robert boyle

1.

robert boyle munster, irlanda bölgesindeki lismore kalesi'nde, richard boyle'ın yedinci oğlu ve ondördüncü çocuğu olarak doğmuştur. daha çocukken latince, yunanca ve fransızca öğrenen boyle, daha 9 yaşına bile girmeden babasının arkadaşı, sir henry wotton'un çalışdığı eton koleji'ne gönderildi. bu okulda üç yıl kaldıktan sonra, bir fransız hocayla beraber yurtdışına gitti. iki yıl cenevre'de kaldıktan sonra, 1641'de floransa'ya gitti. o kış, orda kalarak "büyük yıldız-izleyici", galileo galilei'nin ikilemlerini inceledi. gidişinden kısa bir zaman sonra galilei, 1642'nin başında öldü.

yaşamı [değiştir]
1645'te ingiltere'ye döndüğünde, babasının hastanede olduğunu ve ona dorset'teki stalbridge eviyle irlanda'daki mülklerini bıraktığını öğrendi. o zamandan sonra, kendini bilimsel araştırmaya adadı ve kısa zamanda, kendine, birkaç meraklı insanın yeni bir felsefe oluşturmak için kurduğu "görünmez kolej'de" bir yer buldu. bu grup, sıkça londra'daki grensham koleji'nde buluşuyorlardı. bazı üyeler oxford'da da buluşmalarını yapıyorlardı. bunun ardından, 1654'te, boyle, oxford'a taşındı. 1657'de otto von guericke'nin hava pompasını okuyunca, robert hooke'un asistanlığıya bu aleti geliştirmeye karar verdi. 1659'da "machina boyleana" ya da "pnömatik motor" adının verdiği sonuçlardan sonra hava konusunda birçok deney yapmaya başladı.

1660'ta, bu aletle yaptığı çalışmaları new experiments physico-mechanical (fiziko-mekanik yeni deneyler) adı altında yayınladı. bu kitaptaki düşüncelerin bir eleştirmeni franciscus linus'tu (1595-1675). boyle, ünlü boyle yasasını bu kritiklere yanıt ararken buldu. ancak, bağımsız bir şekilde, aynı şeyleri bulan ama 1676'ya kadar yayımlamayan edme mariotte de bu kanunun bulucuları arasında gösterilir. 1663'te, görünmez kolej, doğal bilgide gelişme için londra kraliyet cemiyeti (royal society of london for the ımprovement of natural knowledge) oldu. vakfın kurucusu ıı. charles, boyle'ı bir üye yaptı ve 1680'de başkanlığa seçilse de yeminleri konusunda bazı şüpheleri olduğu için bu görevi kabul etmedi.

boyle, oxford'dayken bir chevalier (şövalye) oldu. şövalyelerin oxford'a, boyle'ın gelmesinden biraz zaman önce yerleştikleri düşünülmektedir. boyle'ın yaşadığı zaman, zaferler almış parlement güçlerinin, yeni gelişen fikirlere karşı olduğu bir zamana denk geldiği için boyle'ın da şövalye hareketlerinde nasıl görevler aldığı oldukça gizli kalmıştır. bu nedenle de bu konuda tek bilinen şey, böyle bir cemiyete üyeliğidir.

1668'de oxford'u bırakıp londra'ya, pall mall'da oturan kız kardeşi lady ranelagh'ın yanına yerleşmiştir.*

   oluroylehaci   12.01.2010 10:45 ~ 10:46
   #1849443
 
reklamı kapat

yazdır