roger milla

1.

"...golün ardındaki pele'yseniz tüm brezilya olursunuz, maradona'ysanız arjantin, rossi'yseniz italya, rummenigge'yseniz almanya. bir tek istisna vardır... roger milla. eğer o iseniz kocaman, kara bir kıta olursunuz".

f dergisinden.

---

1952 doğumlu kamerun'lu futbolcu. gerçek adı albert roger miller'dır. daha sonra daha bir afrikalı durduğu için milla soyadını almıştır. 34 yaşına kadar hiçbir takımda düzenli olarak forma giyme şansı bulamamıştır.
1986 yılında montpellier takımına transfer olmasıyla tam olarak hiç başlayamadığı futbola müthiş bir giriş yaptı. aslında bir sezon oynayıp emekli olmayı planlayan milla'nın bu tarihten sonra hayatı değişti. üstüste geçirdiği bir kaç mükemmel sezondan sonra kamerun devlet başkanının özel daveti ve yoğun ısrarıyla o unutulmaz dünya kupasında tekrar boy gösterdi. kamerun'un arjantin ve romanya'yı yenerek gruptan çıkmasında da golleriyle vardı, kolombiya'yı eledikleri maçta da. 38 yaşında olmasına rağmen çeyrek finalde ingiltere'nin efsane kalecesi 41'lik shilton'a çok zor anlar yaşattı. takımıyla beraber 2-1 öne de geçtiler ama talihsiz iki penaltı golüyle turnuvaya veda etmek durumunda kaldılar.
bir sonraki dünya kupasında da yer alan milla rusya'ya attığı golle dünya kupası tarihinin en yaşlı gol atan oyuncusu ünvanını alıp guinnes rekorlar kitabına girdi. diğer bir ilginç rekorsa dünya kupasına katılan en yaşlı oyuncu ile en genç oyuncunun aynı takımda olamasıydı. bunlarda biri milla, diğer ise galatasaray'lı rigobert song'du.
bu dünya kupasından sonra, 42 yaşında olmasına rağmen endonezya'nın pelite jaya takımından aldığı teklifi kabul etti ve orada mario kempes'le beraber iki yıl daha oynadı. 44 yaşında jubilesini yapıp kendisine bir futbolcu olarak ilk değer veren kulübe, montpellier'e alt yapı sorumlusu olarak gitti.
afrika futbol federasyonu tarafından afrika'da 50 yılın en iyi futbolcusu seçildi. pele'nin fifa için hazırladığı yaşayan en iyi 125 futbolcu listesinde de adı geçmektedir.
bir zamanlar 7'den 70'e tüm türkiye'nin çılgınlar gibi desteklediği siyah adamların en büyüğüdür milla. nasıl bir sempatiyse, 9 yaşındaki ben ingiltere maçından sonra en az bir milla kadar üzülmüş, çocukluğuma yakışır bir biçimde ağlamıştım.
o zamanlar futbol daha bir başkaydı.

   infinitedreams   11.12.2007 23:45
   #766045
2.

1990 dünya kupası'nda kolombiya kalecisi rene higuita'nın ayağından kapıp attığı gol ile beni bir yandan hüzünlere boğmuş bir yandan da içten içe sevindirmiş mory kante benzeri babacan topçu.

   ginola   23.01.2008 16:19
   #829778
 
reklamı kapat

yazdır