referandumdan evet cikarsa darbeciler yargilanacak demek

1.

12 eylül 2010 referandumunda evet derlerse 1980 darbesini yapan kişilerin yargılanacağını sanan kişilerin yaptığı eylem. son günlerde çok duyuyorum bunu evetçilerin ağzından. sanırsın ki her biri özgürlük kelebeği. te allam ya.

bunu iddia edenlerin ortak noktalası hukuk denilen şeyi bilmiyor olmaları, kanunların geriye yürümezliği ilkesinden bihaberdar olmaları ve tabi ki akp’li olmaları.

nedir hukukun geriye yürümezliği ilkesi?
şudur:
hukuk aleminde ortaya çıkan her yeni norm ortaya çıktığı andan itibaren ileriye dönük olarak sonuç doğurmaya başlar. eski bir hükmü (mülga hüküm) ortadan kaldıran yeni hüküm (ilga eden hüküm) mülga hükmün daha önce hukuk aleminde ortaya çıkarmış olduğu kesinleşmiş sonuçlara etki edemez.

örnek verelim:
misal 2010 yılında bir kişi telekom yasağını delip yasaklanmış bir siteye giriyor olsun.
2011 yılında telekomca erişimi yasaklanmış sitelere girmek ceza haline getirilsin.
bu durumda 2011 yılından itibaren bu eylemi yapanlar cezalandırıldığı halde, 2010 yılnda bu eylemi yapan bir kişi o tarihte söz konusu eylem suç olarak tanımlanmadığı için yargılanamaz. çünkü kanunlar geriye yürümez.
mesele gayet basit yani.
kaldı ki 1982 anayasası ayrıva güvenlik konseyinin yargılanmasını engellemek için ayrıca geçici 15. maddeyi koymuş anayasaya.

"12 eylül 1980 tarihinden, ilk genel seçimler sonucu toplanacak türkiye büyük millet meclisinin başkanlık divanını oluşturuncaya kadar geçecek süre içinde, yasama ve yürütme yetkilerini türk milleti adına kullanan, 2356 sayılı kanunla kurulu millî guvenlik konseyinin, bu konseyin yönetimi döneminde kurulmuş hükümetlerin, 2485 sayılı kurucu meclis hakkında kanunla görev ifa eden danışma meclisinin her türlü karar ve tasarruflarından dolayı haklarında cezaî, malî veya hukukî sorumluluk "iddiası ileri sürülemez" ve bu maksatla herhangi bir yargı merciine başvurulamaz"

özetl geçeyim;
referandumda direk kenan evren’i yargılayacağız yazıyor olsaydı bile bu kanunların geriye yürümezliği ilkesi nedeniyle hukuken geçersiz bir ilke olurdu.
kaldı ki 1918 yılında doğmuş 92 yaşında bir adamı (kenan evren) yaş haddinden dolayı yargılasanız da içeri atamazsınız. elbetteki evet deme hakkın da var. maddeleri süper hiper demokrat bulursun basarsın evet'i. ama bir etiket yapalım da evetleri arttıralım diye kendinizi ve halkı boşa kandırmak da nedir?

edit: deniz baykal'da aynı yalanı söylediği için akp'de söyleyebilirmiş. ben bugün bunu gördüm.

   yanessar   17.07.2010 11:57 ~ 12:42
   #2109471
2.

hmm..

düşüneyim ben bi' bunu..

   king of the tawn   17.07.2010 12:16
   #2109474
3.

işi bilmemektir zannımca.

ben olaya şu şekilde bakarım: tayyip necidir? dincidir. peki 80 darbesiyle tayyip arasındaki ilişki nedir? tayyip'i ortaya çıkaran olay 80 darbesidir...
solculara karşı yapılan darbe neticesinde halktaki sol eğilimi dengelemek için imam hatip liseleri falan açılmıştır. dincilere daha sıcak bakılmıştır. e şimdi tayyip'in bütün kadrolaşması imam hatip çıkışlı insanlardan oluştuğuna göre, tayyip hayatını, ideolojisini, koltuğunu, mal varlığını, oğlunun gemisini, van minütü, her yere işleyen kadrolaşmasını 1980 darbesine borçludur.
bari biraz karakterli bir davranış göstersinler de "bu adamlar olmasa biz olmazdık, yargılamak ayıp olur" desinler....

   danyall   17.07.2010 12:18 ~ 12:19
   #2109475
4.

deniz baykal'dan öğrendik bunu.


----- spoiler -----
chp lideri deniz baykal, başbakan recep tayyip erdoğan’a, “madem darbecilerle hesaplaşmak istiyorsunuz, gelin anayasa’nın geçici 15. maddesini kaldıralım” önerisinde bulundu
----- spoiler -----

http://www.cnnturk.com/...rim/532522.0/index.html

deniz baykal söylediğinde oluyordu. kimse de çıkıp "baykal efendi, bunlar yargılanamaz" demiyordu. işte mesele de bu zaten. bu maddenin kaldırılması değildir mesele, bu maddeyi kimin kaldırdığıdır mesele. akp'ye karşı duyulan hazımsızlık işte böyle demagojiye sürükler şaşkınları.

-sen buna evet dediğinde yargılanacaklarını mı zannediyorsun?

+hayır dediğimde yargılanacakları mı?

   eser   17.07.2010 12:26
   #2109479
 
reklamı kapat

yazdır