler de birbirlerinden kopmamak adına ellerindeki uzun bir değneğe havlu bağlayarak bunu sağlarlar. çevrenin tuhaf bakışlarının akabinde durum açığa çıkar.

ayrıca sadece teyzelere mahsus bir durum değildir. ramazanda hem orucunu tutup hem de mübarek camileri ziyaret edip dua edip namaz kılmak isteyen müslümanlar bu eylemi gerçekleştirir.

   mad of god   16.09.2007 12:41
   #674339
 
reklamı kapat

yazdır